Kaçkar Dağları'nın Vazgeçilmez Sporu ''Heliski'' - Kampbros

Kaçkar Dağları’nın Vazgeçilmez Sporu ”Heliski”

Konu Başlıkları

Heliski Nedir ?

Dünyanın en eğlenceli ve bir o kadar da heyecan verici sporlarından olan Heliski, helikopterli kayak anlamına gelmektedir. Heliski, sporcuların helikopterden daha önce hiç kayılmamış alanlara bırakılmasıyla başlar ve parkur sonuna kadar kayıp, sporcuların tekrar helikoptere alınmasıyla biter.

Foto: magellanjets © Unknown

Sporcular aktivite öncesinde kış şartlarında hayatta kalma ve yerleşim planı gibi eğitimler alır.Eğitimlerin dışında sporculara kendi aralarında iletişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, yerlerinin tespit edilebilmesi için GPRS vericiler, kaybolmaları durumunda kullanabilecekleri haritalar ve çığ tehlikesine karşı airbag çantalar verilmekte.

Dünyada sadece Kanada, Alaska, Kafkaslar, Himalayalar ve 2005 yılından beri de Türkiye’de yapılan bu spor, hem ekipmanı hem de faaliyet öncesi eğitiminin fiyatı nedeniyle pahalı sportif hobiler adı altında anılmakta.

Foto: heliski.co.nz

Örneğin, Kaçkar Dağlarında Heliski yapmak istiyorsanız yaklaşık haftada 10 bin doları gözden çıkarmanız gerekebilir. Pahalı bir spor olmasına rağmen Heliski’nin seveni ve yapmak isteyen kişi sayısı oldukça fazla.Türkiye’ye ise yılda ortalama 500 sporcu Heliski yapmak için geliyor.

Mart ayının ortasından itibaren Kaçkar’da karlar yumuşamaya başlıyor. Bu durum da beraberinde çığ tehlikesini getiriyor. Bu sebeple sezon kısa tutuluyor. Saha ile sürekli irtibat halinde kalınıyor ve herhangi bir ters durum yaşandığı zaman merkezdeki tüm ekip anında müdahale ediyorlar.

Foto: heliski.co.nz © Unknown

Peki siz bu heyecan ve deneyim dolu aktivite için 10 bin dolarınızı gözden çıkarır mıydınız? Cevabınız hayır mı? O zaman şu videoyu izleyip bir kez daha düşünün deriz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp