Sörf Tutkunlarının Yeni Çılgınlığı ”Yanardağ Sörfü”

Nedir Bu Yanardağ Sörfü ?

Volkan snowboard’u ya da daha çok bilinen adıyla yanardağ sörfünün asıl adı ”Volcano Surfing”dir. Bu tehlikeli spor adında da anladığımız gibi, aktif bir yanardağdan aşağıya özel bir board ya da kızak yardımıyla sörf yapılarak gerçekleştirilir.

2005 yılında, Avustralyalı Darryn Webb tarafından başlatılan bu çılgınlık, 12 yıldır Orta Amerika ülkesi Nikaragua‘nın en küçük yanardağı olan Cerro Negro da sevenleriyle buluşmaktadır.

80 km hızla 725 metre kaymak için Cerro Negro Dağı’nın eteklerine gelen çılgın sporcular harika bir manzara ile de keyiflerine keyif katmakta.En son 1999 yılında patlayan bu aktif yanardağdan kaymak herkesin hayatında deneyimlemesi gereken, adrenalin dolu bir anı olarak görülmektedir.

Cerro Negro Dağı Nerededir ?

Cerro Negro, bölgedeki en genç yanardağı olarak Orta Amerika’da yer almaktadır.

 Yanardağ Sörfü Nasıl Yapılır?

Yanardağ sörfünü yapabilmek için koruyucu tulumlar, kasklar, dizlikler ve özel yapım kontrplak sörf tahtalardan birine sahip olmanız gerekir.Tüm bu ekipmanı aldıktan sonra,  Nikaragua’ya gidip kısa bir eğitimden geçerek iniş yapmaya hazırsınız demektir.

Her yıl  Nikaragua‘nın en küçük yanardağı Cerro Negro da düzenlenen yarışmaya katılarak asla unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Peki siz bu çılgınlık hakkında ne düşünüyorsunuz?

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”UwPT9YU_-xo, K3ij0HUw350, lAz8yoWlahE, 0iEEufNTwh4, ” playlist_auto_play=”0″]

Daha fazla bilgi için;

http://www.filipontheroad.com/2008/10/nicaragua-leon-volcano-sandboarding.html

http://www.xtremespots.com/news/volcano-boarding/

https://radioiskatel.ru/news/vulkanicheskiy-serfing-pokoryaya-vulkany

Yorumlar

 • Avatar
  Şevval
  10 Aralık 2017 at 12:31 am

  İlk defa sizin sayenizde görüyorum böyle bir olayı? Demek ki bizim için kötü gözüken olayları hem eğlenceye aynı zamanda da spora dönüştürebiliyormuşuz ? Demekki aslında spor var oldukça kötü görünen olayların üstünü hemde eğlenerek kapatabiliyormuşuz ? Bu sporun,sonu magandalıklarla biten birçok sporada örnek olmasını diliyorum.Spor insanın kötülüklerini örtendir,doğayı sevdirendir bu spor dalıda aslında bizim kötü dediğimizi örtmüş eğlenceye çevirmiş yazına sağlık devamını bekliyorum ?

 • Avatar
  Burcu
  10 Aralık 2017 at 12:44 am

  ??????

chat
Bir yorum yap