Muğla Kapıkırı Köyü Gezi Rehberi - Kampbros

Muğla Kapıkırı Köyü Gezi Rehberi

Konu Başlıkları

Kapıkırı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür. Bafa Köyü ile Beşparmak Dağları arasında yer alan Kapıkırı Köyü temiz hava ve bol rüzgarıyla sessizlik içeren bir doğa harikasıdır.

Kapıkırı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Kapıkırı Köyü Muğla iline 108 km, Milas ilçesine 39 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için özel aracınız ile Milas-Söke karayolu üzerinde yer alan Bafa Beldesinden 10 km ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Söke ve Milas ilçe garajlarından kalkan minibüsler ile buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Burası hem Heraklia antik kenti kalıntılarını görebileceğiniz, hem Bafa Gölü kıyısında, hem de dağlarda yürüyebileceğiniz, közde pişmiş kahve molası verebileceğiniz bir köy. Tarihi hala bünyesinde yaşatan bu köy sizi gittiğinize asla pişman etmeyecektir. Köyün neredeyse her noktasından, göl ve adaların manzarasını seyredebilmek mümkündür.

Bafa Göü

Bafa gölü üzerinde tekne turları düzenlenmektedir. Bu tekne turları sayesinde, endemik kuş türlerinin de yuvalarını ziyaret edebilirsiniz. Göl kenarında ve dağ eteklerinde kamp kurmak, köy halkı tarafından serbest bırakılmıştır. Bu köye ziyarette bulunduğunuzda neler görebileceğinizi kısaca özetleyelim.

gezenpati.com

Athena Tapınağı

Geçmiş dönemde köyün adı Heraklia Antik Kenti olarak geçmektedir. Bu tarihi alanda sırtınızı dağ yönüne verdikten sonra, sağınızda kalan tarafta tapınağın neredeyse her yükseltide bir parçası olduğunu göreceksiniz. Milattan önce 3. Yüzyılda inşa edilen bu yapıt, Dor nizamına göre inşa edilmiştir. Bu alandan köyün her yerini görebilmek mümkündür. Tapınağın bulunduğu kayalığın alt tarafında Kapıkırı İlkokulu vardır. Şuan açık değil ancak, geçmiş dönemde burada eğitim görmüş bir kesimin var olduğu bilinmektedir.

Şehir Surları

Köyde bulunan şehir surları, kaya mezarlıkları adı verilen yerin tam tepesinde bulunmaktadır. Kapıkırı girişinde bulunan sapaktan sola doğru dönerek, yazılı tabelayı görene kadar araç ile seyahat edebilirsiniz. Tabelanın bitiminden, yaklaşık 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi ile şehir surlarına varabilirsiniz. Tepede yer alan kayalıklarda bulunan şehir surları, yol başlangıcından itibaren gözükmektedir. Bu surların manzarası ise, Kapıkırı Köyü’nün arka kısmına bakmaktadır.

Surlar Millattan Önce 287 yılı içerisinde General Lysimakhos tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Surlar ile beraber 65 kule ve göl seviyesinden 500 metre yükseklikte, 4 mil uzunlukta duvar surları ile Heraklia çevrelenmiştir. Yapısında kesme taş bloklar kullanılan bu surlar, günümüzde bile hala oldukça sağlam durumdadır. Restorasyon ve sağlamlık amacıyla, yapıyı korumak için bazı ek taşlar ile desteklenmiştir.

Kaya Mezarlıkları

Şehir Surları’nı takip ederek devam ettiğinizde, kemeri geçtikten sonra Kaya Mezarlıkları ile karşılaşacaksınız. Göle doğru basamaklar halinde inen bir merdiven bulunmakta. Bu merdivenleri inerken, etrafınızda kayalardan oyulma sandık şeklinde mezar yapıları göreceksiniz. Bazı mezarlarda kapaklar da bulunmaktadır. 

Ebatları birbiriyle farklılık göstermekte olup, çocuklara ait olduğu düşünülen küçük mezarlarda görmeniz mümkündür. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgiye göre bu alanda toplam olarak 2500’e yakın mezar bulunmaktadır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”aO-LzdQz4SE,hawTQ5xgarQ,HkVdSvECFbE” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp