Tarihi Bir Kent'in Masmavi Sulara Açılan Kapısı Patara | Kampbros

Tarihi Kent’in Masmavi Sulara Açılan Kapısı Patara

Konu Başlıkları

Eski bir Likya Antik Kent’i olan Patara, Antalya il merkezine yaklaşık 210 km. mesafede, Kaş’a ise yaklaşık 40 km. uzaklıkta yer alıyor. Dünya’nın bilinen en eski parlemento binası, Türkiye’nin en uzun ile, Likya‘nın başkenti Patara. Hitit dilinde Patar, Likya dilinde ise Pttara olarak isimlendirilen bölge, limanı ve sahiliyle de Akdeniz’in önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bazı kaynaklara göre şehir Xanthos’tan gelen koloniler tarafından kurulmuştur. Pınara’nın tarihi Troya’ya kadar uzanmaktadır.

Bilinen geçmişi milattan önce 3.yy’a kadar dayanan Patara’nın daha da eski yapılara sahip olduğu söylenmektedir. Helenistik dönemde ve Roma döneminde iki ayrı Likya birliği kurulmuş Likya’da ki kentler bir araya gelmiş, ekonomik açıdan dayanışmada bulunmak, ortak işler yapmak adına Likya birliğini inşaa etmişlerdir. Likya birliği içinde üç oy hakkına sahip altı şehirden birisidir. İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığına bağlanmış sonra Roma’nın bir şehri olmuştur.

Patara 12 kilometreyi, bulan sahiliyle muhteşem bir güzelliğe sahip. Denizin sığ bir yapıda olduğu plajda, yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için de son derece uygun bir yapı oluşturuyor. Aynı zamanda, sahilindeki eşsiz günbatımı manzarası ile fotoğrafçıların ve turistlerin ilgi odağı olmuş durumdadır.

Deniz ve sörf tutkunları için önemli olduğu kadar koruma altında olan Caretta caretta kaplumbağaları için de son derece önemli bir bölge. Carettaların yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunan kumsal, bu nedenle koruma altına alınmıştır. Patara sahili son derece rüzgarlı olduğu için sahildeki kum taneciklerinin ve tozların Patara Antik Kenti’ne zarar vermemesi için sahil tarafına setler inşa edilmiş ve sörfçüler için turizm’e açılmıştır. Aynı zamanda Sandboarding için Türkiye’de ki tek uygun yerdir.

Patara’nın sahili kumla dolmadan önce, ticaret için son derece önemli bir konumdaymış. Antik dünyada Akdeniz’de bulunan üç önemli hububat deposundan biri olarak kabul ediliyor. Sahilinin ince kumları ve kum tepeleri de zamanında yeşilçam filmlerinin ilgi odağı olmuş. Tosun Paşa filmindeki çöl sahnelerinin burada çekildiği de bilinmektedir.

Şehrin akropolü yuvarlak bir kayadadır. Şehrin harabelerindeki zengin mimari kalıntılar, şehrin eskiden refah içersinde yaşadığını göstermektedir. Patara girişindeki yolda Likya tipi Roma Devri’ne ait mezar anıtları bulunmaktadır. Girişte üç gözlü Zafer Takı, sular altında kalmış olan üç nefli liman Kilisesi ve Hurmalık Kamamı kalıntıları bulunmaktadır.

Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Noel Baba’nın da Pataralı olduğu çeşitli kaynaklarda ifade ediliyor. Mezarının ise Antalya’nın Kaş ilçesinde olduğu söylenmektedir. Antik dünyayı soluyacağınız tarihi kentin yanında, mükemmel bir deniz keyfini, sahile çıkan carettaları izlemeyi ve harika günbatımı manzaralarının tadını çıkartmayı unutmayın..

Patara Yol Tarifi

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp