Karaya Vuran Balina “Çöp” Kustu!

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Farkındalık yaratmak amacıyla yapılan, okyanuslara ve diğer canlılara yaşattığımız zararı hatırlatan bir proje. Görenlerin içine taş oturtan, vicdan sorgulatan kamusal sanat projesi belki bir nebze de olsa insanların dikkatini çekti.

Yaşattığımız felakati tam olarak yansıtan, görenlerin kanını donduran bu farkındalık projesinde 50 metrelik bir balinanın kopyası inşaa edildi. Balinanın vücüdu Plastik kirlilikten yapıldı ve koca balinanın içi çöplerle dolduruldu.

“Kumlu” balina, beş gün boyunca Manila Körfezi kıyı şeridi boyunca konumlandırıldı.Bu üzücü manzara da; İnsanlar, ilk bakışta bu deniz yaratığının sahte olduğunu fark etmemişlerdi.

Projenin yaratıcı yönetmeni Biboy Royong şöyle açıkladı: “Ölü Balina’nın şeklini, rengini, dokusunu, büyüklüğünü ve oranını gerçek plaj balinalarının resimlerine dayandırarak yaptık. Ayrıştığımız bir balinayı göstermeyi bile seçtik.. Çünkü topladığımız plastik çöpleri kullanarak cildindeki dokularla daha çok oynamıştık. Bölgedeki toplumu şaşırtmak istedik. İşe yaraması için, gerçekçi bir ölü balinayı dikkatli bir şekilde yapmak zorunda kaldık. ”

Ölü Balina’nın iç organı, onu görenler için kalıcı bir görsel etki yaratacaktır. Greenpeace Filipinler, Facebook’taki kampanyada, “Ölü balinanın uyandırma çağrısını dinleyin! daha yakından bakın ve plastik kirliliğinin okyanusa ne yaptığını görün” dedi. “Bu kurulumun, halkı harekete geçmeye teşvik ettiğini ve #RefusePlastic

‘i umuyoruz” dedi.

Plastik kirliliğinin okyanuslar için büyük bir problem olduğunu biliyoruz. Denizlerde ve okyanuslarda canlılardan çok plastik çöp yüzüyor da diyebiliriz. Artık günlük alışkanlıklarımız, ‘bundan bir şey olmaz’ diye düşünüp denize salladığımız pet şişeler, paketler ,çantalar vb şeyler; bu mavi-yeşil gezegenin sonunu da beraberinde getiriyor…

Endonezya ve Kaliforniya’daki balık pazarlarında yapılan bir araştırma da, tüm deniz ürünlerinin dörtte birinden fazlasının plastik içerdiğini ortaya koydu. Bu durumun sadece deniz canlıları değil, onlarla beslenen diğer canlılar ve insanlar üzerinde de zehirlenme, genetik bozukluk ve üreme bozukluğu olmak üzere ciddi sorunlara yol açmasından endişe ediliyor.

Her yıl milyonlarca canlının karaya vurması, insanlığın tükendiğini düşündüren görüntüler gerçekten ‘yok artık’ dedirtiyor. İnsanlığın acı verici sonuna mı, yoksa bunlardan etkilenip karaya vuran canlıların sonuna mı üzülsek karar veremedim..

“Denizin altında, korunması gereken fevkalade güzellikte bir yaşam olduğunu  fark-et! “

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”6OpF32o7U-E,0fIJ23EcAgc” playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça