Kaindy Gölü’nün Altındaki Saklı Cennet

Kaindy Gölü Almatı şehrine 129 km uzaklıkta yer alan Tian Shan Dağları’nın  Kazakistan kısmında 400 metre uzunluğundaki bir göldür. Derinliği kimi bölgelerde 30 metreye ulaşabilir. Büyük bir eyeletin tetiklediği 1911 yılında bir deprem sonrasında oluştu.

Deprem 7.7 büyüklüğünde gerçekleşmiş ve bölgede büyük jeolojik değişikliklere yol açmıştır. Yaşanan büyük heyelanla birlikle suların boğazı tıkanmış ve çam ağaçlarınıda beraberinde içine alarak kaindy gölü oluşmuştur.

Kaindy Gölü Kazakistan’da  bulunan ve muhteşem doğasıyla büyüleyen turistik bir alandır. Kaindy Gölün’ü özel kılan şey ise suyun altında kalmış olan orman. Bu ormanı su yüzünden görmek elbette ki mümkün olmuyor. Sadece gölün üzerindeki ağaç parçalarını görebiliyorsunuz.

Kaindy gölünün altına girildiğinde ise batık ormanın muhteşem yapısı bizleri karşılıyor. Suyun altına girmek oldukça özveri ve dikkat istemekte tabiki. 6 derece sıcaklıktaki suya dayanıklı kıyafetlerle dalış yapılabilmektedir. Kış aylarında Gölün yüzü tamamen donduğunda dalgıçlar batık ormanı keşfetmek için suya dalıyorlar.

Denizden 2 bin metre yükseklikte olan Kaindy Gölü’nün su sıcaklığı  yazın bile 6 dereceyi aşmayacak kadar soğuktur. Soğuk olmasının en efsanevi yanı ise bu soğukluk sayesinde boğulmakta olan ağaçları korumuştur ve yüzyıl kadar daha bu büyük çam ağaçlarını koruyacaktır.

insan elinin değmediği yerlerde doğa kendi güzelliklerini ortaya koymaktadır. Kaindy Gölü’nün çam ağaçları için yaptığı bu mucuzevidir. Doğa bunu yaparken en duru en muhteşem halindedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap