Teknestop ile En Ucuz Dünya Turu

Teknestop Nedir?

Teknestop en basit haliyle otostopun tekneyle yapılan versiyonudur. Tekneyle dünya turu yapmak istiyorsunuz ama tekneniz mi yok? Teknestop tekne sahibi olmadan da, tekne ile dünya turu yapmanızı sağlayabilir.

Teknestop’un otostoptan tek farkı “Mürettebat aranıyor” ilanlarını takip etmek. İnternet sitelerinden yada çıkış noktası limanlardaki cafe&bar ilanlarından kendinize bir tekne bulabilirsiniz.

Foto: Mapio.net

Teknestop ile lüks bir tekneyle gezebileceğiniz gibi  imkanları olmayan ufak bir tekneyle de karşılaşabilirsiniz. Tamam hemen karalar bağlamayın, Teknestop’un güzel bi yanı da var beraber yolculuk yapacağınız insanları seçmek sizin elinizde.

Teknestop Nerede Yapılır?

Teknestop yapmak için 2 seçeneğiniz var. İster Online olarak istersenizde Marinaya giderek yönetimde ki kişiyle rotanız hakkındaki bilgileri, isteklerinizi paylaşarak size en uygun zamanda kalkacak tekne hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu araştırma sırasında, içinde sizin bilgilerinizin bulunduğu bir ilanı panoya bırakabilirsiniz.

Marina

Online olarak yapılanlar daha kolaydır ve daha çok kullanılır. Evden veya işten  başvuru yapabilir, ekibine eleman arayan tekne sahibinin hangi özelliklerde birini aradığına, hangi koşullarda çalışılacağına bir tıkla erişilebilirsiniz.

Online başvuru yapabilirsiniz.

Teknestop Ücretli midir?

Teknestop yapan kişiden para alınması tamamen tekne sahibinin tercihine kalmış bi durumdur. Bazı tekne sahipleri yolculuk boyunca çıkan masrafları yarıyarıya ödemek isterken, bazıları ise sizden hiç bir ücret talep etmez, sadece yol arkadaşı olarak kendisine eşlik etmenizi tercih edebilir.

Teknestop

Kimi tekne sahipleri sizin uçak biletinize kadar karşılarken, kimileri sadece yemek masraflarını talep eder, kimileri ise eğer eğitiminiz yoksa; kendisinin eğitim ve tecrübe kazandıracağı için sizden para talep eder.

Teknestop Yapacak Kişide Aranılan Özellikler Nelerdir?

Teknestop yapabilmek için denize, denizciliğe, yelkenliye dair eğitim gereklidir. Sizin eğitimli olmanız tekne sahibi ile anlaşmanız konusunda harika kolaylıklar sağlayacaktır. Yolculuk sırasında çıkabilecek sorunlarda sizinde bi faydanızın olma ihtimali tekne sahibine de güven verir ve bu sizin için artı bir durumdur.

Kendinizi iyi ifade edin.

Eğitimli olmanın yanısıra sizde olması gereken özellikler eğlenceli olmanız, teknede ki ekibe uyum sağlamanız ve biraz da çalışkan olmanız gerekiyor. Tekne sahibi ile anlaşma sırasında kendinizi en iyi şekilde ifade ederseniz işiniz yolculuk sırasında daha da kolayaşacaktır. Acil durumlarda karar alabilmek, kendi kendine yetebilmek,  kaptanın emirlerinin yerine getirmek.. vs için kendinizi geliştirin.

Foto: ecctur.com

Teknestop Yapmadan Önce;


Eğitimli Olmanız Şart!

Daha önceden yelkenli eğitimi almak ve seyir tecrübesine sahip olmak, hem zorluklar ile yüzleşmek, ne ile karşılacağınızın bilincinde olmak hem de daha hızlı bir biçimde tekne bulabilmek adına kolaylık sağlayacaktır. Gerçekleştireceğiniz seyir, doğa ve iklim koşulları, tarihler, coğrafya bir çok değişken seyahatin zorluk derecesini değiştirebilmektedir.

Foto: teknetransfer.com

İlan Bırakın

Eğer tekne arayışını bulunduğunuz bir limandan gerçekleştireceksiniz, kendinizi, tecrübelerinizi ve yapabileceklerinizi anlatan bir el ilanını marinanın panosuna ya da barındanki ilan panosuna yapıştırabilirsiniz. El ilanının kısa, özet bilgi içeren ve göze çarpıcı olması sizi ön plana çıkaracaktır.

foto: istinyeliman.com

Ekibi Yolculuktan Önce Tanı!

Muhteşem bir maceraya hazırlanıyorsunuz ancak küçücük bir alanda belki aylarca sürecek bir macerada aynı insanlar ile birlikte olacak, muhabbet edecek ve çalışacaksınız. Yani tekneyi bulduktan sonra her şey tıkırında gidecek diye bir şey yok. Uzun süreli yolculuklarda, yol arkadaşlarınızla uyuşmanız sizin için önemli bir detay.

Bu insanlar kim?

Ekibinde ki insanlarla yolculuktan önce vakit geçirin. Bu insanlar kim? Fikirleriniz uyuyor mu? Uyum sağlayabilecek misiniz? Bu sorulara yanıt bulabilmek için açılmadan önce bir süre teknede ekip ile birlikte vakit geçirmek kafanızdaki soru işaretlerinin silinmesini sağlayacaktır.

Teknestop

Uzun Vadeli Hesap

Cebiniz de ki bütçe ve zamanınızı her zaman uzun vadeli olarak planlamanız da fayda var. Bu seyahatte ne zaman ne olacağı ve nerede hangi pozisyonda kalacağınız kesin olmadığı için kendinize sıkıntı yaratacak şeyleri minumum seviyeye indirip kendinizi garanti altına almalısınız. Başınıza ne geleceği, ne zorluklar ile karşılaşacağınız asla bilinmez.

Ne zorluklar ile karşılaşacağınız asla bilinmez.

Not: Kaptan teknedeki kuralları ya kendisi ya da ortak karar ile belirleyecektir. Tekne içindeki kuralların önceden konuşulması ilerleyen dönemde sıkıntı yaşanmasını engelleyecektir.

Teknestop Esnasında;


Kurallar, Kurallar, Kurallar…

Teknede ki elemanların ve kaptanın kuralarına uyun. En ufak bi sorunda kaptanın dediğini yapmazsanız sonucunda siz suçlu çıkarsınız. Her zaman söz dinleyen uslu bi çocuk olmanız da fayda var. Eğer ekip için de taşkınlık çıkarırsanız ve bu tam da yolculuk sırasında olduysa yol boyunca huzursuz olan siz olacaksınız unutmayın.

Kaptanın kuralarına uyun.

Kendi Başınızın Çaresine Bakın

Yolculuk sırasında sürekli iletişim halinde veya sürekli birarada olmak zorunda değilsiniz. Zaten bu kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Tek başınıza kalabilmeyi, tek başınıza vakit geçirebilmeyi, kendi bireysel alanınızı yaratabilmeyi öğrenin. Konuşmadan vakit geçirebilmek ekip arkadaşlarınız için oldukça önemli bir hale gelecektir.

Kendi bireysel alanınızı yaratın.

Not: Ekip içinde ki sohbetin derecesini iyi ayarlamalısınız. Kimse kimsenin boş muhabbetini dinlerken keyif almaz.

Tecrübe Edinin

Böyle bi seyahette edinebileceğiniz bir çok tecrübe var. Öğrenmeye açık olun ve bir şeyler kapmaya çalışın. İşten kaçmayın size verilen görevi yerine getirin. Size verilmeyen işleri bile öğrenmeye çalışın. İleri ki hayatınız için mükemmel bi tecrübe olacaktır.

Yok ben deniz sevmem karadan devam edelim derseniz Otostop için tavsiyelerimize bi göz atın..

Otostopçunun En Çekici Halleri

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Kamp Yemekleri: Açık Havada Lezzetli ve Pratik Tarifler

Kamp yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, lezzetli ve...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? İpuçları ve Güvenlik Önlemleri

Kamp deneyiminin en önemli parçalarından biri olan kamp ateşi,...

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğayla iç içe olmanın ve günlük yaşamın...

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Büyüleyici Bir Keşif Rehberi

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, muhteşem doğal güzellikleri ve...