Kaindy Gölü'nün Altındaki Saklı Cennet

Kaindy Gölü’nün Altındaki Saklı Cennet

Konu Başlıkları

Kaindy Gölü Almatı şehrine 129 km uzaklıkta yer alan Tian Shan Dağları’nın  Kazakistan kısmında 400 metre uzunluğundaki bir göldür. Derinliği kimi bölgelerde 30 metreye ulaşabilir. Büyük bir eyeletin tetiklediği 1911 yılında bir deprem sonrasında oluştu.

Deprem 7.7 büyüklüğünde gerçekleşmiş ve bölgede büyük jeolojik değişikliklere yol açmıştır. Yaşanan büyük heyelanla birlikle suların boğazı tıkanmış ve çam ağaçlarınıda beraberinde içine alarak kaindy gölü oluşmuştur.

Kaindy Gölü Kazakistan’da  bulunan ve muhteşem doğasıyla büyüleyen turistik bir alandır. Kaindy Gölün’ü özel kılan şey ise suyun altında kalmış olan orman. Bu ormanı su yüzünden görmek elbette ki mümkün olmuyor. Sadece gölün üzerindeki ağaç parçalarını görebiliyorsunuz.

Kaindy gölünün altına girildiğinde ise batık ormanın muhteşem yapısı bizleri karşılıyor. Suyun altına girmek oldukça özveri ve dikkat istemekte tabiki. 6 derece sıcaklıktaki suya dayanıklı kıyafetlerle dalış yapılabilmektedir. Kış aylarında Gölün yüzü tamamen donduğunda dalgıçlar batık ormanı keşfetmek için suya dalıyorlar.

Denizden 2 bin metre yükseklikte olan Kaindy Gölü’nün su sıcaklığı  yazın bile 6 dereceyi aşmayacak kadar soğuktur. Soğuk olmasının en efsanevi yanı ise bu soğukluk sayesinde boğulmakta olan ağaçları korumuştur ve yüzyıl kadar daha bu büyük çam ağaçlarını koruyacaktır.

insan elinin değmediği yerlerde doğa kendi güzelliklerini ortaya koymaktadır. Kaindy Gölü’nün çam ağaçları için yaptığı bu mucuzevidir. Doğa bunu yaparken en duru en muhteşem halindedir.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp