Milli Park Cenneti; Muğla

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

1-Bafa Gölü

Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olmakla beraber Menderes Nehri’nden gelen alüvyonlarla oluşmuş bir göldür. Geçmişi Roma İmparatorluğuna kadar dayanan Bafa Gölü üzerinde hala geçmişten izler taşımaktadır. Beşparmak Dağları, eşsiz mağara ve kaleleriyle görenleri kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. İsterseniz bir tekne turuyla göl üzerinde ki adaları gezebilir isterseniz de eşsiz göl manzarası eşliğinde doğa yürüyüşüne çıkıp mükemmel fotoğraflara ve tarihin doğayla birleşimine tanıklık edebilirsiniz.

2-Saklıkent

Saklıkent Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin birebir uğrak noktası, sporcuların vazgeçilmezidir. İsterseniz bir kaç gün konaklayabileceğiniz isterseniz de günübirlik gezi ve piknik yapabileceğiniz dağlar arasında kalmış bir cennettir diyebiliriz. Doğa severler ve rafting severler için sık tercih edilen yerlerdendir. Patika yolda yürürken suyun sesi ve hafif serinliği sizlere huzur verecektir. Eğer vadi içerisinde suya girecekseniz suyun çok soğuk olduğunu unutmamanız gerekir.

3-Çubucak

Bizzat gittiğim ve doyamadığım yerlerden biridir demem hiçte abartı olmaz. Biz günübirlik şekilde bir kaç gün üst üste gittik ancak hem günübirlikçiler hem de kampçılar için bir ayrım olmadan gayet samimi ve iç içe bir yerdir. Yeşilliklerin içinde uzanan kamp yerleri ve koylara bakan bungalov evlerin manzarasına da oksijenine de doyamayacaksınız. İsterseniz bir doğa yürüyüşüyle milli parkta bulunan yayla ve mağaraları da keşfe çıkabilirsiniz.

4-Katrancı Koyu

Denize sıfır bir şekilde doğayı iliklerinizde hissetmeye hazır olun. Yeşilin ve mavinin birleşmesiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Katrancı Koyu hem günübirlikçiler hem de kamp yapmak isteyenler için uygun bir yerdir. Bu koyun diğer bir özelliği ise kimseyi rahatsız etmemek adına günübirlikçiler ve kampçılar için ayrı ayrı plaj ve dinlenme alanı sunmasıdır. İsters eniz milli park içinde bulunan tesislerde yemeklerinizi yiyebilir isterseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Denize sıfır bir yerde mangal keyfi hiçte fena olmayabilir.

5-Sarsala Koyu

Ağaçların arasına oturtulmuş bir deniz düşünün, masmavi ve tertemiz olmasıyla ilk gördüğünüz an büyülenmiş gibi olacağınız. Suyunun hemen soğumamasından dolayı çok tercih edilen ve her kesimden insan göreceğinizi ancak herkesin sanki daha önce birbirini tanıyormuş gibi sıcak ve samimi olduğunu söyleyebiliriz. Sarsala Koyu ayrıca caretta carettaların da uğrak yerlerindendir. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte unutulmaz anlar yaşamaya, plaj voleyboluna, doğa yürüyüşlerine, sıcak denizde güneşlenmeye şimdiden hazır olun.

6-Güvercinlik

Geçici olarak ziyaretçiye kapatılmış olsa da yeşilliğiyle göz kamaştıran bir yerdir. Geçmişte çıkan bir yangından ötürü hakkında pek çok söylenti çıksa da Güvercinlik milli parklara devredilmiş ve günümüzde hem kamp alanı olarak hem de günübirlik ziyaretçiler için kısa sürede tekrar faaliyete geçecektir.

7-Ölüdeniz Kıdrak

Turkuaz rengiyle uçsuz bucaksız ferah bir deniz istiyorsanız adresiniz belli demektir. Bir çok milli park gibi hem kamp yapma hem de piknik yapma imkanı sunmaktadır sizlere. Genelde kampçıların uğrak noktalarından olan Kıdrak kumsalının ferahlığı ve sakinliğiyle her yıl belli başlı kampçıları bulunmaktadır. Orman ve denizin içinde, Ölüdeniz’in bittiği yerde derin yeşilliklerin size eşlik edeceğini ve hayran bırakacağını unutmamak gerekir. Hafta sonu şehirden uzak bir kaçamak yapmak için tam da sizlik bir kamp alanıdır.

8-Kovanlık

Datça’da derin mavilik, Kovanlık Plajı’na hayran kalacaksınız diyebilirim. Orada bulunan bungalov evlerden kiralayıp arabanıza bir bisiklet atıp tatilinizin keyfini çıkartmaya başlayabilirsiniz. Doğayla baş başa bir kaç gün geçirmeye hazır olun. Plaj yeri ve bungalovlar arasında bir kaç dakikalık yürüyüş mesafesi olsa da plajı görünce yürüdüğünüze hiçte pişman olmayacaksınız. Plajıyla en çok tercih edilen alanlardan olan Kovanlık özel teknelerin de uğrak noktasıdır. Denizin tertemiz ve masmavi görüntüsü her girdiğinizde ilk siz giriyormuşsunuz hissi verecektir. Ancak deniz birden derinleşebileceği için dikkatli olmanız gerekiyor.

9-Küçük Kargı

Doğasına ve yerleşkesine aşık olmaya hazır olun. Bungalov evlerin önünden uzanan küçük köprü görüntüsü sağlanan altından akan deniz ve şırıl şırıl suyun sesine hayran kalacaksınız. Genelde dalgıçların ve teknecilerin tercih ettiği uğrak yerlerdendir. Bol oksijenli bu koyda isterseniz kendi çadırınızı da kurabilirsiniz. Tesislerde bütün kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Oksijeni bol, sessiz bir yer arayanların Küçük Kargı Koyu’na gelmelerine tavsiye ederiz.

10-Usuluk Koyu

Sahip olduğu doğal kaynaklarla ve havasının her zaman açık olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez yerlerindendir. Temiz kumsalı, masmavi denizi şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden kaçmak isteyenler için birebirdir. Günübirlik ziyaretçilerden oluşan Usuluk Koyu, Bodrum’da az rastlanan bir sakinliğe sahip diyebiliriz. Hemen hemen her bitki türünün bulunduğu bu koyda arkanızda eşsiz yeşillikler, önünüzde ise masmavi denize karşı güneşlenmenin tadı damağınızda kalacak.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça