Kaliforniya Yangınının Geride Bıraktığı Yıkım

 
ABD’nin California eyaletinin kuzeyinde devam eden, eyalet tarihinin en büyük orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 83’e yükseldi.

Amerika ve dünya tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birisi hala devam ediyor. ABD’nin California eyaletinde 8 Kasım’da başlayan orman yangını esnasında çekilen bu görüntüler, durumun vahametini ortaya koyuyor.

Köylerin yok olduğu, insanların evsiz kaldığı yangın, 80’i aşkın kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Los Angeles Times fotoğrafçısı Wally Skalij’in objektifine takılan fotoğraflar, sosyal medyada çok ses getirdi. Skalij’in fotoğrafları, yangının doğal yaşamı nasıl yok ettiğini ve insanlara ne kadar büyük hasar verdiğini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Yangında en az 82 kişi hayatını kaybetti, 600 kişi ise hala kayıp

Bu fotoğrafta 13 yaşındaki bir genç, babasıyla yangında yok olan evlerinin kalıntısını inceliyor. Evleri yok olmasına rağmen Winters ailesi şanslı sayılır. 5.500 itfaiyeci, binlerce canlıyı kaçmaya zorlayan bu devasa canavarla savaşmaya devam ediyor. Peki ya hayvanlar? Onlara ne oldu?

Lamalar, yangından kaçmaya çalışırken, ateşlerin arasında kalmamak için bir cankurtaran kulübesine bağlanmışlar. Duruşlarında ki tedirgin tavrı anlamak çokta zor değil. Onlar kurtulanlar arasında ve şanslılar..

Lamalar kadar da şanslı olmayan hayvanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Middletown’daki yol kenarında bir at öldü. Yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayılmış, birçok bölge sakini alevlerden kaçamamıştı. Bu, son günlerde Kaliforniya’yı perişan eden yıkıcı yangınların yarattığı ıssız sahnelerden sadece biri.

Bu zavallı baykuş ise sahile kaçıp hayatını kurtarmış.. Pek çok kişi, afetin yıkım gücü karşısında yaşadıkları çaresizliği anlatmak için kendini bu fotoğraf ile özdeşleştirdi. 250 bin dönüm alana yayılan yangında, itfaiye erleri oldukça uzun süre ara vermeden çalışmak durumunda kaldılar.

Fotoğrafçı Skalij 26 yıldır yangın fotoğrafları çeken birisi olsa da bu yangının farklı olduğunu söylüyor.. Bu yangının fotoğrafladığı diğer yangınlardan çok daha büyük olduğunu belirten Skalij, yangının devasa ve yıkıcı olduğuna defalarca tanık olmuş.

Middletown‘da bir araba daha yangından etkilenerek harabeye dönmüş. Açıklamalar da Kaliforniya’nın kuzeyinde 17 bölgesin de çıkan yangınının büyüyerek 22 bölgeye sıçradığı ve yangında zarar gören ev ve iş yeri sayısının 6.400 ‘e ulaştığı ve bazı bölgelerde zorunlu tahliyeler yapıldığı kaydedildi.

Yangının ay sonundan önce kontrol altına alınması beklenmiyor

Şimdiye kadar 56 bin hektarlık bir alanda yıkıma neden olan yangının bu ay sonundan önce kontrol altına alınması beklenmiyor. Felaket bölgesindeki arama çalışmalarına askerler de destek veriyor. Arama çalışmalarının haftalar alabileceği belirtiliyor.

Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi. Ancak yangının bölgedeki yüksek gerilim hattından çıktığı tahmin ediliyor. Bazı bölge sakinleri, yerel bir enerji dağıtım şirketine dava açtı. California’da orman yangınları genel olarak yazın başlıyor. Eyalette sonbaharın başlangıcına kadar yangınlar görülüyor. Bölgede son bir aydır yağış kaydedilmedi.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Kamp Yemekleri: Açık Havada Lezzetli ve Pratik Tarifler

Kamp yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, lezzetli ve...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? İpuçları ve Güvenlik Önlemleri

Kamp deneyiminin en önemli parçalarından biri olan kamp ateşi,...

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğayla iç içe olmanın ve günlük yaşamın...

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Büyüleyici Bir Keşif Rehberi

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, muhteşem doğal güzellikleri ve...