Tekirdağ Kamp Alanları ve Gezi Rehberi - Kampbros

Tekirdağ Kamp Alanları ve Gezi Rehberi

Konu Başlıkları

Tekirdağ, Marmara‘ya ve Karadeniz’e kıyısı olan bir ilimizdir, Türkiye‘nin en kalabalık 23. şehridir. 2014 Yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir ünvanını almıştır. 11 İlçesi bulunmaktadır, Marmara Eğrisi, Çorlu, Çerkezköy ,Şarköy, Saray, Hayrabolu, Malkara, Muratlı, Süleymanpaşa, Ergene, Kapaklı.

Tekirdağ’ın Tarihi

Anadolu ile Balkanlar arasında geçit bölgesi, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle Boğazlar üzerinden geçen Asya ve Avrupa kavimlerinin ilişkileri Tekirdağ’ı İstanbul tarihine sıkı sıkıya bağlamıştır. Tekirdağ sahil şeridinde yüzeyde yapılan araştırmalara göre İlk Tunç Çağı’nda yoğun olarak yerleşmelerin izine rastlanmıştır. Tekirdağ ili M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan tarihi boyunca çeşitli uygarlıkların etkisi altında kalmıştır.

1- Ünal Camping

İstanbul-Tekirdağ yolu üzerinde Aytepe mevkiinde bulunmaktadır. Kamp alanları dışında Bungalov evleri de bulunmakta çadırda kalmak istemiyorsanız ve karavan’ınız da yoksa sizin için ideal olabilir. Ayrıca günübirlik ziyaretçilerine açık olan bu işletmede piknik yapıp denize girebilirsiniz. Tuvalet, Soyunma odası, Buzdolabı,Otopark gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Bungalov odası

Bungalov evlerinde Buzdolabı, Masa, Sandalye ve Tezgah bulunmaktadır. Ayrıca bu kamp alanında wi-fi, güvenlik kamerası da bulunmakta. Acıkırsanız uzağa gitmenize de gerek yok kamp alanında zaten bir market bulunuyor buradan dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz, kamp alanı ve bungalov ücretlidir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2-Kastro Camping

Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı Çamlıköy, Karadeniz’in kıyısına yaklaşık 3 kilometrelik bir plaja sahiptir, eski adı Kastro’dur. Tekirdağ da kamp yapabileceğiniz en güzel yerlerden biridir hemen yakınınızda akan akarsu, yemyeşil görüntüsüyle tam bir doğa harikası olan bu kamp alanı ücretlidir.

Ayrıca çadırınız yoksa veya yanınızda getirmek istemiyorsanız burada bulunan işletmeden belli bir ücret karşılığında alabilirsiniz, alanda çardak da bulunuyor sandalye ve masaya ihtiyacınız olmayacaktır ayrıca derede su bisikletine binip eğlenceli saatler yaşayabilirsiniz. Yaklaşık 120 çadır kapasitesi bulunuyor, araba veya karavan ile geldiyseniz onun için de bir ücret ödemelisiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3-Mocamp Çınar Camping

Uçmakdere eski bir rum köyüdür, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde. Marmara’nın kıyısındaki Işıklar Dağı’nın eteğinde İstanbul’a 200 km uzaklıktadır. Giriş ücretlidir ama içerideki tuvalet, su, elektrik ve mangalı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Anı ölümsüzleştirip mükemmel fotoğraflar da çekilin şarjım biter diye korkmanıza gerek yok çünkü bu kamp alanında ağaçlara asılmış üçlü prizler bulunuyor. Ayrıca alanda bir de restoran var karnınız acıktığında buradan bir şeyler alabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4-Saklı Köy Camping

Saklı Köy Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunmaktadır. Çadırlarınızı sahile yakın bir şekilde kurarak denizin güzel görüntüsüyle başbaşa kalabilirsiniz, ayrıca eğer çadırlarda kalmak istemiyorsanız karavan ile geldiyseniz karavan ile veya çevrede konaklayabileceğiniz pansiyonlar da bulunmakta. Alanda Tuvalet, Duş, Otopark, Otopark ve Bilardo, Langırt, Playstation gibi eğlence alanları da mevcuttur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5-Barış Çamlık Camping

Tekirdağ merkezde yer alan bu kamp yeri sahile yakınlığıyla ziyaretçilerine güzel bir manzara da sunmaktadır. Alanda Restoran, Beach, Bar, Wc , Duş gibi yerler de mevcut. Eğer yanınızda çadır getirmek istemiyorsanız kamp alanında bulunan kiralık çadırlara bakabilirsiniz. Denize yakınlığı sebebiyle taze balık da bulunuyor işletmenin verdiği ocak, ızgaralarda balığınızı alıp burada kızartabilirsiniz. Giriş ücretli.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6-Gülay Camping

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde  Yeniçiftlik beldesi sahilinde yer alan bu kamp alanı yeşilliği ve deniziyle ziyaretçilerini bekliyor. Yaklaşık 40 çadır kapasitesi olup, merkeze 25 km dir. Alanda Tuvalet, Duş, Çocuk Park’ı bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Tekirdağ da Gezilecek Yerler ;

1-Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ’ın tarihini daha yakından tanımak için şehrin en güzel müzelerinden biri olan bu müzeyi ziyarete gelebilirsiniz. 1927 yılında Mimar Kazım Tahsin tarafından yapılmıştır, müze binası, kagir, zemin üzerine iki katlıdır. Binanın kuzeyinde bulunan girişi mavi beyaz İznik çinileri ile kaplı olup girişin üzerinde kagir iki konsolun taşıdığı balkon yer almaktadır.

Müzede tarih öncesi çağlara ait Mızraklar, Savaş aletleri, Süs eşyalar, Madeni paralar ve Geleneksel kıyafetler da bulunuyor. Müzenin bahçesinde bahçesinde Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait eseler de bulunmaktadır. 3 Katlı olan binanın bahçesi ziyaretçilerin dinlenmesi için yapılmıştır, girişi ücretli.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2-Rüstem Paşa Külliyesi

1552-1553 yıllarında Mimar Sinan tarafından yapılan cami, Tekirdağ merkezde bulunmaktadır. Tarihte Rüstem Paşa Külliyesi olarak kurulan yapı, medrese, imaret, cami ve kervansaraydan meydana gelmişti. Fakat külliyeden günümüze sadece yeniden inşa edilmiş hamam, cami ve medresenin bir kısmı ulaşabilmiştir. Rüstempaşa Camii’nin doğusunda, bir de çarşı yer alıyor. Bu çarşıda alışveriş yaparken külliyenin dönem özelliklerini yansıtan mimarisini de inceleyebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3-Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Türk misafirperverlik ve dostluk anlayışının güzel bir örneği olan bu müze Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderi II. French Rakoczi ve taraftarlarının Avusturya ile yaptıkları savaşta yenilgiye uğramaları üzerine Padişah III. Ahmet’in, Rakoczi ve taraftarlarını Tekirdağ’da yerleştirdiği yer. 1735’ten ölümüne dek bu evde ikamet eden II. French Rakoczi’nin ölümünün ardından aslına uygun restore edilerek müze haline getirildi. Müzede  Rakoczi’nin kişisel eşyaları ve yağlı boya resimleri ve o döneme ait belgeler sergileniyor, giriş ücretli.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4-Namık Kemal’in Evi

namık kemal'in evi ile ilgili görsel sonucu

1840’da Tekirdağ da dünyaya gelen ünlü şair Namık Kemal’in anısını yaşatmak için Namık Kemal Derneği ve Tekirdağ Belediyesi’nin destekleriyle  1933’te restore edilip Namık Kemal Evi’nde, şairin eşyalarının yanı sıra, Namık Kemal hakkında yazılmış eserler de sergileniyor. Namık Kemal Heykeli ise merkezde yer alan hükümet binasının karşısındaki parkın içerisinde yer alıyor. Heykel’in üzerinde “Kemal’in feryadı vatanperver hanesinin tesiri beliği sayesinde vatan bugün kâmurandır. Senin ruhunda ey vatanın büyük evladı ebediyen şâdandır” yazmaktadır. Girişler ücretsiz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5-Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ’ın fethi sırasında şehit olan askerlerin anısına inşa edilen bu abide
Zafer Mahallesi, Muratlı Caddesinde bulunmaktadır. Tekirdağ şehitler abidesinin girişinde merdivenlerin ortasında taşla kaplı Türk bayrağı ve yazıt göze çarpıyor. Abidenin üzerinde yazı yazmaktadır şu sözler yer alıyor : ”Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır. Toprak eğer üstünde ölen varsa vatandır.”

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6-Hora Feneri

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 20 km mesafede, Hoşköy’ün girişinde yer alıyor.
Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan tarihi Hora Feneri’nin yapı malzemesi tamamen demirden oluşmaktadır. Yüksekliği 20-25 m olan fener kendi etrafında tam dönüşünü 20 saniyede tamamlıyor. Eskiden gaz lambası ile aydınlatılan fener, günümüzde elektrikle çalışıyor. Bu doğayla birleşmiş görüntüsünü görüp fotoğraf çekilmek isterseniz fenere uğramayı unutmayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7-Heraion Teikhos Antik Kenti

Tekirdağ’ın zengin geçmişini görmek isterseniz mutlaka uğramalısınız bu antik kente,
Karaevlialtı mevkisindeki yer alan ve “Hera’nın Kenti” anlamına gelen Heraion-Teikhos Antik Kenti, ünlü antik çağ tarihçisi Heredot’un da söz ettiği bir yerleşimdir. En parlak dönemini Klasik ve Helenistik Çağ’da yaşamıştır. Heraion Teikhos Antik Kenti Türkiye’de kazılan tek Trak kenti olması bakımından son derece önemlidir. 

8-Çorlu Kalesi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunmaktadır, Çorlu Kalesi’nin VI. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmekte günümüze kadar yalnızca kalıntıları gelebilmiş, Bizans döneminde yapılmış olup; kalenin doğu ve batısı dere yataklarıyla çevrelenmiş kesme taş temeller üzerine kurulmuştur sur duvarlarının yuvarlak kulelerle desteklenmektedir. Bu tarihi kalıntı askeri bir önem taşımaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9-Uçmakdere

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinin köyü olan Uçmakdere yeşilliği ile büyüleyen ve yamaç paraşütü’nün yapılacağı en güzel yerlerden birisidir. Uçmakdere de yamaç paraşütü yapmak için 625 metre yükseklikteki Nişantepe’ye çıkmak gerekiyor. Ayrıca yemyeşil görüntüsünün yanında en kaliteli üzümler de burada yetişiyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10-Çamlıköy Kastro Sahili

tatilana.com

Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı Çamlıköy, Karadeniz’in kıyısında yaklaşık 3 kilometrelik bir plaja sahip. Oldukça temiz bir kumsala sahip olan sahilde konaklamak için bir yer bulunmamaktadır onun yerine çadır kurarak kamp yapabilirsiniz.
İstanbul’a yakın olması nedeniyle haftasonlarında büyük ilgi görmektedir. Özellikle pazar günleri burada yer bulmak oldukça zor olmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”LbGrdgqKET4,Uo7hv1nFoF0,lnmxr1HbzII,wFSDKc9xpVA,” playlist_auto_play=”0″]

 

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp