Şeytan Sofrası Ve Şeytan'ın Ayak İzi - Kampbros

Şeytan Sofrası Ve Şeytan’ın Ayak İzi

Konu Başlıkları

Şeytan sofrası Balıkesir ilimizin Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Ayvalık ilçe merkezine 8 km mesafede yer alan kayalık tepe üzerindeki Şeytan Sofrası, Ayvalık adaları ve Midilli adası manzarasına sahiptir.

Şeytan Sofrası’na Nasıl Gidilir?

Ayvalık’tan Şeytan Sofrası’na gitmek için ilçe merkezinden Sarımsaklı yönüne doğru gidilmelidir. Bu yönde tabelalar takip edilerek tepeye ulaşılabilmektedir. Yaklaşık 1 km’lik yokuş çıkılarak Şeytan Sofrası’na varılmaktadır. Tepe de belediyenin işlettiği bir restoran bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Tepe, orada bulunan Şeytanın Ayak İzi isimli çukur ve Şeytan Sofrası Efsanesi sayesinde ünlenmiştir.

Aynı zamanda çok güzel bir manzaraya ve gün batımı görüntüsüne de sahiptir. Tepe, yuvarlak bir görüntüye sahip olan eski bir lav birikintisidir ve görünümünün bir sofrayı andırdığı söylenmektedir.

gezimanya.com

Şeytan’ın Ayak İzi olduğuna inanılan çukur demir bir kafes içine alınmıştır. Bu kafesin hemen yanında hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Bu dükkanda rengarenk kurdeleler görmeniz çokta şaşırtıcı bir durum değildir öyle ki Şeytan Sofrası tepesinde gözünüzün alabildiği her yer dilek tutan ve kurdele bağlayan insanlarla doludur. 360 derece çevreyi görebilmeniz mümkündür.

austria-forum.org

Büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapan tepe, gün içinde oldukça fazla misafiri ağırlamaktadır. Esen rüzgara karşı poz vermeye çalışan insanlar,en güzel kareyi yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Tepeye çıkan insanları büyüleyen şey çoğu kez Şeytanın Ayak İzi’nden çok karşılaştığı görüntü olmaktadır.

tatiliyet.com

Şeytan Sofrası İsmi Nereden Geliyor?

Bir rivayete göre, 1924’teki mübadele önce Rumların yerleşim bölgesi olduğu bilinen Ayvalık ve yöresinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir hadiseye dayanıyor. Bu tepede kendini insanlardan soyutlayarak yaşayan ve şeytan lakaplı bir kadın olan Penelope, bir süre sonra Ayvalık ve yöresinde baş gösteren kıtlığın sebebi olarak gösterilmiş. Halk galeyana getirilerek kadının öldürülmesi planlansa da, köylü bir keçi çobanı sayesinde haberdar olan Penelope oyunu bozmuş. Kendisini öldürmek için gelenlere oldukça zengin bir sofra kuran kadın, kıtlık nedeniyle açlık çekenlerin kendisini unutup sofrada yemek yemelerini fırsat bilmiş ve kaçarak kurtulmuş. O günden bu yana da bu tepe şeytan sofrası olarak anılır olmuş.

hepgezelim.com

Şeytanın Ayak İzi

Şeytan sofrasında bulunan ayak izi şeklinde bir çukur vardır. Bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılır. Buranın mitolojide hikayesi şöyle geçmektedir: Zeus’un süt annesi İda , Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle Şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında, bir ayağı da Şeytan sofrasındadır.

Son olarak eğer yolunuz Ayvalığa düşerse görmeden geçmemeniz gereken bir yer, rivayetlerden ziyade o muhteşem manzarayı görmelisiniz…

 

fewwer.com

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp