Kaindy Gölü’nün Altındaki Saklı Cennet

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Kaindy Gölü Almatı şehrine 129 km uzaklıkta yer alan Tian Shan Dağları’nın  Kazakistan kısmında 400 metre uzunluğundaki bir göldür. Derinliği kimi bölgelerde 30 metreye ulaşabilir. Büyük bir eyeletin tetiklediği 1911 yılında bir deprem sonrasında oluştu.

Deprem 7.7 büyüklüğünde gerçekleşmiş ve bölgede büyük jeolojik değişikliklere yol açmıştır. Yaşanan büyük heyelanla birlikle suların boğazı tıkanmış ve çam ağaçlarınıda beraberinde içine alarak kaindy gölü oluşmuştur.

Kaindy Gölü Kazakistan’da  bulunan ve muhteşem doğasıyla büyüleyen turistik bir alandır. Kaindy Gölün’ü özel kılan şey ise suyun altında kalmış olan orman. Bu ormanı su yüzünden görmek elbette ki mümkün olmuyor. Sadece gölün üzerindeki ağaç parçalarını görebiliyorsunuz.

blank

Kaindy gölünün altına girildiğinde ise batık ormanın muhteşem yapısı bizleri karşılıyor. Suyun altına girmek oldukça özveri ve dikkat istemekte tabiki. 6 derece sıcaklıktaki suya dayanıklı kıyafetlerle dalış yapılabilmektedir. Kış aylarında Gölün yüzü tamamen donduğunda dalgıçlar batık ormanı keşfetmek için suya dalıyorlar.

Denizden 2 bin metre yükseklikte olan Kaindy Gölü’nün su sıcaklığı  yazın bile 6 dereceyi aşmayacak kadar soğuktur. Soğuk olmasının en efsanevi yanı ise bu soğukluk sayesinde boğulmakta olan ağaçları korumuştur ve yüzyıl kadar daha bu büyük çam ağaçlarını koruyacaktır.

insan elinin değmediği yerlerde doğa kendi güzelliklerini ortaya koymaktadır. Kaindy Gölü’nün çam ağaçları için yaptığı bu mucuzevidir. Doğa bunu yaparken en duru en muhteşem halindedir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

blank
Kamp Alanları

Antalya Kamp Alanları – En İyi 25 Antalya Kamp Alanı

Gözlerinizi caddeden yükselen korna sesleriyle açmak; semaya beton yığınları arasından bakan bir yaşamda saatlerinizi harcamak yerine ‘gerçekten’ nefes almanın ne demek olduğunu tatmak ister miydiniz?

Doğa Yerlerini Keşfedin

Kamp alanları, bungalov evler, tabiat parkları ve çok daha fazlası Kampbros keşif haritasında.