Kıyıya Vuran Ölü Balinanın Midesinden 6 Kilo Çöp Çıktı - Kampbros

Kıyıya Vuran Ölü Balinanın Midesinden 6 Kilo Çöp Çıktı

Konu Başlıkları

Endonezya‘da kıyıya vuran ölü balinanın midesinde 115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 terliğin yanı sıra çeşitli miktarlarda ip ve çuvaldan oluşan toplamda yaklaşık 6 kilo çöp bulundu.

Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde sahile vuran ölü balinanın midesinden yaklaşık 6 kilo çöp çıktı.

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, Wakatobi bölgesindeki Kapota Adası‘nda, kıyıya vurmuş halde cesedi çürümeye başlayan 9,5 metre uzunluğunda İspermeçet balinası bulunduğu bildirildi.

sputniknews.com

Uzmanların, balinanın midesinden 115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 terliğin yanı sıra çeşitli miktarlarda ip ve çuvaldan oluşan toplamda yaklaşık 6 kilo çöp çıkarttığı belirtildi.

sputniknews.com

Balinanın kesim ölüm sebebi henüz açıklanmasa da üzerinde inceleme yapan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) yetkilileri de ceset çürümeye başladığı için balinanın ölümüne midesindeki çöp yığınlarının neden olabileceğini ifade etti.

sputniknews.com

İncelemelerin ardından balinanın bugün bölgedeki Kolowawa Plajı’na gömüleceği bildirildi.
2015’te 192 ülkenin incelendiği araştırmaya göre, Endonezya, Çin’in ardından plastik atığı yönetemeyen ikinci ülke.

Hükümetin plastik kullanımını azaltmak için çaba sarf ettiği belirtildi ve müşterileri için plastik poşetler tedarik etmemek ve ülke çapında okullarda 2025 yılına kadar plastik kullanımını azaltmayı hedefleyen bir hükümet hedefine ulaşmak için okuldaki sorun hakkında eğitim verdi.

Endonezya ve Kaliforniya’daki balık pazarlarında yapılan bir araştırma da, tüm deniz ürünlerinin dörtte birinden fazlasının plastik içerdiğini ortaya koydu. Bu durumun sadece deniz canlıları değil, onlarla beslenen diğer canlılar ve insanlar üzerinde de zehirlenme, genetik bozukluk ve üreme bozukluğu olmak üzere ciddi sorunlara yol açmasından endişe ediliyor.

unsplash.com

Her yıl milyonlarca canlının karaya vurması, insanlığın tükendiğini düşündüren görüntüler gerçekten ‘yok artık’ dedirtiyor. İnsanlığın acı verici sonuna mı, yoksa bunlardan etkilenip karaya vuran canlıların sonuna mı üzülsek karar veremedim..

“Denizin altında, korunması gereken fevkalade güzellikte bir yaşam olduğunu  fark-et! “

Deniz kirliliği ile ilgili geçtiğimiz aylarda farkındalık yaratmak amacıyla yapılan, okyanuslara ve diğer canlılara yaşattığımız zararı hatırlatan bir proje bu konuyla ilgili anlamlı bir örnek olabilir. Görenlerin içine taş oturtan, vicdan sorgulatan kamusal sanat projesi belki bir nebze de olsa insanların dikkatini çekti.

Yaşattığımız felakati tam olarak yansıtan, görenlerin kanını donduran bu farkındalık projesinde 50 metrelik bir balinanın kopyası inşaa edildi. Balinanın vücüdu Plastik kirlilikten yapıldı ve koca balinanın içi çöplerle dolduruldu…

Karaya Vuran Balina “Çöp” Kustu!

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”pvUlOyKjmJY,1qT-rOXB6NI,FjlougGt3DY” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp