Tarihi Kent’in Masmavi Sulara Açılan Kapısı Patara

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Eski bir Likya Antik Kent’i olan Patara, Antalya il merkezine yaklaşık 210 km. mesafede, Kaş’a ise yaklaşık 40 km. uzaklıkta yer alıyor. Dünya’nın bilinen en eski parlemento binası, Türkiye’nin en uzun ile, Likya‘nın başkenti Patara. Hitit dilinde Patar, Likya dilinde ise Pttara olarak isimlendirilen bölge, limanı ve sahiliyle de Akdeniz’in önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bazı kaynaklara göre şehir Xanthos’tan gelen koloniler tarafından kurulmuştur. Pınara’nın tarihi Troya’ya kadar uzanmaktadır.

Bilinen geçmişi milattan önce 3.yy’a kadar dayanan Patara’nın daha da eski yapılara sahip olduğu söylenmektedir. Helenistik dönemde ve Roma döneminde iki ayrı Likya birliği kurulmuş Likya’da ki kentler bir araya gelmiş, ekonomik açıdan dayanışmada bulunmak, ortak işler yapmak adına Likya birliğini inşaa etmişlerdir. Likya birliği içinde üç oy hakkına sahip altı şehirden birisidir. İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığına bağlanmış sonra Roma’nın bir şehri olmuştur.

Patara 12 kilometreyi, bulan sahiliyle muhteşem bir güzelliğe sahip. Denizin sığ bir yapıda olduğu plajda, yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için de son derece uygun bir yapı oluşturuyor. Aynı zamanda, sahilindeki eşsiz günbatımı manzarası ile fotoğrafçıların ve turistlerin ilgi odağı olmuş durumdadır.

Deniz ve sörf tutkunları için önemli olduğu kadar koruma altında olan Caretta caretta kaplumbağaları için de son derece önemli bir bölge. Carettaların yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunan kumsal, bu nedenle koruma altına alınmıştır. Patara sahili son derece rüzgarlı olduğu için sahildeki kum taneciklerinin ve tozların Patara Antik Kenti’ne zarar vermemesi için sahil tarafına setler inşa edilmiş ve sörfçüler için turizm’e açılmıştır. Aynı zamanda Sandboarding için Türkiye’de ki tek uygun yerdir.

Patara’nın sahili kumla dolmadan önce, ticaret için son derece önemli bir konumdaymış. Antik dünyada Akdeniz’de bulunan üç önemli hububat deposundan biri olarak kabul ediliyor. Sahilinin ince kumları ve kum tepeleri de zamanında yeşilçam filmlerinin ilgi odağı olmuş. Tosun Paşa filmindeki çöl sahnelerinin burada çekildiği de bilinmektedir.

Şehrin akropolü yuvarlak bir kayadadır. Şehrin harabelerindeki zengin mimari kalıntılar, şehrin eskiden refah içersinde yaşadığını göstermektedir. Patara girişindeki yolda Likya tipi Roma Devri’ne ait mezar anıtları bulunmaktadır. Girişte üç gözlü Zafer Takı, sular altında kalmış olan üç nefli liman Kilisesi ve Hurmalık Kamamı kalıntıları bulunmaktadır.

Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Noel Baba’nın da Pataralı olduğu çeşitli kaynaklarda ifade ediliyor. Mezarının ise Antalya’nın Kaş ilçesinde olduğu söylenmektedir. Antik dünyayı soluyacağınız tarihi kentin yanında, mükemmel bir deniz keyfini, sahile çıkan carettaları izlemeyi ve harika günbatımı manzaralarının tadını çıkartmayı unutmayın..

Patara Yol Tarifi

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

blank
Kamp Alanları

Çiftalan Köyü Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Çiftalan Köyü İstanbul’un göbeğinde kamp yapmak mı, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Eğer kamp ile beraber birçok doğa sporunu da bir arada yaşamak istiyorsanız bu reçete

blank
Kamp Alanları

Antalya Kamp Alanları – En İyi 25 Antalya Kamp Alanı

Gözlerinizi caddeden yükselen korna sesleriyle açmak; semaya beton yığınları arasından bakan bir yaşamda saatlerinizi harcamak yerine ‘gerçekten’ nefes almanın ne demek olduğunu tatmak ister miydiniz?

Doğa Yerlerini Keşfedin

Kamp alanları, bungalov evler, tabiat parkları ve çok daha fazlası Kampbros keşif haritasında.