Kirli Suları Gönül Rahatlığıyla İçmenizi Sağlayan İlginç İcatlar

Dünya’da kirli sular bir hayli yaygın durumda. Her yıl binlerce insan kirli sulardan kaptıkları hastalıklar nedeni ile ölüyor. Ürünlerin amacı kirli suları, içilebilir hale getirmek olsa da bazı markalar bu ürünleri Outdoor sektörüne uygun şekilde tasarlamış. Güney Asya gibi bölgelerde yaşayan ve bu bölgelerden geçen gezginler için hayat kurtarıcı bir özelliğe sahip olabilecek bu ürünün Türkçe’de ki adı “Hayat Kurtaran Pipet” gerçekten ismindeki gibi bir özelliğe sahip olduğu söylenebilir. Somali, Sudan, Kenya, Afganistan gibi ülkelerde hayatı tehtit eden kirli su problemlerine çözüm olmakla kalmayıp, outdoor ekipmanlar listelerinde yerini almıştır.

Suları Kaynatmak Geçerli Bir Çözüm Olmayabiliyor

Uzun süreli keşif, tırmanış ve doğa yürüyüşlerinde, temiz su kaynakları bulmak zor olabiliyor. Bazı dere yataklarının, su kaynaklarına yakın olan kesimlerinde ölmüş hayvanların cesetleri su içerisinde kalabiliyor. Veya hayvan dışkısından yayılan mikroplar suya karışabiliyor. En sağlıklısı her zaman suyun kaynağından kullanmak olsa da bu her zaman mümkün olamayabiliyor. Biz genellikle durumu harika bir bahaneyle atlatıyor olsak da bu gerçeği değiştirmiyor. Bilmediğimiz suları kaynatarak tüketmek suyun temizlediği anlamına gelmiyor. Su kaynatıldığında, içerisindeki mineralleri kaybediyor. Dere suyunun kirliliğini minimalize etmek için kaynatmadan önce temiz top­rakla süzmek gerekmektedir. Bilmediğiniz suları kaynatarak dahi olsa içmemenizde fayda var.

Üretim Amacı Nedir ?

Danimarka’lı Vestergaard Frandsen firmasının bu icadı, asrın icatları arasında yer alıyor. LifeStraw adındaki bu icadın asıl amacı, temiz su kaynakları bulamadığı için hastalıklardan ölen binlerce insana yardımcı olabilmek. Aynı zamanda askeri ve outdoor ekipmanlar arasında yer bulabilmek. Bu pipetlerden her biri ortalama 700 litre suyu filtreleyebiliyor ki bu da yaklaşık bir insanın su tüketiminin iki katına yakın bir miktar denilebilir.

Fiyatları Nedir ?

LifeStraw outdoor ekipmanları arasında yerini alabilmek için hafif ve minimum yer kaplayacak şekilde tasarlanmış bir ürün. Yurt dışı fiyatları 10$ – 30$ arası değişen ürünün ortalama ülkemizdeki fiyatları 100 ₺ – 150 ₺ arası değişiyor. Fiyatların ürünün ilk zamanlarında bir hayli aşağıda olduğunu görmekteyiz. 2 $ ile başlayan fiyatı birkaç yılda 10 $’lara kadar yükselmiş durumda. Bu fiyatlar tabiki pipetler için verilen fiyatlar. Firmanın ürettiği birçok alternatif ürün mevcut. Mataralar, misyonlar, damacanalar ve musluklar için filtre gibi ürünleri de bulunuyor.

Nasıl Çalışır ?

Pipetin içi, tel şehriyeden oldukça ince, çok sayıda fiber deliklerden oluşmakta. Her bir fiberin duvarlarında, 0.2 mikron çapında ya da bir insan saçının çapından beş yüz kat daha küçük gözenekler bulunuyor. Bu gözeneklerden sadece temiz suyun geçmesi mümkün oluyor. Parazitler ve kir, bu gözeneklerde yakalanıyor ve bunların kullanıcıya ulaşması engelleniyor. Pipetin içindeki filtreleme sistemi, sudaki partiküler maddeleri filtreleyerek, sudaki bulanıklığı azaltıyor ve en önemlisi su bazlı protozoa parazitleri 0.2 mikron formatına kadar parçalar ve bu şekilde suyu kirleten, su kaynaklı bakterileri % 99.9999 oranında (>LOG 6 redüksiyon) ve su kaynaklı protozoa parazitleri % 99.9 oranında (>LOG 3 redüksiyon) yok ediyor.

Bu Ürüne Güvenebilirmiyiz ?

Lifestraw Teknolojisi, bağımsız test edilmiş olup, Avrupa Birliği Yönetmeliği 10/2011 ve A1935/2004 düzenleyici yasal standartlarına uygun olduğu biliniyor. Mikrobiyolojik su arıtma konusunda ise, Amerika Birleşik Devletleri EPA 1987 Protokolü uyarınca onaylanmış bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. LifeStraw, içme su standartlarını belirleyen kurum EPA’nın belirlediği kriter seviyesi olan ve bakterilerin, parazitlerin ve diğer su kaynaklı patojenler de dâhil olmak üzere Escherichia coli, Cryptosporidium, Giardia lamblia gibi tehlike unsurlarının da ortadan kaldırılmasını sağlayacak filtreleme seviyesinden daha yüksek düzeyde olup, 0.2 mikron filtre etme yeteneğine sahip olduğu belirtilmektedir.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Kamp Yemekleri: Açık Havada Lezzetli ve Pratik Tarifler

Kamp yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, lezzetli ve...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? İpuçları ve Güvenlik Önlemleri

Kamp deneyiminin en önemli parçalarından biri olan kamp ateşi,...

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğayla iç içe olmanın ve günlük yaşamın...

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Büyüleyici Bir Keşif Rehberi

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, muhteşem doğal güzellikleri ve...