Karadeniz Gezisinde Mutlaka Uğranması Gereken 12 Yer - Kampbros

Karadeniz Gezisinde Mutlaka Uğranması Gereken 12 Yer

Konu Başlıkları

Karadeniz Gezisinde Mutlaka Uğranması Gereken 12 Yer;


1.Sümela Manastırı-Trabzon

Karadeniz deyince akla ilk gelen şehir Trabzon ise tabiki hemen arkasına Sümela Manastırı da gelir. MS 365-395 yıllarında yapılan Sümela Manastırı özellikle Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü öncelikle kilise amacıyla yapılmış ancak daha sonra manastıra dönüştürülmüştür.

Sümela Manastırı İç Görünümü

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı her sene yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akınına uğramaktadır. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden diyebiliriz. Ulaşım zor olduğu için sadece belli bir yere kadar arabanızla gidebilirsiniz,yani devamında yürümeniz gerekecektir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Sümela Manastırı Dış Görünümü

2.Boztepe-Ordu

Eğer Karadeniz’i ve hırçın sularını aşağıdan yukarı izlemek istiyorsanız buyurun teleferiğe binmeye. Teleferik 28 adet kabinden oluşmaktadır ve özellikle teleferiğe binmek için gelen yerli ve yabancı turistlerde bulunmaktadır.

Boztepe Gece Manzarası

Tabi yükseklik korkunuz varsa bir kere daha düşünün derim. Hem denizin üstünde keyif yapıp hemde yamaç paraşütü yapan sporcuları da izleme fırsatı elde edebilirsiniz. Boztepe aynı zamanda yamaç paraşütü için çok tercih edilen yerlerdendir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Boztepe Yamaç Paraşütü

3.Uzungöl-Trabzon

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl’e geldiyseniz eğer Karadeniz’in mükemmel havasını içinize çekmeye hazır olmalısınız. Vadi ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların derenin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Uzungöl

Çevresinde bir çok doğal güzelliği bulundurmasının yanı sıra her mevsim yağışlıdır Uzungöl. Bu doğal güzelliği görünce hayran kalacağınıza eminim. Eşsiz manzarası ve mükemmel havasıyla Uzungöl’de manzaraya karşı kesinlikle kahvaltı yapmanızı öneririm.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4.Zil Kale-Rize

Rize‘nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zilkale 14. yüzyılda inşa edilmiş ve görkemiyle yüzlerce öteden bile görünmektedir. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunduğu için o zamanlarda konaklama ve haberleşme için kullanılmaktaymış.

Sadece görüntüsüyle değil doğasıyla da insanları çekmektedir. Özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin çok fazla uğradığı Zilkale, gerek tarihi atmosferi gerekse çevresinde ki temiz havasıyla gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5.Ayder Yaylası-Rize

Rize‘nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yeralan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Çamlıhemşin’de dağlar ve yeşillikler arasında havasıyla hayran bırakan muhteşem bir yayladır.

Fotoğraf: cnnturk.com \ Ayder Yaylası

Yeşilin her tonu,hafif serin havası,sıcak insanları,Fırtına Deresi’nin dinlendiren sesi ve çay toplama merakınız da varsa haydi Ayder Yaylası’na özellikle son yıllarda yabancı turistlerin Kaçkar Dağları‘nı görmek için akın ettiği Rize, Karadeniz’in sıcak insanıyla sizi kendine bağlayacak gibi duruyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Fotoğraf: kadincasayfa.com

6.Karagöl-Artvin

Karagöl, Artvin Borçka Tabiat Parkı’nda bulunmaktadır. Borçka Karagöl 19. yüzyıl başlarında bir toprak kaymasından sonra oluşmutur. Ama görüyoruz ki mükemmel bir manzara ortaya çıkmıştır.

Karagöl

Etrafı dağlarla ve yeşilliklerle çevrili olan Karagöl adeta yemyeşil bir mağaranın içinde gibi hissettirecektir. Kamp kurmak ve yaz tatilinizi serin bir şekilde geçirmeniz için birebirdir. Doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak Karagöl’e mutlaka gitmelisiniz.

Fotoğraf: ulutour.com.tr

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7.Ayasofya Müzesi-Trabzon

1250-1260 yıllarında yapılmış ve Manastır Kilisesi olarak bilinmektedir. Bizans kiliselerinin önemlisi olarak bilinir ve bölge Osmanlı tarafından fethedilene kadar kilise olarak kullanılmıştır.

Osmanlı tarafından fethedilince camiye çevrilmiş ve günümüzde de restore edilmiştir. Bugün yerli yabancı herkesin ziyaret için gittiği Ayasofya Müzesi sizi adeta tarihin içinde yeniden yaşatacak.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8.Çal Mağarası-Trabzon

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen mağaranın içinde küçük bir dere akmakta ve üstünde de tarihi bir kale bulunmaktadır. Son yıllarda çok ziyaretçisi olan Çal Mağarası gelenleri de kendine hayran bırakmaktadır.

Çal Mağarası Sarkıtı

Sol tarafta 150, sağda ise 400 metrelik ahşaptan yürüyüş yolu yer alan mağara, içinden geçen deresiyle de dikkat çekiyor. Sarkıt ve dikitlerden oluşan bu saklı cennet temiz havası ve mağara içindeki yeşil alanlarıyla tatilinizi unutulmaz kılacaktır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Çal Mağarası

9.Erfelek Şelalesi-Sinop

Sinop‘un Erfelek İlçesinde bulunan Tatlıca Şelaleleri Karadeniz gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında olmalı. Belediye’nin bünyesinde girişin ücretli olduğu Erfelek Tatlıca Şelaleleri ilçenin en büyük turizm kaynaklarından bir tanesidir. Şelale çevresinde mesire alanları ve kampa uygun bir konumu bulunmaktadır.

Erfelek Şelalesi

Benimde gittiğim ve her sene gitmek istediğim bu yer 28 adet şelaleden oluşuyor ve ister patika yoldan ister şelalelerden tırmanarak tadını çıkartma imkanı sunuyor. Zirveye çıkıldığında size ikram edilen buz gibi ayran eşliğinde manzaraya dalıp kalacaksınız.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10.Karaca Mağarası-Gümüşhane

Damlataş şekillerinin en güzel ve en görkemli örneklerini burada görebilirsiniz. Birçok damlataş şekillerini göreceğiniz ve her gördüğünüzde çok hoşunuza gidecek sarkıt,sütun ve dikitlerin birleşip nasıl odacıklar oluşturduğuna hayran kalacaksınız.

Karaca Mağarası

Doğanın yeraltı sarayı Karaca Mağarası, yeraltı zenginliklerimizden, eşine rastlanılmayacak bir resim sergisi, doğal mimari ve peyzaj örneklerinin görünüm ve seyri ile ziyaretçilerine huzur ve mutluluk vererek, seyir defterlerine unutamayacakları bir sayfa açacaktır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Karaca Mağarası

11.Safranbolu Kristal Teras – Karabük

Koca bir dağın tepesinden böylesine heyecan dolu bir seyir için çok da uzak ülkelere gitmeye gerek yok. Ağaçlı ve bol virajlı yolları aşmanız ilk aşama için yeterli. 80 metre yüksekte inşa edilen cam teras, 75 ton ağırlığı kaldırabilecek güce sahip olsa da şu an için 30 kişilik gruplar halinde hizmet veriyor.

Fotoğraf: Gezimanya

Safranbolu İncekaya Kanyonu üzerinde kurulu cam terasın yapımı 1 ay kadar kısa bire süre içerisinde gerçekleşti. Sadece tarihi evleri ile adını duyuran ve Unesco tarafından miras listesine giren Safranbolu, artık Kristal Terası ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmekte.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Safranbolu Kristal Teras

12.Tekkeköy Mağaraları – Samsun

Samsun‘un Tekkeköy İlçesi’nde yer alan ve Eski Taş Çağı’na kadar uzanan arkeolojik bir sit alanı olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. En çok merak konusu olan yerlerden birisi de Tekkeköy Mağaralarıdır.

Fotoğraf: Gezi Evreni

Çevrede Rumlardan kalma tarihi evler restore edildi. Samsun kent merkezinden yaklaşık 20 dakikalık bir kara yolu seyahati sonucu ulaşabileceğiniz Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi yemyeşil doğası ve eşsiz tarihi dokusuyla Samsun gezilecek yerlerde ilk sıralarda yer alıyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Tekkeköy Mağaraları

Karadeniz Bölgesindeki En Popüler 10 Kamp Alanı

Türkiye Kamp Alanları Haritası

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp