Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti

SU ve VİCDAN NÖBETİ NEDİR?

Çanakkale Kirazlı Köyü Balaban Mevkii’nde Kanadalı Alamos Gold firmasının gerçekleştirmekte doluğu siyanürlü maden aramasına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Belediyesi tarafından organize edilmektedir. 19 Temmuz 2019’da Çanakkale İskele Meydanı’nda yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından, maden firmasının çalışmalarını durdurmaması üzerine harekete geçen bölge halkı, Çanakkale-Çan karayolunun 36.km’sinde yer alan Balaban mevkiine çadırlarını kurarak nöbeti başlatmıştır. 26 Temmuz 2019’da başlayan nöbete, ünlü isimlerin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü, çevre grubu destek vermekte, gelen desteklerle bölgede çadırlar her geçen gün daha da artmaktadır.

SU ve VİCDAN NÖBETİNİN AMACI…

Kirazlı köyündeki bu nöbetin asıl amacı; usulsüzce yapılan ağaç kesimlerine bir tepkidir. Firma yetkilileri 2019 yılında kesim olmayacağını söylemesine rağmen, kesim TEMA tarafından da tescillenmiş ve saha tepeden görüntülenmiştir. ÇED projesinde verilen rakamın yaklaşık 5 kat fazla ağaç kesiminin tespiti, yöre halkını ayağa kaldırmıştır. Maden firmasının CEO’sunun 2018 yılında verdiği bir demeçte; ‘Türkler taş taşımada çok iyi. Onları orda değerlendireceğiz’ demesi bardağı taşıran son damladır. Çıkarılan madenin yüzde 96’sı Kanada’ya sadece yüzde 4’ü ise Türkiye’ye kalacaktır ve bu kabul edilemez bir olaydır. Bizler, bu bölgenin yaşayanları olarak katliama ‘DUR’ demek için siz değerli yurtseverleri alana davet ediyoruz. Çünkü bu sadece bizim değil Türkiye’nin meselesidir. Kazdağları hepimizindir!

NÖBET KAMPINA NASIL ULAŞIM SAĞLANIR?

Çanakkale-Çan Karayolu’nun 36. Km’sinde yer alan Balaban Mevkii, Kirazlı Köyü sınırları içerisindedir. Maden sahasına 100 metre yakınlıkta olan doğal alana kişisel araçla ulaşmak mümkündür. Aracı olmayan destekçiler için Çanakkale Belediyesi, her gün Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndan 09.00 – 13.00 ve 17.00’de ücretsiz otobüsler kaldırılmaktadır. (hafta sonu da dahil) Öte yandan Çanakkale otogarından Çan ve Yenice minibüsleri ile de Balaban Mevkii’ne ulaşılabilir.

SU NÖBETİNDE TEKNİK DESTEKLER NELERDİR?

Su nöbetinde 2 erkek 2 bayan olmak üzere 4 adet tuvalet bulunmaktadır. Öte yandan jeneratör ile elektrik bulma şansınız var. Derin dondurucu ve buzdolabı da sürekli hizmete açık.

NÖBET KURALLARI NELER?

Kamp alanında ateş yakmak kesinlikle yasak. (Kamp ateşi, mangal vs) lakin piknik tüpü kullanabilirsiniz.
Bir diğer kural ise alkol tüketimi. Masumca başlayan bir eylemin başka yerlere çekilmemesi, taraf basınca manipüle edilme durumuna karşı alkol tüketimi kesinlikle yasaktır.

Hiçbir siyasi kurumun bayrağı asılmayacak, siyasi propaganda yapılmayacaktır.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...