Kamp Malzemeleri Listesi Nelerdir? - Kampbros

Kamp Malzemeleri Listesi Nelerdir?

Konu Başlıkları

Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp, son zamanların en çok tercih edilen aktivitelerinden biri. Kampın son yıllarda bu kadar popülerleşmesinden dolayı kamp malzemeleri yelpazesi de oldukça genişlemiş durumda. 2000’li yıllarda Çadır, uyku tulumu ve mat gibi en temel kamp malzemeleri ile standart kamp yapılabiliyordu fakat son yıllarda bu pekte mümkün değil. Neredeyse her gün kampçıların ve kamp yapmak isteyenlerin aktivitelerini daha da kolaylaştırmak için bir çok yeni ekipman ortaya çıkıyor. Sizlerle birlikte bu ekipmanları inceleyip, en iyi kamp malzemesi nasıl seçilir, öğreneceğiz.

Temel Kamp Malzemeleri Listesi

 • Çadır
 • Uyku Tulumu
 • Kamp Matı
 • Kamp Çantası
 • Kamp Feneri, Kafa Lambası ve Masa Lambası
 • Balta, Kamp Bıçağı veya Çakı
 • Kamp Mutfağı = Kamp Tenceresi, Kamp Tavası, Kamp Izgarası, Çaydanlık, Titanyum Çatal Bıçak Seti, Kuksa Bardak ve Ahşap Tabak
 • Kampta Giyim = Kargo Pantolon, Termal İçlik, Termal Çorap, Su Geçirmez Kapşonlu Ceket, Terlemeyi Önleyen Kazak
 • Katlanabilir Kamp Sandalyesi veya Tabure
 • Kamp Ocağı veya Ateş Kutusu
 • Termos ve Matara
 • Magnezyum Çubuğu, Çakmak veya Kibrit
 • İlk Yardım Seti

Kamp Malzemeleri Seçimi

 • Çadır Seçimi

Kamp malzemelerinin en temel ekipmanlarından birisi hiç kuşkusuz çadırdır. Günümüzde sayısız türde çadır çeşidi bulunmaktadır. Çadır almadan önce dikkat etmemiz gereken iki kriter vardır. Birincisi alınan çadırı kaç kişinin kullanılacağı, ikincisiyse çadırı hangi coğrafi koşullarda kullanacağımızdır. Çadır seçiminde yüksek irtifa kampı, orman kampı, rüzgarlı bölge, plaj ve kar kampı gibi coğrafi durumlarından hangisinde daha sık kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor.

Kamp yapmaya ilk defa başlayacağınızı, orman ve plaj kampı türlerinden birisini tercih edeceğinizi düşünerek önerimiz 4 mevsim, çift katmanlı bir kamp çadırıdır. Çadırınızı seçerken çadırın çift katmanlı olması önemlidir. Dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise çadırın iskeletini oluşturan pollerdir. Çadır pollerinin demire ve plastiğe göre daha kullanışlı olan alüminyumdan olması çadırımızın ömrünü uzatacaktır. Pollerin kolay bulunabilirliğine dikkat etmemizde herhangi bir pol kırılma durumunda çadırımızı çöp olmaktan kurtaran diğer önemli noktadır. Az ve farklı üretilen çadır modellerinin değişebilir malzemelerini bulmak zor ve pahalı bir durumdur.

Standart Bir Kamp Çadırı
 • Uyku Tulumu Seçimi

Çadırlar bizi hiçbir durumda soğuktan korumaz, bizi soğuktan koruyan ekipman uyku tulumudur. Bu yüzden uyku tulumu seçimi çadır seçimi kadar önemlidir. Uyku tulumu seçiminde konfor derecesini göz önünde bulundurmalıyız. Buda uyku tulumunu ortalama kaç C° sıcaklıkta kullanacağımız ile ilgilidir. Örneğin: Ortalama 0° sıcaklıkta kullanacağımız uyku tulumu arıyorsak tulumun konfor seviyesinin sıcaklık değerinin 0° olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Alt sınır -5°, Konfor sınırı 0° ve Üst sınırı 5° olan uyku tulumu derecelendirmeleri uyku tulumunu sırasıyla; Az konforlu uyunabilir, Konforlu uyunabilir ve az konforlu uyunabilir şekliyle değerlendirebiliriz.

 • Kamp Matı Seçimi

Kamp malzemelerinin bir diğer temel ekipmanı da Mat’dır. Matlar içerisinde binlerce hava kabarcığı bulunan ve zemin ile aramızdaki sıcaklık farkını dengelemek için kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Özellik soğuk mevsimlerde yapılan kamplarda mutlaka kullanılmalıdır. Matlar, şişme mat ve askeri mat olmak üzere ikiye ayrılır. Bu türlerden hanisini kullanacağınız sizinle ilgilidir. Her iki türde ortalama aynı işlemi görmektedir. Ancak şişme matlar askeri matlara göre daha ağırdır bu yüzden ağırlığa göre bir tür seçmeniz gerekebilir. Eğer askeri mat seçecek olursanız matın en az 10 mm olduğuna dikkat etmelisiniz aksi taktirde beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Çadır Zeminine Serilen Standart Kamp Mati
 • Kamp Çantası Seçimi

Kamp çantası, kamp malzemelerini bir arada tutup, kolayca taşıyabilmek için önemli bir ekipmandır. Kamp çantaları genel olarak 40 litre ile 110 litre hacimler arasındadır. Kamp çantası seçimi kamp ekipmanlarının sayıları ile doğru orantılıdır. Genel olarak Standart bir kampçı için 60-70 litrelik kamp çantaları yeterli olmaktadır. Kamp çantası alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey bel, sırt ve omuz destekleridir. Bel ve sırt desteği çanta ağırlığını sırtınıza eşit oranda dağılmasını sağlar buda uzun yürüyüşlerde bel sağlığına verilebilecek zarardan korur. Omuz destekleri ise destek kısımlarında bulunan süngerler sayesinde kas ezilmelerine ve ağrıları önler.

65 Litrelik Kamp Çantası
 • Kamp feneri, Kafa Lambası ve Masa Lamba

Kamp fenerleri, ayın olmadığı veya ışık almayan kuytu bölgelerde uzun mesafeleri görmek için önemli bir ekipmandır. Olası acil durumlarda da oldukça öneme sahiptir. Kafa lambası ise daha kısa mesafelerde çalışırken veya kitap okurken işimizi oldukça kolaylaştıran bir ekipmandır. Masa lambası, çadır içerisinde ve yemek yerken sürekli ışık sağlar. Elektronik ekipmanları seçerken pil ömrünü kontrol etmeliyiz. Sık pil kullanımından kaçınmak için şarj edilebilir piller seçerek doğamızı korumuş oluruz.

Standart Güce Sahip Bir Kafa Lambası
 • Balta, Kamp Bıçağı veya Çakı

Kamp bıçaklarını ve çakıyı seçerken paslanmaz çelikten olmasına dikkat etmeliyiz. Herhangi paslanma durumunda gıdalarda kullandığımız bıçak, sağlığımızı ölümcül derecede etkileyebilir. Dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise bıçağın keskinlik seviyesidir. Bize göre çok fazla keskin bıçak kullanımı tehlikeli ve gereksizdir. Ancak bu kişilerin zevkine göre değişkenlik göstermektedir. Bizler her ne olursa olsun bıçağın bir kabzasının olmasına ve kullanılmadığı durumlarda bu kabza da muhafaza etmesine dikkat etmeliyiz. Kamp baltasına gelirsek kamp baltasının keskinliği, çelik türü ve kulp çeşidine dikkat etmeliyiz. Kuru odunları keserken baltanın kırılması veya yerinden çıkması durumunda ciddi yaralanmalar yaşanabilmektedir. Bu yüzden baltayı kullanırken oldukça dikkatli olmamız gerekmektedir.

 • Kamp Mutfağı

Kampa giderken kafamızı kurcalayan bir diğer kısımsa kamp mutfağıdır. Kamp mutfağımızda kullanacağımız mutfak ekipmanlarının ve gıdaların nasıl muhafaza edildiği sağlımız açısından oldukça önemlidir. Öncelikle mutfak gereçlerine gelirsek tek kullanımlık olmamaları çok önemlidir. Tabak, saklama kabı, çatal, kaşık, bıçak ve bardak en temel ihtiyaçlarımızdır. Bu ihtiyaçlarımızın çoğunu ahşap malzemelerden üretilen gereçlerle temin edebiliriz. Gıda maddelerine gelecek olursak yanımıza alacağımız gıdaların konserve gibi uzun raf ömrüne sahip olmalarına dikkat etmeliyiz. Her ne olursa olsun gıdaların son kullanım tarihlerine dikkatlice bakmalıyız. Özellikle şehirlerden uzakta yapılan kamplarda herhangi bir gıda zehirlenmesi durumu ölümcül olabilir bu yüzden son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Titanyum Kamp Mutfağı Seti
 • Kampta Giyim

Günümüzde kampçılığın popülerleşmesinden dolayı kamp modası ortaya çıktı diyebiliriz. Ancak biz moda kısmına girmeden kampa giderken nasıl giyinmeliyiz konusundan bahsedeceğiz. Kampa giderken nasıl giyinmemiz gerektiği mevsime ve nerede kamp atacağımıza göre değişiyor. Biz bunları ortalama sıcaklık değerine sahip orman kamplarını baz alarak anlatacağız. Kargo pantolon, termal içlik, termal çorap, terlemeyi önleyen kazak ve su geçirmez kapşonlu ceket en temel giyim ekipmanlarıdır. Kıyafetlerimizi seçerken öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta esnekliktir. Kamp ortamları hareketli olduğundan dolayı kıyafetlerinizin yırtılmasını hiç ama hiç istemeyiz. 🙂

 • Katlanır Kamp Sandalyesi veya Kamp Taburesi

Özellikle kamp işletmeleri dışında kamp yapıyorsak yanımızda bulundurmamız gereken önemli bir ekipmandır. Hayal edin, ateş başında kamp sandalyenize oturmuş, elinizde kahve ateşi izliyorsunuz. Hayali bile huzur verici değil mi? 🙂

Geliştirilmiş Alüminyum Alaşımlı Kamp Sandalyesi
 • Kamp Ocağı ve Ateş Kutusu

Kamp ocağı, özellik yüksek irtifa kampı, kar kampı ve sık yağış alan bölgelerde yapılan kamplarda çok önemlidir. Yemeklerimizi kolayca yapmamıza olanak sağlayan bu ekipmanı her kampçının edinmesini tavsiye ederiz. Her ne olursa olsun toprak zeminde ateş yakmaya karşıyız. Bu yüzdende ateş kutusu önemli bir başka ekipmandır. Ateş yaktığımız her toprak zeminde o alnın habitatını öldürmüş oluyoruz. Binlerce kamp yapan insanın, binlerce farklı ateş yaktığını düşünürsek bu küçük alanlar, binlerce m2 alana ulaşıyor demektir. Öte yandan herhangi bir yangına mahal vermemek içinde önem arz etmektedir

Standart Bir Kamp Ocağı
 • Termos ve Matara

Sıcak su ve normal suyun muhafaza edilmesi için kullanılan bu iki ekipman kamp malzemeleri listemiz için önemli bir diğer ekipmanlardandır. Seçtiğimiz termos tipi sıcak suyu ne kadar uzun muhafaza ettiğimizle doğru orantılıdır. Sıcak suyu iyi muhafaza edebilmemiz için iyi bir termosa ihtiyacımız vardır aksi taktirde her an kahvesiz kalabiliriz. 🙂 Su mataraları ise su kaynağından uzak noktalara attığımız kamplarda oldukça kolaylık sağlayan bir ekipmandır. Gecenin karanlığında rahatınızı bozmak istemeyiz. 🙂

 • İlk Yardım Seti

Özellikle şehirden uzak kamplarda yanımızda bulundurmamız gereken bir ekimandır. Herhangi bir yaralanma durumunda acil müdahale gerektiğinde oldukça işimize yarayacaktır.

İçeriğimizi buraya kadar incelediyseniz aramıza hoş geldiniz, artık sizde bir ”kampçı” oldunuz. 🙂 İlk kamp alanınızı belirlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kampı Konforlu Hale Getiren Bazı Ekipmanlar

 • Şişme Yatak ve Yastık

Son yıllarda kampta kullanılmaya başlaya şişme yatak ve yastıklar kampta konfor arayanlar için tavsiye ettiğimiz kamp malzemelerindendir.

 • Kamp Hamağı

Kamp zamanlarında en güzel vakitleri hamakta geçirebilirsiniz. Kuş sesleri eşliğinde, kitap okuyarak, huzur dolu vakitler sizleri bekliyor.

 • Kamp Işıkları

Kamp ortamına farklı bir ambiyans katmak için oldukça iyi bir alternatif. Led ışıklarını oluştura bileceğiniz bu ortamı, harika fotoğraflar çekmek içinde kullanabilirsiniz.

 • Hamak Çadırlar

Ağaca asılabilen bu çadırlar sayesinde inanılmaz bir kamp deneyimi elde edebilirsiniz. Her yerde kullanılamayan hamak çadırlar için kamp alanınızı çok iyi seçmelisiniz. Henüz Türkiye’de üretimi bulunmayan çadırları yurt dışından temin edebilirsiniz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp