Macera ve Zorluk İle Anılan Bir Dağ ”ANNAPURNA DAĞI”

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Annapurna, Himalayalarda bulunan bir dizi zirvedir. 55 km uzunluğunda olan bu dizgi üzerinde bulunan Annapurna I, 8.091 metre yüksekliğinde olup dünyanın en yüksek onuncu zirvesi sekizbinlik dağlarından biridir.

Annapurna 6 ana zirve barındırır:

Annapurna I 8.091 m
Annapurna II 7.937 m
Annapurna III 7.555 m
Annapurna IV 7.525 m
Gangapurna 7.455 m
Annapurna Güney 7.219 m

 

Nepal Himalayalarında bir dizi zirveyi barındıran büyük bir masif olmasının yanında bulunduğu bölgede ”Hasat Tanrıçası” anlamına gelen ve Sanskritçe ”Yiyecek Dolu” anlamına gelen Annapurna % 38’lik zirve ve ölüm oranıyla, dünyanın tırmanılması en zor dağıdır.

Annapurna I dünyada zirvesine ulaşılan ilk 8.000 metrelik dağdır. Annapurna dağına ilk tırmanış 3 Haziran 1950’de gerçekleşmiştir.Maurice Herzog ve Louis Lachenal tarafından Annapurna Dağının zirvesine ilk tırmanış gerçekleştirildi ve bu iki insan başarılarıyla tarihe adlarını yazdırmışlardır.Bu tırmanış 1953 yılında Marchel Ichac tarafından “Victoire sur l’Annapurna”

adıyla belgeselleştirilmiştir.

3 Şubat 1987’de Jerzy Kukuczka ve Artur Hajzer’den oluşan Polonya ekibi, sekizbinlik bir dağın ilk kış tırmanışını yapmışlardır. Annapurna’nın tırmanış için en zor kısmı olan güney yüzü 1970 yılında Chris Bonington liderliğinde Don Whillans ve Dougal Haston tarafından güney yüzünden zirveye ulaşmışlardır.

Annapurna geniş bir masif olması nedeniyle çok büyük bir trekking bölgesini de içinde barındırır. Üç önemli trekking bölgesi vardır ve Nepal’deki yürüyüşçüler bu bölgenin çoğunluğunu kullanmaktadırlar.

2014 yılında Nepal’in en korkunç dağ felaketi Annapurna I’de gerçekleşmiştir. Kar fırtınası ve çığ nedeniyle mahsur kalan dağcılardan 43’ü yaşamını yitirmiştir.Bu Annapurna’nın ölüm tehlikesinin en yüksek olduğu dağlardan birinin göstergesidir.Biz deriz ki önlem almadan böylesine zorlu bir tırmanışa kalkışmayınız.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”lUzTP1cdpg0, ASs95G49OjI, 80QTxDEetA0, l6fAHoCUfTE, KgqaZRCcJl4″ playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça