Kaçkar Dağları’nın Vazgeçilmez Sporu ”Heliski”

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Heliski Nedir ?

Dünyanın en eğlenceli ve bir o kadar da heyecan verici sporlarından olan Heliski, helikopterli kayak anlamına gelmektedir. Heliski, sporcuların helikopterden daha önce hiç kayılmamış alanlara bırakılmasıyla başlar ve parkur sonuna kadar kayıp, sporcuların tekrar helikoptere alınmasıyla biter.

Foto: magellanjets © Unknown

Sporcular aktivite öncesinde kış şartlarında hayatta kalma ve yerleşim planı gibi eğitimler alır.Eğitimlerin dışında sporculara kendi aralarında iletişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, yerlerinin tespit edilebilmesi için GPRS vericiler, kaybolmaları durumunda kullanabilecekleri haritalar ve çığ tehlikesine karşı airbag çantalar verilmekte.

Dünyada sadece Kanada, Alaska, Kafkaslar, Himalayalar ve 2005 yılından beri de Türkiye’de yapılan bu spor, hem ekipmanı hem de faaliyet öncesi eğitiminin fiyatı nedeniyle pahalı sportif hobiler adı altında anılmakta.

Foto: heliski.co.nz

Örneğin, Kaçkar Dağlarında Heliski yapmak istiyorsanız yaklaşık haftada 10 bin doları gözden çıkarmanız gerekebilir. Pahalı bir spor olmasına rağmen Heliski’nin seveni ve yapmak isteyen kişi sayısı oldukça fazla.Türkiye’ye ise yılda ortalama 500 sporcu Heliski yapmak için geliyor.

Mart ayının ortasından itibaren Kaçkar’da karlar yumuşamaya başlıyor. Bu durum da beraberinde çığ tehlikesini getiriyor. Bu sebeple sezon kısa tutuluyor. Saha ile sürekli irtibat halinde kalınıyor ve herhangi bir ters durum yaşandığı zaman merkezdeki tüm ekip anında müdahale ediyorlar.

Foto: heliski.co.nz © Unknown

Peki siz bu heyecan ve deneyim dolu aktivite için 10 bin dolarınızı gözden çıkarır mıydınız? Cevabınız hayır mı? O zaman şu videoyu izleyip bir kez daha düşünün deriz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça