Mersin’in Gizli Cenneti; Kayacı Vadisi (Lamos Kanyonu)

Kayacı Vadisi Mersin iline bağlı olan Erdemli ilçesinin Limonlu Beldesinde yer almaktadır. Mersin İl merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Vadinin sahip olduğu yeşillikler, insana huzur vermektedir. Aynı zamanda Vadi içerisinden geçen Limonlu Çayı, vadiye ayrı bir huzur katmaktadır. Kayacı Vadisi dışarıdan gelen turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Foto: twitter.com\@Miysad

Kayacı Vadisi’nde Neler Yapılır?

Kayacı Vadisi’ne yürüyüşler yapılabilirken, piknik alanları da kullanılmaktadır. Adana ve Mersin illerinden gelenler günübirlik ziyaret yapabilmektedir. Vadinin içerisinde bulunan Limonlu Çayı‘nın özelliği 130 kilometre uzunluğunda olması ve Akdeniz’e dökülmesidir.

Bunun yanında balık tutma, kaya tırmanışı, piknik yapma ve kamp kurma gibi imkanlarda bulabilirsiniz. Lamos Kanyonu olarak bilinen Kayacı Vadisi Doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Bu vadide heyecanlı yürüyüş yolları, değişik bitki türleri ve hayvan çeşitleri bulunmaktadır.

Lamos Kanyonu

Rotanız…

Rotaya yürümeye Limonlu Kasabasından da başlayabilirsiniz. Özel araçla geldiyseniz, kasabadan vadiye yaklaşık 3 km sonra bulunan bir köprünün yakınlarına arabanızı park ederek doğrudan patika yola da girebilirsiniz. Kasabadan vadi boyunca giden yol üzerinde bulunan köprüye kadar Lamos Deresi boyunca kurulmuş işletmeleri görebilirsiniz.

Patikaya girmeden araba ile devam ederseniz bu yol aynı zamanda sizi Doktorun Yeri diye bilinen ünlü dinlenme tesisine götürecektir. Yol üzerindeki köprüden itibaren araba yolu vadiye yukarıdan bakacak şekilde tırmanıyor. Biz bu köprüyü geçmeden önce vadiye giren patikadan yürüyoruz. Artık dere sağınızda kalacak şekilde yola devam ediyoruz. Bu patika da yürürken solunuzda kayalara açılmış oyukları göreceksiniz. Bunlar su taşımak için yapılmış kanallar. Bu su kanalı yol boyunca sizi takip edecek.

Kayacı Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Lamos Kanyonu, Mersin iline Bağlı Erdemli İlçesinin Limonlu beldesindedir. Limonlu Mersine 45 Km mesafededir. Limonlu beldesine girdikten sonra beldenin merkezindeki trafik ışıklarından sağa doğru devam eden yola sapınız. Limonlu dan yaklaşık 12 km eski asfalt yoldan devam edin, yolda bir tavuskuşu çiftliği var burayı geçtikten sonra sola dereye doğru devam eden yolu takip ederek Limonlu Çayı’na ulaşabilirsiniz.

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

1 Yorum

  1. Kayacı vadisinden Lamos kanyon piknik alanına gitmiştik, etimizi yanımızda götürmüştük ilk önce pişirime ayrı, açılan servise ayrı, salataya ayrı, oturulan yere ayrı fiyatlandırma çıkardılar. Malum bazı mekanlar uçuk fiyatlar belirlediklerinden haliyle tek tek fiyatları sorup toplamda işletme garsonuyla 200 tl’ye anlaştık. Bu arada işletmenin herhangi bir adisyon ya da menüsü yoktu galiba zira getirmediler. Ancak hesap ödenirken 200 liradan fazla hesap gelmesi üzerine başta anlaştığımız tutarı verdik. Mekandan çıkarken işetme sahibiyle konuyu paylaşmak istedik lakin tavrı bir esnaftan ziyade kendi kafasına göre fiyat belirleyen, haddine aşan, küçük düşürücü konuşmalarına maruz kaldık. İşletme garsonu ve mekandan çıkmadan önce görüştüğümüz işletme sahibi bambaşka fiyatlar söylemesi ve bizim de garson arkadaşın bu fiyatları bize söylemediğini ilettik ama sert ve özellikle küçük düşürücü üslubuna devam etmesi bizi çok üzdü. Kısaca lamos kanyon piknik alanı iştemsine gitmeyi düşünüyorsanız hiç tavsiye etmeyiz zira sizlerin de bu şekilde bir muamele görmesini iztemeyiz. Herkese iyi tatiller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...