spot_img

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 15 Eşsiz Yer

1- Thorsmork / İzlanda

Sırt, iki akarsu vadisini birbirinden ayıran ve birbirine ters yönde eğimli yüzeyleri birleştiren yeryüzü şeklidir. İzlanda’da bulunan Thorsmork sırtı ise dünyanın en büyüleyici manzaraya sahip sırtlarından biridir. Bu eşsiz manzarayı izlerken zamanın durduğunu hissedeceksiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2- Ateş Böceği Mağaraları / Yeni Zelanda

Güneybatı Pasifik Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan ve North & South Island gibi birçok adadan oluşan Yeni Zelanda’da Yıldız Kurdu Mağaraları yani bilinen diğer adıyla Waitomo, her biri sivrisinek boyutunda olan özel bir ateş böceği türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ateş böcekleri Yeni Zelanda’da çok görülmez. Fakat, 120 yıldan fazladır Arachnocampa Luminosa türü bu karanlık mağarayı ışık cennetine dönüştürmektedir. Karanlıkta parlayan bu özel türü görmek ve fotoğraflamak için her yıl binlerce turist Waitomo Mağaraları’na akın etmektedir. Ziyaretçiler, oldukça derinde, güneş ışığının ulaşamadığı mağarayı tekne ile gezme imkanı ve doğal aydınlığın büyüsüne kapılma şansı elde ediyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3- Antilop Kanyonu / Arizona – ABD

Arizona-Amerika’da bulunan Antilop Kanyonu, sellerin aşındırıcı kumları; kayaları kütükleri ve sağanak yağışlarla toplanan diğer parçaları taşıyarak doğal koridorların şekillenmesi ile oluşmuş doğal bir yapıdır. Dikey ve sarmal duvarları hızla akan sularla oyulduğu için adı Sarmal Kanyon olarak da bilinir. Güneş yukarıya çıktıkça yaydığı ışık kanyonun tabanını aydınlatır ve ortaya yumuşak, kuru kumtaşının pembe, turuncu ve kırmızı renkli katmanları ortaya çıkar. Fotoğrafçılar için eşsiz bir görüntüyü kaydetme kaynağıdır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4- Kristallerin Mağarası / Naica – Meksika

Foto: yandex.ru

Meksika’nın Naica kasabasında bulunan Cueva De Los Cristales, eski madenlerin bulunduğu tek bir komplekstir. Bu eşsiz mağara, aralarındaki en büyük ağırlığı 55 ton olan büyük selenit kristallerine sahiptir. Mağarada özel olarak eğitilmiş dişli araçları ile en fazla 20 dakika kalınıyor olması keşif işlemlerini önemli ölçüde zorlaştırır. Ay ışığında uzun kristaller dev kılıçlara benzediği için ilk başta ‘Kılıç Mağarası’ olarak adlandırıldı.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5- Su Altı Şelaleleri / Mauritius

Madagaskar’a göre daha doğuda bulunan ve ada takımlarından oluşan Mauritius ülkesinin hemen yanı başında göz kamaştırıcı bir sualtı şelalesi yer almaktadır. Aslında bu tamamıyla alüvyon ve kum tabakalarının yarattığı bir optik illüzyondur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6- Gökkuşağı Tepeleri / Çin

Foto: yasemin.com

Adeta bir film sahnesini andıran Gökkuşağı Dağları Çin’in Zhangye Danxia Jeolojik Parkı sınırlarında yer alıyor. Dünya’nın herhangi bir yerinde eşi benzeri az bulunan bu dağlar nadir bulunan toprak yapısı ve bitki örtüsü sebebiyle UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Gökkuşağı Dağları mesozoik dönem sonuna ait kumtaşları ve silttaşlarından meydana gelen, Himalayalar’dan bile eski oluşumlardır. Kum ve silt demir ile eser miktarda minerallerle birlikte tortulaşınca ortaya bugünkü gökkuşağı dalgaları çıkmıştır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7- Bambu Ormanı Arashimaya / Japonya

Japonya’nın Kyoto şehrinin 10 km batısında, 16 km2 alan içerisinde bulunan Sagano Bambu Ormanı görenleri büyülemekle kalmıyor adeta içine çekiyor. Sagano Bambu Ormanı’ndaki rüzgar sesi Japonlar tarafından Japonya’yı tanımlayan en karakteristik 100 ses içine alınmıştır. Ayrıca Hiroşima’ya atılan atom bombasıyla tüm bitkiler yok olurken sadece bambular zarar görmemiştir. Bu da Sagano Bambu Ormanı’nın önemini arttırmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8- Cehennem Kapısı / Türkmenistan

“Cehennem Kapısı” lakabıyla Darvaza Krateri 40 yılı aşkın bir süredir aktif bir şekilde yanmaktadır. Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunan bu kraterin derinliği 30 metredir. Kaynağı hala tam olarak bilinmeyen kraterin bilinen en yaygın hikayesi; kraterin 1970 yılında, Sovyetler bünyesinde görev yapan yer bilimcilerin gaz bulma umuduyla yaptıkları sondaj çalışması esnasında kazara bir yeraltı mağarasını delerek burada bir çukur oluşmasına neden oldukları, daha sonra buradan zehirli gaz sızıntısından korkup burayı ateşe verdikleri ve sönmesini bekledikleridir. Ancak alevler günümüzde hala yanmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9- Sahildeki Yıldız Plajı / Maldivler

Vaadhoo adası, Maldivler’de yer alan en özel adalardan birisidir. Adada geceleri gelgit olayının yaşandığı sırada ortaya çıkan mavi renkli sürpriz ışıltı görülmesi gereken eşsiz doğa olaylarından birisidir. Ateş böceklerine benzeyen bu oluşumlar aslında hareket ettiğinde ortaya çıkan, kinetik enerji sayesinde ışıldamaya başlayan planktonlara aittir. Işıklı planktonlar, tek hücreli canlılardır. Fakat bu tek hücrelerinin içerisinde biyolojik olarak elektrik üretebilecek kadar teknolojik bir yapı saklıdır. bile aydınlatabilecek kadar çok ışık yayabiliyorlar.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10- Dark Hedges Yolu / Kuzey İrlanda

Zamanla birbirlerine dolanarak büyüyen ağaçların oluşturduğu eşsiz ve bir o kadar da korkutucu olan bu yol İrlanda’daki Armoy Köyün’de yer almaktadır. 18. yüzyılda arazi sahibi olan Stuart Ailesi tarafından dikilen ağaçlar günümüzde fotoğrafçıların uğrak noktalarından biri olmuştur. Gece yürümesi ayrı bir cesaret isteyen bu yol ölmeden önce görülmesi gereken eşsiz yerlerden biridir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

11- Zhangjiajie Milli Parkı / Çin

Avatar filmine ilham kaynağı olan Zhangjiajie Milli Parkı Çin’de bulunan doğal güzelliklerden biridir. Başlıca özelliği kuvartz ve kum direkleri olan parkta bazı direklerin yüksekliği 1000 metreyi aşmaktadır. Parkın en yüksek zirvesine Mountain Hallelujah Avatar adı verilmiş olup, zirvenin yüksekliği 1080 metredir. Toplamda parkta 3.000’den fazla eşsiz jeolojik oluşum vardır. Araştırmacılar, bu sütunların milyonlarca yıl önce bu alanda meydana gelen volkanik bir faaliyet sonucu ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Parkta yapılan yürüyüş boyunca turistler, nadir bulunan orkide türlerini görmek, şok kuşlarını ve küçük maymunlarını izlemek için muhteşem bir bir fırsata sahip olacaklardır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

12- Kaplan Yuvası Budist Manastırı / Bhutan

Foto: wideseanoanchor.com

Dünyanın en güzel Budist manastırlarından biri olan Kaplan Yuvası Budist Manastırı, Güney Asya ülkelerinden olan Bhutan’da bulunmaktadır. Bu manastır çok uzak ve tehlikeli bir bölgede yer aldığı için diğer manastırlardan daha özeldir. Tapınak, deniz seviyesinden 3-120 metre yükseklikte, bir dik uçurumun yamacında inşa edilmiştir. Yerin tarihi, ülkenin birçok sakini tarafından ikinci Buda olarak onurlandırılan Guru Rinpoche’nin adıyla ayrılmaz bir biçimde ilişkilendirilmiştir. Bir efsaneye göre; bir kaplan büyük bir guruyu sırtına alarak dik bir kayalık alana çıkardı ve orada sekiz şeytanın yaşadığı bir mağara buldu. Guru birkaç ay boyunca o mağarada meditasyon yaptı, sonra tüm kötülüklerden kurtuldu ve bu mağarayı kutsal gördü. Daha sonra, bu kutsal mağaranın hemen yanında bölge sakinleri için en önemli Budist tapınaklardan biri olarak kalacak güzel bir manastır kuruldu.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

13- Fingal Mağarası / İskoçya

Vikingler tarafından adı konulan Fingal Mağarası, günümüzde İskoçya’nın en çok merak edilen ve en çok turist çeken bölgelerinden biridir. Altıgen yapılarla sarılı ve oldukça görkemli girişiyle dikkat çeken mağaranın içi mükemmel orantılı bazalt sütunlarla doludur. Fingal Mağarası bugün İskoçya’nın, üzerinde yerleşim bulunmayan Staffa Adası’nda yer almaktadır. Fingal Mağarası, 60 milyon yıl önce volkanik lavlar sayesinde günümüzdeki şeklini almıştır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

14- Fly Geyser / Neveda – ABD

Fly Geyser Nevada Gerlach’da yer alan küçük bir jeotermal gayzerdir. Bu gayzeri görebilmek için izin almayı başarmanız gerekmektedir çünkü bu gayzer bir özel şahıs malıdır ve arazinin sahibi olan Todd Jaksick isimli Amerikalı arazisini halka açık bir hale gelmesine izin vermemektedir. Nevada’da yaşayanlar tarafından dahi çok az tanınan bu gayzer yapılan bir kuyu sondajı sırasında yanlışlıkla oluşturulmuştur. Minyatür bir volkana benzeyen bu gayzer yaklaşık olarak 1,5 metre yüksekliğe su püskürtmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

15- Aşk Tüneli / Ukrayna

Aşk Tüneli, Ukrayna’nın Rivne bölgesine bağlı, Klevan isimli küçük bir yerleşim yeri üzerinde bulunan; tek yönlü bir tren rayının etrafında, her iki yönde uzayıp giden ağaçların yukarıdan birleşmesiyle meydana gelmiş 6 kilometrelik doğal bir tüneldir. Ukrayna’da bulunan Aşk Tüneli, internet üzerinde çok popüler olsa da aslında pek bilinen bir yer değildir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Yat Camping Motel

Kuşadası yazı seven tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir....

Rengarenk Ağaçların Arasında Dama Kamp Alanı

Doğa ve köy ortamıyla baş başa olmak isteyenler için...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...

Ada Camping Kuşadası

Kampbros ile yolculuk devam ediyor. Bu seferki rotamız, Kuşadası’nın...