Medeniyet’in Işığında Mardin Taş Evleri

Mardin adı Arapça kaynaklarda Mâridîn, Süryanice kaynaklarda Marde olarak geçmektedir.  Bazı görüşlere göre Mardin kelimesi, savaşçı bir kavim olan ve Ardeşir tarafından 3. yüzyılda buraya yerleştirilen Mardeler’den gelmektedir. Bazı görüşlere göre de “Kaleler” anlamına gelen Merdin’den gelmektedir. Günümüzde kullanılan adı, Arapça’da geçen Mâridîn’den gelmiştir.

Kent, Güney Doğu Anadolu’nun sınır şehirlerinden biridir, Mazı Dağlarının Güney Yamaçlarına kurulmuştur. Bölge konumu dolayısıyla medeniyetlerin beşiği olarak bilinmektedir. Tarihi ve coğrafi olarak konumundan dolayı taş evleri ile anılır hale gelmiştir.

Tarihi geçmişi  Paleolitik Çağlara kadar uzandığı düşünülen şehir, birçok uygarlığın elde etmek istediği yerler arasındaydı, bu yüzden şavaşlara  sebep olmuştur. Sürekli savaşlarla fethedilip el değiştiren şehir bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihin getirmiş olduğu etkiden doayı Şehirde, Süryani, Yezid, Kürt, Arap gibi birçok milletten toplumlar bulunmaktadır. Bu çeşitlilik Mardin’in Mimarisine’de etki etmiştir. Anadolu Uygarlığı, Mezapotamya Uygarlığı, Mısır uygarlığı gibi bir çok uygarlıktan etkilenip karma bir Mimari kültür oluşturmuştur.

Mardin Taş Evleri genelde bir veya iki katı geçmemektedir. Bölgenin Litolojik yapısından dolayı evler, sarı kalker taşından yapılmıştır. Evlerin çatısı genel olarak düzdür ve ”DAM” ismi verilmiştir, bu çatıla yaz ve ilkbahar aylarında uyumak için kullanılır, kış aylarında ise sebze ve meyve çeşitlerini kurutmak için kullanılır.

Mardin’de halk, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar. Bunun yanında çok sayıda taş ocağı olduğundan halkın bir kısmı işçi olarak çalışır ve yapısından dolayı taş işlemeliciliği’de gelişmiştir. Taş ustaları oluşmuştur.  Özet geçecek olursak bu tarihi miras yıllardır varlığını devam ettirmektedir. Ve mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”SDGrMhhZNyI, KHc8fVtzV5w, pfE1rGSnK4U, lEHd3MGnC5A, mYMZznGrFIU” playlist_auto_play=”0″]

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap