Tarladan Dünyaya En Güzel Hediye ”JAZZ”

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Bir müzik türü tarladan nasıl ortaya çıkabilir diye düşünebilirsiniz belki, lakin bu mümkün.Jazz, Amerika’ya getirilen köle siyahilerin pamuk tarlalarında kötü koşullarda çalışırken bir şekilde duygularını dile getirmesiyle oluşmuş bir müzik türüdür.Evet ilk duyduğumuzda gayet şaşırmıştık lakin müzik her zaman insanın dostu olmuştur.

Günümüz dünyasında sadece bir müzik türü olmakla kalmayıp, evrensel bir değer olmuş olan Jazz müzik insanda yarattığı değişik türden duygularla da bilinir.Örneğin genel kanı Jazz müziğin insan beynini rahatlattığı yönündedir, lakin bazı insanlarda ise iş temposunu arttırdığı görülmüştür.

Her müzik türünün bir gelişimi oldu Jazz müziğinde illa ki bir gelişim süreci oldu ve bu gelişim süreçlerinden bazıları ise Jazz’dan ayrı bir müzik türüne dönüştü.İşte Jazz müziğin evrimi:

1- Ragtime: Siyahilerin eski geleneksel ritüellerde ve törenlerde söyledikleri şarkılara kadar dayanmaktadır.

2- Blues: Jazz’ı meydana getiren en önemli dalıdır.Siyahilerin çalışma sırasında söyledikleri halk şarkıları biçimi de diyebiliriz aslında.

3- Hot Jazz: Jazz’ın perdeye ve sahneye uyarlanmasıyla birlikte melodilerle harmanlanmış halidir kendileri.

4- Cuse: Hot Jazz’ın olgunlaşmış olup bu gelişimle birlikte artık Jazz tam olarak oturmuş bir hal almıştır ve bir müzik halini almıştır böylelikle.

Geniş kapsamlı bir müzik türü olmasının yanında Jazz’da kullanılan enstrümanlarda saymakla bitmez.Trompet, trombon, klarnet, saksafon gibi nefesli çalgılar, piyano, kontrbas, gitar ve davul kullanılır vb...

Bu müzik türünün en iyi sanatçıları ve duayenleri ise şu isimlerdir:

Art Blakey, Billie Holiday, Charlie Parker ,Charles Mingus, Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, John Coltrane, Louis Armstrong.

Yazıya son verirken şunu da söylemeden etmeyelim gerçekten huzura ihtiyacınız var ise güzel bir manzaraya karşı kulaklıklarınızı takıp Jazz müzik dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”8IJzYAda1wA, cb2w2m1JmCY, sxz9eZ1Aons, 4P0hG3sD0-E” playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça