Kıyıya Vuran Ölü Balinanın Midesinden 6 Kilo Çöp Çıktı

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Endonezya‘da kıyıya vuran ölü balinanın midesinde 115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 terliğin yanı sıra çeşitli miktarlarda ip ve çuvaldan oluşan toplamda yaklaşık 6 kilo çöp bulundu.

Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde sahile vuran ölü balinanın midesinden yaklaşık 6 kilo çöp çıktı.

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, Wakatobi bölgesindeki Kapota Adası‘nda, kıyıya vurmuş halde cesedi çürümeye başlayan 9,5 metre uzunluğunda İspermeçet balinası

bulunduğu bildirildi.

sputniknews.com

Uzmanların, balinanın midesinden 115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 terliğin yanı sıra çeşitli miktarlarda ip ve çuvaldan oluşan toplamda yaklaşık 6 kilo çöp çıkarttığı belirtildi.

sputniknews.com

Balinanın kesim ölüm sebebi henüz açıklanmasa da üzerinde inceleme yapan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı

(WWF) yetkilileri de ceset çürümeye başladığı için balinanın ölümüne midesindeki çöp yığınlarının neden olabileceğini ifade etti.

sputniknews.com

İncelemelerin ardından balinanın bugün bölgedeki Kolowawa Plajı’na gömüleceği bildirildi.
2015’te 192 ülkenin incelendiği araştırmaya göre, Endonezya, Çin’in ardından plastik atığı yönetemeyen ikinci ülke.

Hükümetin plastik kullanımını azaltmak için çaba sarf ettiği belirtildi ve müşterileri için plastik poşetler tedarik etmemek ve ülke çapında okullarda 2025 yılına kadar plastik kullanımını azaltmayı hedefleyen bir hükümet hedefine ulaşmak için okuldaki sorun hakkında eğitim verdi.

Endonezya ve Kaliforniya’daki balık pazarlarında yapılan bir araştırma da, tüm deniz ürünlerinin dörtte birinden fazlasının plastik içerdiğini ortaya koydu. Bu durumun sadece deniz canlıları değil, onlarla beslenen diğer canlılar ve insanlar üzerinde de zehirlenme, genetik bozukluk ve üreme bozukluğu olmak üzere ciddi sorunlara yol açmasından endişe ediliyor.

unsplash.com

Her yıl milyonlarca canlının karaya vurması, insanlığın tükendiğini düşündüren görüntüler gerçekten ‘yok artık’ dedirtiyor. İnsanlığın acı verici sonuna mı, yoksa bunlardan etkilenip karaya vuran canlıların sonuna mı üzülsek karar veremedim..

“Denizin altında, korunması gereken fevkalade güzellikte bir yaşam olduğunu  fark-et! “

Deniz kirliliği ile ilgili geçtiğimiz aylarda farkındalık yaratmak amacıyla yapılan, okyanuslara ve diğer canlılara yaşattığımız zararı hatırlatan bir proje bu konuyla ilgili anlamlı bir örnek olabilir. Görenlerin içine taş oturtan, vicdan sorgulatan kamusal sanat projesi belki bir nebze de olsa insanların dikkatini çekti.

Yaşattığımız felakati tam olarak yansıtan, görenlerin kanını donduran bu farkındalık projesinde 50 metrelik bir balinanın kopyası inşaa edildi. Balinanın vücüdu Plastik kirlilikten yapıldı ve koca balinanın içi çöplerle dolduruldu…

Karaya Vuran Balina “Çöp” Kustu!

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”pvUlOyKjmJY,1qT-rOXB6NI,FjlougGt3DY” playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça