Kamp Rehberi | Kamp Hakkında Merak Ettikleriniz - Kampbros

kamp malzemeleri - kamp alanları - kamp rehberi

Kamp Hakkında Herşey

Kamp Rehberi

Kamp Yapacaklar İçin Faydalı Bilgiler

May 04
Kampta Sivrisinek Saldırısından Korunmanın Yolları

Kamp’ta Sivrisinek Saldırısına Uğramak İstemeyenler İçin 13 Öneri Su…

Nis 02
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Durum

1- Mevsime Uygun Hazırlık Eğer doğru ekipmanınız yoksa kış kampı hem tehlikeli hemde…

Oca 21
Kampta Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülür?

Kampta tuvalet sorunu, deneyimsiz olan kişiler için başta büyük problem oluşturur.…

Eki 05
Kış Kampında İşinizi Kolaylaştıracak 15 Ekipman

Kış kampı deyince ilk akla gelen şeylerden bir tanesi de o soğuğa ve zorlu koşullara…

Eyl 03
Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunmanın Yolları

Kamp yaparken içinizi ürperten şeylerden biride çevremde vahşi hayvanlar varsa ne…

Eyl 02
Kamp Çantası Seçerken ve Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dağcıların, izcilerin ve kampçıların olmazsa olmaz kamp ekipmanlarından birisi de kamp…

May 02
Kamp Malzemeleri ve Kamp Rehberi

‘Yeni Gelin Evi’  VS  ‘Kamp Yeri’ Gereksiz onca şeyi kamp…

Nis 08
Pratik Pişirme Setiyle Kamp Yapmak Artık Daha Kolay!

Kamp yapmanın belki de en zorlu kısmı yemek ihtiyacını karşılamaktır. Eh malum kamp…

Ara 08
Türkiye’de Doğa Yürüyüşü İçin En İyi 10 Yer

LİKYA YOLU Muğla Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan tarihin doğayla iç…

Ağu 11
Şişme Kamp Çadırları ile Zorlu Hava Koşullarına Meydan Okuyun

Çadırlar 1930’lu yıllardan bu yana biçimini bozmadan, oldukça yavaş bir biçimde…

Tem 30
Yaz ayları için buz gibi çadır mı arıyorsun ?

Her zaman ve her şekilde çadır, günümüzde oldukca kullanılan bir araç haline geldi.…

Kamp Rehberi

Kamp outdoor aktiviteler arasında en sık tercih edilenlerden olsa da artık kamp bir alternatif konaklama yöntemi olarak da sıkça kullanılıyor. Kamp yapmak için bilinmesi gereken temel kampçılık içeriklerini Kamp Rehberi sayfasında bir araya getirdik. Kamp yapma konusunda endişeleriniz var ise, bu rehber içeriklerini okuduktan sonra aklınızdaki bazı soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Kamp Nedir?

Şehirdeki gelişmiş yaşam alanından uzakta, eğlence veya konaklama amaçlı, çadır ve benzeri bir barınakta kalmayı içeren aktivitedir. Kamp bir aktivite olmanın yanı sıra alternatif konaklama yöntemi olarak da sıkça kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgi edinmek için Wikipedia‘da inceleyebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Kampçılık

İnsanlık tarihinde yemek, su ve barınma her zaman en temel ihtiyaçlar olmuştur. İlk insanlar yemek ihtiyacını avlanarak, su ihtiyacını doğal kaynaklardan ve barınma ihtiyacını ise hayvan kemikleri ile iskeletini oluşturdukları barınaklar ile karşılamışlardır. İlk barınağın M.Ö 800.000 – M.Ö. 200.000 Avrupa’da yaşamış olan Homo Heidelbergensis’ler tarafından hayvan saldırılarına karşı kullandığı tahmin edilmektedir. 

Tarihler boyunca kamp; avcı-toplayıcı topluluklar, göçmenler, gezginler, kaşifler, tırmanışçılar ve sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen bir konaklama yöntemidir. çadır konaklamayı, bungalov konaklama ve otel konaklama gibi konaklama türlerinden ayıran en temel özellik sabit bir yerde olma zorunluluğunun olmamasıdır.

Günümüzde kampçılık her geçen gün toplumlar arasında hızla yayılmaktadır. En hesaplı tatil alternatifi olması veya şehrin gürültüsünden uzakta kuş sesleri eşliğinde keyifli vakit geçirme imkanı sağlaması, bu nedenlerden sadece birkaçına örnek gösterilebilir.

Kamp Malzemeleri

Kampçılık için için gereken malzemeler; çadır kuracağınız yerin koşullarına, mevsim şartılarına ve aktivitelere göre değişiklik göstermektedir. Fakat en temel kamp malzemeleri şartların uygunluğuna bağlı olarak kamp yapmaya imkan sağlayabilir.

Temel Kamp Malzemeleri

Kamp Malzemeleri

1- Kamp Çadırı

Kamp için gerekli en temel ekipman çadırdır. Bir çadır alacağınız zaman yapmak istediğiniz faaliyetlerin koşullarına uygun olup olmadığına dikkatlice bakmanız gerekmektedir. Kış aylarında yapmayı planladığınız faaliyetiniz varsa ve yazlık çadır satın aldıysanız, çadırınızın yağmurda su geçirmesi, rüzgarlı havalarda pollerinizin kırılması gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Çadır sizi soğuktan ziyade çevredeki etkenlerden ve rüzgardan korumaya yardımcı olur. Soğuktan koruyacak olan mat ve uyku tulumu seçiminizdir. Kamp çadırı seçiminde dört mevsim için uygun çadırları tercih etmeniz, yaz kamplarınızda dahi olası yağmur, rüzgar ve kötü hava şartlarına dayanıklı olacağından, kullanışlı olacaktır.

2- Kamp Çantası

Kamp malzemeleri arasında, konforunuz ve sağlığınız açısından çanta seçimi önem taşımaktadır. Uzun yolculuklar veya günübirlik yolculuklar için hacimlerine ve özelliklerine göre farklılık gösteren sırt çantalarından faaliyetinize en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Sırt çantaları litre ölçü birimi ile kategorilendirilir. Sırt çantası araştırırken 60 lt , 70 lt gibi birimler görebileceğiniz gibi ek hacimleri tarif eden 60 + 5 lt gibi birimler de görebilirsiniz. Doğa yürüyüşü, keşif seyahatleri veya trekking aktiviteleri için sırt çantası araştırıyorsanız, ayarlanabilir sırt desteği, bel desteği ve omuz askılarının omzunuza tam oturup oturmadığına dikkat etmelisiniz. Uzun saatler sırtınızda taşıyacağınız sırt çantaları doğru seçimler yapılmadığında sağlığınıza etki edebilir. Ayrıca çantanın yağmur geçirmezliği veya yağmurluğu olup olmaması kriteler de yıl boyu faaliyetlerinizde önem taşımaktadır. Daha detaylı bilgi için Çanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3- Mat

Mat seçimi rahat uyku uyuyabilmeniz ve duruş rahatlığınız için önemlidir. Birkaç farklı mat türü bulunuyor. Bunlardan bahsetmeden önce matların R cinsiden ölçümlendiğini, en düşük derecenin 1 , en yüksek derecenin ise 9,5 olduğunu belirtelim. 3 farklı kamp matı türü bulunuyor. Bunlardan en yaygın olanı köpük matlardır. Konfor açısından en düşük değere sahiptir. Fakat çok sık kamp yapmıyorsanız fiyat/performans karşılaştırmasında en çok tercih edilenlerdendir. Köpük matlarda Alüminyum yüzey, uyku tulumu ile temas eder. Köpük taraf ise zemine temas eder. İkinci mat türü ise şişme matlar. Şişme matlar genellikle yanında pompaları ile birlikte satılır. Konfor derecesi köpük matlardan yüksektir fakat kış kullanımlarında bazen havaları inebilir ve tekrar şişirmek zorunda kalabilirsiniz. Üçüncü mat türü ise kendiliğinden şişen matlardır. Konfor derecesi köpük matlardan yüksektir. Herhangi bir pompa taşımanızı gerektirmez. Fiyat olarak diğer matlardan daha pahalı olabilmektedir. Mat seçiminin rahat uyku uyuyabilmenizde ve ısı yalıtımında büyük bir etkisi olduğunu unutmayınız.

4- Uyku Tulumu

Sıcak ve rahat bir uyku için gereken kamp malzemelerinden birisi de uyku tulumu. Uyku tulumları konfor derecesine göre birbirinden ayrılıyor. İhtiyacınız olan uyku tulumu hangi tür faaliyetlerde kullanmak istediğinize göre değişiklik gösterir. Örneğin kış kampları yapıyorsanız – (eksi) derecelere dayanıklı, kadın veya erkek uyku tulumlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Kadın ve erkek beden sıcaklıkları farklı olduğundan, uyku tulumları bu sıcaklık farklarına göre özel olarak üretilir. Tmax, Textreme, Tlimit veya Tcomfort tipindeki uyku tulumlarından konfor derecenize ve faaliyetinize en uygun olanı seçmelisiniz.

Diğer Kamp Malzemeleri

Temel ihtiyaçlardan olmasa da yanınızda bulundurabileceğiniz, kamp deneyiminizi daha konforlu kılacak bazı kamp ekipmanları;

1- Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyeleri ateş başında keyifli vakit geçirmek için en sık tercih edilen kamp malzemelerindendir. Kamp sandalyesi sırt çantalı faaliyetlerde taşınması zor ve sırt çantasında taşınamayacak ekipmanlardan olması nedeni ile genellikle araçları ile kampa gidenlerin sıklıkla tercih ettiği ekipmanlardandır. Kamp sandalyelerinin fiyat ve konfor derecesine göre bir çok türü bulunmaktadır. Genellikle ayakları çabuk hasar gören sandalyelerde, metal aksamda kullanılan malzemenin sağlamlığı, uzun ömürlü kullanım açısından önemlidir. Bunun haricinde bardak ve malzeme koyabileceğiniz ek cep ve bardaklık alanlarına dikkat etmek, sandalyenin kullanım konforu açısından faydalı olacaktır.

2- Kamp Ocağı

Kampta güvenle ve kolayca ateş yakarak yemek yapmanızı veya sıcak su kaynatmanızı sağlayacak ekipmanlardan olan kamp ocakları, dağcılık ve tırmanış faaliyetlerinde sıklıkla kullanılır. Bir çok yakıt türü ile çalışan kamp ocakları olsa da, yüksek irtifa veya kötü hava koşullarında bir ekipman aramıyorsanız, butan ve propan gazı karışımı olan kartuşlu ocakları sıklıkla tercih edilenlerdendir. Sizin için ideal ağırlıkta ve kullanım faaliyetinize uygun olan ocakları tercih edebilirsiniz.

3- İsveç Çakısı

Yemek yaparken, bir ip kısaltmanız gerektiğinde, beklenmedik bir sorun ile karşılaştığınızda ve birçok durumda işinize yarayabilecek çok fonksiyonlu İsveç çakıları, bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilirler. Uzun süreli faaliyetlerde mutlaka ihtiyaç duyabileceğiniz kamp malzemelerindendir.

4- Termos

Sıcak ve soğuk içecekleri uzun süre muhafaza etmek için kullanışlı ekipmanlardandır.  Kampçılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Az yer kaplayacak ebatlarda olmaları, sırt çantası hazırlarken de kolaylık sağlar. Kamp termoslarında sıcak ve soğuk muhafaza süreleri önemlidir. Ayrıca termosların kapak kısımlarının bardak olarak kullanılabilen türleri de ekstra bardak ihtiyacı durumunda yardımcı olabilir.

5- Kafa Feneri / El Feneri

Kafa fenerleri iki elinizi de kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmaktadır. Eğer kafa feneri kullanmak istemiyorsanız ve bir el fenerine ihtiyaç duyuyorsanız da şarjlı veya pilli olanları tercih edebilirsiniz. Kafa ve el fenerleri gece yürüyüşlerinizde hayat kurtarıcı role sahiptir. Çok yer kaplamayacak ve ağırlık yapmayacak ebatlarda olması konforunuz açısından önemlidir. Ayrıca doğaya gitmeden önce mutlaka çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz.

6- Paracort İp

Hava koşularının kötü gitmesi durumlarında çadırınızı veya eşyalarınızı sağlamlaştırmak istediğinizde, az yer kaplayan ve bileklik olarak da tasarlanan paracord ipler içerisindeki birçok dayanıklı ip ile hayat kurtarıcı role sahip olabilirler. Yemeklerinizi ve eşyalarınızı muhafaza etmek için yüksek bir yere asmak istediğinizde, sırt çantanızda veya çadırınızda oluşabilecek yırtık veya kopmaları onarmak istediğinzide sıklıkla ihtiyacınız olabilecek şeylerden birisi de iplerdir. Çantanızın bir köşesinde mutlaka ince de olsa bir ip bulundurmanız olası durumlarda işinize yarayacaktır.

6- Yağmurluk

Sadece kış aylarında değil, bahar ve sonbahar aylarında da hiç beklemediğiniz durumlarda karşılabileceğiniz yağmurlu havalarda, giysilerinizi kurutmak veya elektronik eşyalarınızı muhafaza etmek zor olabilir. İnce ve yer kaplamayan yağmurlukların çantanızda bir köşede bulunması faydalı olabilir. Ayrıca sırt çantanızın kendi yağmurluğu yok ise çantanızı muhafaza etmek için bir çanta yağmurluğu da bulundurabilirsiniz.

Outdoor Giyim

Outdoor Giyim

1- Bot & Ayakkabı

Mevsimlerine göre doğada en rahat edebileceğiniz kışlık botlar veya yazlık ayakabbıları tercih edebilirsiniz. Tüm doğa sporları için ayrı özellikler barındıran ve AR-GE süreçleri faaliyetlere göre yürütülen ayakkabı ve botlarda kışları su geçirmezlik özelliği ön plana çıkarken yazlık ayakkabılarda ise terletmeme özelliği ön plandadır. Bir ayakkabı veya bot seçimi yapmadan önce mutlaka kullanıcı deneyimlerini, yorumlarını okumalısınız. Doğada bir süre sonra sizi rahatsız ettiğini fark ettiğiniz yanlış seçiminiz, kampınızı kötü bir deneyim ile sonlandırabilir. 

2- T-shirt & Sweatshirt

Yaz kampları için tercih edeceğiniz t-shirt seçimlerinizde esnek kumaşları seçmeniz, sırt çantanızı taşırken veya kamp faaliyetiniz boyunca tüm hareketlerinizde rahat etmenizi sağlayacaktır. Bahar ve Sonbahar sezonlarında tercih edeceğiniz sweatshirtlerin, akşamları azalan hava sıcaklığında vücut ısınızı koruyabilecek malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

3- Mont & Yelek

Outdoor sporlar için üretilen şişme mont ve yelekler az yer kaplaması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat yağış ve soğuğun artış gösterdiği hava koşullarında dayanıklılığı yüksek, su geçirmeyen montları tercih edebilirsiniz.

4- Atkı & Eldiven

Soğuk havalarda, ellerinizin soğuktan çatlamaması ve vücut ısınızı muhafaza etmek için eldiven kullanımı önemlidir. Faaliyet ve aktivitelerinize göre eldiven seçimi yapabilirsiniz. Diğer tüm kıyafet seçimlerinde olduğu gibi rahat hareket edebileceğiniz eldivenleri tercih edebilirsiniz. Atkı veya buff kullanımı boynunuzu ve başınızın çevresini soğuktan koruyan, önemli kamp giyim tercihlerindendir.