İzmir'de Gezilecek Yerler - Kampbros

İzmir’de Gezilecek Yerler

Konu Başlıkları

İzmir Türkiye‘nin en kalabalık 13.ili ve İstanbul, Ankara‘dan sonra 3. büyük metropol’üdür. Buca, Karabağlar, Bornova, Konak, Karşıyaka, Bayraklı, Çiğli, Torbalı, Menemen, Gaziemir, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Aliağa, Menderes, Tire, Balçova, Urla, Narlıdere, Dikili, Kiraz, Seferihisar, Çeşme, Bayındır, Selçuk, Foça, Güzelbahçe, Kınık, Beydağ, Karaburun Olmak üzere 30 tane ilçesi bulunmaktadır. Fuar merkezi ve çağdaş bir liman kenti olan İzmir de farklı kültürlerin,yaşam tarzlarının,inançların Müslüman,Hıristiyan,Musevi,Ermeni,Rum vb. dinler’in binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı bir hoşgörü şehridir. Tarihte yaşamış olan uygarlıkların bulunduğu topraklara ve halen gün yüzüne çıkmamış pek çok uygarlık merkezinin miraslarına sahip binlerce yıllık yerleşim yeridir.

İzmir’in Tarihi

İzmir adı Smyrna adlı bir Amazon kraliçesinden gelmektedir. Smyrna kelimesinin tarihteki söyleniş biçimleri Samorna ve Smurna’dır. Cumhuriyet dönemine kadar Smyrna ismiyle tanınmıştır farklı kültürler İzmir de harmanlanmıştır, bu özelliği kentin mimarisine de yansımıştır. İtilaf Devletleri, Paris Barış Konferansı’nda Yunanistan’ın, İzmir ve çevresini işgal etmesini kararlaştırmıştır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan Ordusu tarafından işgal edilmesi, tüm Anadolu’da milli bilinci harekete geçirmiştir. 15 Mayıs 1919’da Gazeteci Hasan Tahsin’in Yunan ordusuna karşı sıktığı ilk kurşun, üç yıl dört ay sürecek olan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın da ilk kıvılcımı olmuştur. Türk ulusu, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde 20. yüzyılda emperyalizme karşı ilk ulusal bağımsızlık hareketini bu gelişmeler ışığında başlatmıştır. 26 Ağustos 1922’de TBMM’nin, Başkomutan Mustafa Kemal önderliğinde giriştiği Büyük Taarruz sonucunda 9 Eylül 1922’de yani üç yıl dört ay sonra İzmir, emperyalist işgalden kurtulmuştur.

İzmir’de Gezilecek Yerler

1-İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Konak Meydanı’nda yer almaktadır, İzmirliler ve İzmir’e gelen turistler’in göz bebeği noktası haline gelmiş olan bu saat kulesi Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Bu yapı 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlıdır. Platformu beyaz mermerden ve diğer yapıları ise kesme taştan yapılmıştır. Kulenin saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi depremde hasar almış ve kulenin saati depremin olduğu saat 02.04’te durmuştur. İki yıl içinde kule tekrar onarılmış ve saati günümüze kadar çalışır hale getirilmiştir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2-İzmir Tarihi Asansör

İzmir’in Konak ilçesi yer alan Tarihi Asansör Binası Nesim Levi tarafından ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmıştır. İzmir’in körfez manzarasına sahip olan kulede iki asansör bulunuyor biri diğerinden 58 m yüksekte olan Mithatpaşa Caddesi ile, Şehit Nihatbey Caddesi’nin arasında bulunuyor. Asansörlerden soldaki buharla sağdaki ise elektrik ile çalışmaktaydı ta ki 1985 restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışmaya başlamıştır. Müthiş manzarasıyla aşıklar için biçilmiş kaftan olan Tarihi Asansör Binası İzmir’e geldiğinizde mutlaka uğramayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3-İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’in Çiğli ilçesinde yer almakta olan bu hayvanat bahçesi kar amacı gütmemektedir. 1937 yılında Türkiye’de ilk hayvanat bahçesi olma statüsüne sahip olan bu hayvanat bahçesi, İzmir Kültürpark içinde 18 dönümlük alana kurulmuştur. 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam parkına dönüştürülmüştür. Yurtdışından ve İzmir hayvanat Bahçesinden getirilen bazı hayvanlarda burada bulunmaktadır, 120’den fazla türde 1200’ü aşkın hayvan bulunmaktadır. Ayrıca hayvanlar kendini doğal habitatında rahat hissetmeleri için kafes ve tel kullanılmamaktadır. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvan yavrularını daha yakından görebilirsiniz. Ailenizle hayvanları yakından görüp eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız buraya uğramayı unutmayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4-Saint Polycarp Kilisesi

İzmir’in Konak ilçesinde yer almakta olan bu kilise İzmir’in en eski yapıları içerisinde yer almaktadır. Geçmişte kültürlerin, dinlerin birlik ve barış içerisinde yaşadığı İzmir hala bu özelliğini sürdürmektedir. Kilise 69-155 yılları arasında yaşamış, Aziz Yuhanna’nın ilk öğrencilerinden olan ve sonradan Aziz ilan edilmiş olan İzmir Piskoposu St. Polikarp’a ithaf edilmiştir. Hıristiyanlığı İzmir’de yaydığı sebebiyle Romalı yöneticiler inancından vazgeçirmek için çok baskı yapmalarına rağmen Polikarp inancından vazgeçmemiş bu yüzden Kadifekale eteklerindeki Roma Stadyumu’nda yakılarak öldürülmüştür, Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı 13. Louis’in iradesi ile 1625’te yaptırılmıştır ve ona ithafen adı St. Polycarp Kilisesi olmuştur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5-Aziz Voukolos Kilisesi

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan bu kilise Rum Ortodoks Cemaati tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. 1922 yılına kadar kilise işlevini yerine getirmiştir bir süre sonra cemaat’in İzmir den ayrılması sebebiyle kilise işlevini kaybetmiştir yıllarca terk edilir durumda kalmıştır. Atatürk’ün isteği üzerine 1924 yılında Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müze işlevini ilerleyen zamanda değiştirmiştir ve belediye opera binası işlevi de görmüştür. İlerleyen zamanlarda opera binası olarak kullanılan bu kilisede yangın çıkması nedeniyle kullanılamamıştır. Uzun yıllar harap halde kalmış kilise nihayet 2010 yılı restore edilmiş olarak hizmete açılmış ve şimdilerde çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmakta.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6-Agora

Agora, “toplanılan yer, kent meydanı, çarşı vb.” anlamlara gelmektedir. Bu agora Hellenistik Dönem’de kurulmuştur kalıntıların çoğu, M.S 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi agorasına aittir. Dikdörtgen formda planlanmış, ortada geniş bir avlu ve etrafın sütunla çevrili bir yapıdır. Arkeolojik kazılarda çıkarılan önemli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir eğer İzmir’e geldiyseniz bu antik kente uğrayıp tarihten izleri incelip bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7-Kemeraltı Çarşısı

İzmir de gezilecek yerlerden en başlarda yer almaktadır, hem alışveriş yapıp hemde gezebileceğiniz Kemeraltı Çarşısı 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Burada bulunan evler eski İzmir evleriyle şehrin tarihi, kültürünü yansıtıp yaşatmaktadır. En önemli ticaret alanlarından biridir, 5 km’lik bir alana yayılmış toplam 15 bin iş yeri bulunmaktadır ayrıca bu özelliğiyle onu dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanıdır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8-Kadifekale

İzmir dışında Pagos’ta kurulmuştur, İzmir’e tepeden bakan Kadifekalesi M.Ö 4. yüzyılda kurulmuştur. Geçmiş zamanda yaşamlarını sürdüren Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar da bulunmaktadır. Bu kale şehrin güneyinde 186 metre yükseklikteki bir tepe üzerindedir eski adı Pagos‘tur. Kale Büyük İskender’in generallerinden Lymachos tarafından yaptırılmıştır ve bir alandaki bir ağaç’ın altında Büyük İskender’in uyuduğu söylenmektedir ayrıca o döneme ait kalıntıların bulunmuştur, tarihi bir güzellik görmek istiyorsanız mutlaka uğrayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9-Kordon Boyu

Kordon Boyu, denilince ilk akla gelenlerden biri masmavi deniz’in ziyaretçilerini kucaklamasıdır. Çevredeki çeşitli mağazalardan alışveriş yapabilir kordon boyu’nun küçük, güzel cafelerinde deniz manzarası eşliğinde kahvenizin tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca burada yürüyüş yapabilmeniz için yürüyüş yolu da yapılmıştır sabah koşularınızı deniz’in rahatlatıcı havası,kokusuyla yapabilirsiniz. Güneş batışı manzarasını Kordon dan izlemek ayrı bir güzeldir sevdiğiniz birini  yanınıza alıp güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10- İzmir Atatürk Müzesi

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan bu müze 1922 yılında sahibinin terk etmesiyle bir süre sonra devletin mülkiyetine geçmiş ve Türk ordusunun karargahı olarak kullanılmıştır. 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk‘e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e her gelişinde hep bu evde kalmıştır.

1940’ta İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere kamusallaştırmıştır, bodrum, zemin, 1. kat ve çatı katından oluşmaktadır. Zemin kat’da odalarda bir Sinevizyon Salonu, Atatürk’ün doğumu ve gençlik dönemine ilişkin süreçleri anlatan yansılar ile Atatürk ve silah arkadaşlarının Balmumu heykelleri bulunuyor. 1. katta ise Atatürk’ün kullanım odaları bulunmaktadır, Toplantı Salonu, Çalışma Odası, Yatak Odası, Misafir Odası, Berber Odası, Yaver Odası, Bekleme-Kabul Odası, Kütüphane, Yemek Odası ve Banyo’dur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

11-Kuş Cenneti

İzmir’in Çiğli ilçesinde yer alan kuş cenneti 8000 hektarlık alana yayılmıştır 289 farklı kuş ve 314 bitki türü bulunmaktadır.  Kuş Cenneti’nde, Flamingo, Tepeli Pelikan, Küçük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Leylek, Saz Delicesi, Kerkenez, Sakarmeke, Ev Kırlangıcı, Kır Kırlangıcı, Serçe, Saksağan, Kır İncirkuşu, Yalı Çapkını, Poyraz Kuşu, Koca Göz, Gümüş Martı, Küçük Sumru, Kukumav, Boğmalı Toygar,Tepeli Toygar, Arıkuşu, Uzunbacak, Mahmuzlu Kızkuşu, Çamurçullu ve Kızılbacak kuşları en çok görülen türlerdir. Burada çeşitli kuşları gözlemleyebileceğiniz gibi bisiklet gezileri yapabilir kuşları kuş gözlem dürbünlerinden izleyebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

12-Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Radyo ve Demokrasi Müzesi butik müzecilik anlayışının 4. örneğidir. Tarihi yapı içerisinde ünlü radyo programcılarının ve spikerlerin de katılımı ile 5 Aralık 2013’te kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Bağışlar sayesinde 1920 yılından günümüze eski radyolar sergilenmektedir yaklaşık 150 radyo, pikaplar, çok sayıda plaklar ve bazı eserler bulunmaktadır. Altı odadan ve bir kütüphaneden oluşmakta olan müze önemli tarihsel olaylara göre kronolojik olarak sıralanmıştır ve  her ay farklı konuda olmak üzere film gösterimleri düzenlenmekte ayrıca radyo programcılarıyla bazı söyleşiler de gerçekleşmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

13-Key Museum

İzmir’in Torbalı ilçesinde yer almakta olan bu otomobil müzesi tam bir araba tutkunlarına göre, bir çok yıldan kalma 1880’lerin sonu ile 2011 arasında eski arabalar bulunmaktadır. 130 otomobil ve 40 motosiklet ile Türkiye’nin en büyük otomobil müzesidir. Bir çok markaya ev sahipliği yapan müzesi MINI, BMW, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche bünyesinde bulundurmak. 3000 adet maket otomobil, otomobil temalı eşarp koleksiyonu , maskotlar, traktörler 1950’li yıllara ait Shell benzin istasyonu, 1900’lü yılların başından 1960’lara kadar gelen benzin pompaları ve aksesuarları da bulunmaktadır. Kısacası klasik araba sevenler’in İzmir’deki tek adresi Key Museum.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

14-Tay Park

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yer alan bu park Karşıyaka Belediyesi tarafından Mavişehir’de 2010 yılında hizmete açılmıştır. Tay Park’ın en büyük amaçlarından biri şehirde apartmanların arasında büyüyen çocukların hayvan sevgisi ve doğa ile iç içe olmasını sağlamaktadır. Park’ın içinde birbirinden sevimli Pony, Kamerun Koyun, Cüce Keçi, Güvercin ve Tavuklar ile oynayıp-dokunarak hem eğlenip hem de hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

15-Uşakizade Köşkü

İzmir’in konak ilçesinde yer alan Uşakizade Köşkü, Uşakizade Sadık Bey tarafından İzmir Göztepe’de 1860 yılında yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Paşa ilk defa İzmir’in kurtuluşunun altıncı günü, 14 Eylül 1922’de Uşakizade Köşkü’ne gelmiştir. Bu gelişinde 16 gün kalan Gazi, Köşkü “Başkomutanlık Karargâhı” olarak kullanmıştır. Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 tarihinde Karşıyaka’daki Uşakizade Köşk’ünde vefat etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa, beş kez konuk olduğu Uşakizade Köşk’ünde toplam 91 gün kalmıştır. Uşakizade Köşk’ü, 14 Eylül 1922 – 29 Ocak 1923 arasında “Başkomutanlık Karargâhı” olmasının onurunu günümüzde de yaşamaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

16- Efes Antik Kenti

aktuelbilgiler.com

Efes Antik Kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesine bağlı bir antik kenttir. Kısaca Efes Antik Kenti nerede, nasıl gidilir, gezilecek yerler neler bir göz atalım. Kuruluşunun Cilalı Taş Devri’ne kadar ( M.Ö. 6000) gittiği söylenir.  Kendi döneminde Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli köprü ve liman kenti olan Efes, Romalılar zamanında Asya eyaletinin başkenti idi.Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nı da içinde barındıran Efes Antik Kenti’ni yılda ortalama 1.5 milyon kişi ziyaret ediyor.Eğer burayı daha önce hiç ziyaret etmemişseniz hayatınızda bir şeyler eksik demektir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

17- Alsancak Sevgi Yolu

guzelyerler.com

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Sevgi Yolu, 26 Şubat 2011 tarihinde açılışı gerçekleşti. İzmir’in parlayan yıldızı olarak bilinen bu yol, Şehrin önemli sembollerinden biridir. Yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı tarafında ziyaret edilmektedir. Yol boyunca; kafeteryalar, takı, hediyelik eşya ve kitap stantları bulunur. Özellikle buraya gelen biri sevdiklerine burada hediye alabilir. Ya da yol üzerinde bulunan cafelerde oturup bir şeyler yeyip içebilir. Sanat, Tarih ve doğal güzellik anlamında ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Kısaca yolunuz İzmir’e düşerse bu yolu ziyaret etmeden dönmeyin derim.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

18- Pitane Antik Kenti

blog.obilet.com

Pitane Antik Kenti, İzmir’in tarihi bölgelerinde en çok ilgi gören yerlerden biridir. Yıl içerisinde birçok turistin ziyaretine ev sahipliği yapan Pitane Antik Kenti, Aliağa ile Bergama arasında bulunur. Pitane Antik Kenti yakınındaki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak değişik ve eğlenceli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hem güneşin ve denizin bolca tadını çıkarıp hem de İzmir’in en gezilesi yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

19- Kara Göl

kadirbekci53.blogspot.com

İzmir’in kent merkezine çok yakın olmasına rağmen zorlu bir yolculuktur Karagöl’e tırmanış. Ama daha önce gittiyseniz hiç gocunmaz, Yamanlar Dağı’na tırmanırken İzmir Körfezi’nin en güzel göründüğü noktadan manzaranın keyfini çıkartır, sizi bekleyen muhteşem sona doğru sabırsızlıkla yolculuk edersiniz. Örnekköy tarafından yola çıktıysanız 12 km sonra Yamanlar Köyü’ne ulaşırsınız. Manzara buradan sonra çok daha renkli olsa da araçla gidenler için yol oldukça zorlu. Yürüyüşçüler için ise orta zorluk derecesinde. Doğanın bin bir renginin eşlik ettiği yolculuğunuz yaklaşık 10 km sürecek. Belli bir mesafeden sonra bir tarafınızda İzmir Körfezi, diğer tarafınızda Menemen Ovası’nı göreceksiniz. Hele sisli bir İzmir günü değilse çektiğiniz sıkıntıyı hissetmeyeceksiniz bile. Güzel İzmir manzarasına yol kenarındaki çeşit çeşit çiçek ve ağaçlarla bezenmiş doğa eşlik edecek.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”UOWXeae7j7s,R_FqSMVDVBw,Qw3G5CQ4MfE,XG5umIggZms” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp