Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Gezi Rehberi - Kampbros

Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Gezi Rehberi

Konu Başlıkları

Kaçkar Dağları

Türkiye’nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir dağ sırasıdır. Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturur. Kavrun Dağları, Verçenik Dağları, Bulut Dağları, Altıparmak Dağları olmak üzere toplam 4 ana zirveden oluşmaktadır. Bunlardan Rize sınırları içersinde bulunan Kavrun Dağı 3932 m yüksekliği ile en yükseğidir. 1994 yılında milli park lan edilmiştir. Milli parkın büyük bi kısmı Çamlıhemşin’i kapsamaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde diğer bölümleri ise Erzurum ve Artvin illerine uzanır. Yaklaşık 51.550 hektarlık alana sahiptir. Yeşilin büyüleyici tonlarıyla bizi kendine hayran bırakan Kaçkar Dağı Milli Parkı, özellikle doğa fotoğrafçıları için birbirinden ilginç ve muhteşem manzaralarla ev sahipliği yapmaktadır.

Kaçkar Dağlarında Nereleri Gezmeli ?

1. Tatos Gölleri

Çamlıhemşin’in Verçenik Yaylası sınırlarında bulunuyor. Bahar sonu ve yaz başında göllerin kenarında açan rengarenk çiçekler sonbahara kadar Kaçkar tırmanışında soluk almak, fotoğraf çekmek ve kamp kurmak için tüm özellikleri taşıyor.

2. Şenyuva Köyü

Köprüsünün güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılayan Şenyuva Köyü, sizleri tamda Karadeniz insanın sıcakkanlılığıyla baş başa bırakıyor. Adım attığınız her yerde gülen bir yüz ve muhteşem sohbetiyle bırakmak istemeyeceğiniz insanlara rastlayacaksınız.Tabiki buralara kadar gelmişken tadı damakta kalan mıhlamala yemeden gitmekte olmaz.

3. Kito Yaylası

Rize’nin Hemşin ilçesine bağlı olan Kito Yaylası köylüye göre Gito, 2400 metre yükseklikte Karadeniz’in doğasını izleme şansı sunuyor. Ancak çok şanslı değilseniz muhtemelen sise yakalanacaksınız.

4. Yukarı Kavrun Yaylası

Çamlıhemşin’in aşağı ve yukarı diye ayrılan iki yaylasından biri olan Yukarı Kavrun 2260 metre rakımda olup Kaçkar Kavrun Dağı zirvesine 3932 metre yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu yayla, Kaçkar Kavrun Dağı’na tırmanış yapan dağcıların ilk kamp yerleri arasında da yer alıyor.

5. Zilkale

Fırtına Vadisi’ne hakim bir tepede yer alan Zilkale, Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içerisinde yer almaktadır. Muhteşem doğa manzaraları ile ftoğrafcıların uğrak noktasıdır.

6. Pokut Yaylası

1800 metreden yüksekte bulunan yayla, bölgenin en ünlü yerlerindendir. Mutlaka grülmesi gereken bölge enfes doğa manzaralarına sahiptir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”KYrf-Ndc-cw, pZCII-aQdjw, b0GtR53WCsE, ZCE6QydHP9E, VZhK5Pd5eNE” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp