İzmir’de Gezilecek 15 Yer

Ege’nin incisi İzmir‘de gezilecek yerler saymakla bitmez. Birbirinden güzel sahilleri, bol oksijen alacağınız ormanlık alanları ve daha nice yerler İzmir’de sizleri bekliyor. Biz de sizler için İzmir’de gezilecek 15 yer listesini derledik.

1. Karagöl / Menemen

Foto: seyahatdergisi.com

İzmir‘in doğal güzelliği Karagöl, 35 dekarlık minik bir krater gölüdür. Ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olan Karagöl ve çevresi, İzmirlilerin hafta sonlarını temiz havayla iç içe geçirmek için piknik yaptığı bir yerdir. Bu güzel göle gitmek için kişisel aracınızı tercih etmeniz en konforlu yol olacaktır. Ördeklerin yüzdüğü, eğimli ağaçlarla çevrelenmiş Karagöl’de kampta yapabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2. İzmir Kuş Cenneti / Çiğli

Foto: gercekhaberci.com

İzmir Kuş Cenneti, 8000 hektarlık sulak bir alan olduğu için pembe kanatlı flamingo, gri leylekler, siyah leylekler, kırlangıçlar, kum kuşları ve tepeli pelikan gibi 205 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan alana ulaşım ise oldukça kolaydır.

Foto: gezginkuklaci

Özel araçla gitmek için Karşıyaka’dan sahil yolu boyunca ilerleyip, Mavişehir’i geçtikten sonra Çiğli yolu üzerindeki tabelaları takip etmeniz yeterlidir. Toplu ulaşımla gitmek için de Konak- Mavişehir hattında faaliyet gösteren otobüsleri kullanabilirsiniz. Alanın içerisinde bulunan kuş seyir kuleleri ve gezi bisikletleri sayesinde gezinizin güzelliğine güzellik katacağınız kesin.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3. Teleferik / Balçova

Foto: gezecegiz.com

İzmir Teleferik Tesisi, Balçova’da bulunan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin hemen karşısına kurulmuş, İzmir’in güzel manzarasını en eşsiz şekilde seyretmenize imkan tanıyan bir tesistir. Ulaşımı da oldukça kolay olan tesiste piknik yapabilir, seyir tepelerinden gün batımını izleyebilirsiniz.

Foto: gezecegiz.com

İzmir’in merkezi olan Konak’tan binebileceğiniz otobüsle yaklaşık 20 dakikada tesise ulaşabileceğiniz gibi özel aracınızla da gelebilir ve tesisin aşağısında bulunan otoparka park edebilirsiniz. Yiyecek-içecek sokulmsı yasak olan tesiste market ve cafeler hizmet vermekte. Pazartesi günleri kapalı olan tesis için 10:00-21:00 arası bilet satışı yapılıyor ve 10:00-:22:30 arası da teleferik hizmet veriyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4. Aşıklar (Nebiler) Şelalesi / Dikili

Foto: seyahatdergisi.com

Doğanın tadını trekking yaparak çıkarmak istiyorsanız Nebiler Köyü’ndeki bu şelaleyi ziyaret etmenizi öneririz. Trekking yaptıktan sonra burada bulunan kaplıca ve ılıcalarda termal su ile rahatlayarak, huzur dolu bir gezi yapabilirsiniz.

Foto: Pinterest

Dikili’de yer alan Aşıklar Şelalesi’ne gitmek için Dikili’ye girmeden İzmir – Çanakkale yolu üzerinden devam edip, Kabakum’u geçtikten sonra sağda karşınıza çıkan Nebiler köyünün tabelasını takip edin.  Şelalenin tabelalarını takip ettikten 7 km sonra Aşıklar Şelalesine varacaksınız.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5. Gölcük Gölü / Ödemiş

Foto: yoldaolmak.com

İzmir’de gezilecek 15 yer listesinde, Her mevsim farklı renklere bürünen Gölcük Gölü, Ödemiş ilçesine 18 kilometrelik, İzmir merkeze ise 130 kilometrelik bir mesafede yer alır. Kolay ulaşımı, huzurlu ortamı ve yöresel yemekleriyle Gölcük’te, kıyı restoranları, çay bahçeleri, piknik alanları, orman için yürüyüş yolları ile sizi büyüleyecek.

Foto: Mapio.net

Ayrıca yöresel ürünlerin ve el işlerinin satıldığı çeşitli dükkân ve tezgâhlar da bulunuyor. Kışın ayrı yazın ayrı güzel olan bu yere gitmek içinse İzmir-Ankara karayolundan ve Turgutlu, Ahmetbeyli Sart’tan Bozdağ istikametini takip ederek ulaşabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6. Karaburun Yarımadası

Foto: gezilesiyer.com

Türkiye’nin en büyük Yarımadası olan Karaburun Yarımadası İzmir’in en küçük ilçesidir. Konumu nedeniyle açık denize bakan Karaburun Yarımadası, temiz denizi ve su altı zenginlikleri ile dalış meraklıları için iyi bir tatil yeridir. Çok eski bir yerleşim alanı olan Karaburun Yarımadası’nın tüm doğal ve tarihi yerleri arasında gezerken birçok medeniyetten izler görmeniz gezinizi daha büyüleyici kılacaktır.

Karaburun Yarımadası

Karaburun Yarımadası’na özel aracınız ile gitmek için İzmir’den Çeşme otoyoluna girmeniz gerekmektedir. Çeşme otoyolundan Karaburun ayrımına çıkıp, İçmeler rampasını geçtikten sonra Karaburun yönüne doğru yaklaşık 55 kilometre gitmelisiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak için ise İzmir’in Üçkuyular semt garajından Kalkan Karaburun otobüslerini kullanabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7. Yedi Uyuyanlar Mağarası / Selçuk

Foto: eskirota.com

İzmir’de gezilecek 15 yer listesinde, Efes Antik Kenti’nin içinde buluna Yedi Uyuyanlar Mağarası, Eshab-ı Kehf olarak da bilinir. Birçok efsanesi bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası’nın bilinen en yaygın efsanesi İmparator Decius’un zulmünden kaçan yedi kişinin Panayır Dağı’ndaki mağaralara saklanarak 200 yıl boyunca uyumasıdır.

foto: sanatinoykusu.com

Günümüzde dört katının açığa çıkarıldığı mağarada iki kilise ve pek çok mezar bulunmaktadır. Girişinde hediyelik eşya dükkanları ve otantik köy kahveleri bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası’na yolunuz düşerse lezzetli gözlemelerin ve yayık ayranın tadına bakmadan dönmeyin deriz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8. Şirince Köyü / Selçuk

Foto: bizevdeyokuz.com

Doğal güzelliği, evleri, çarşısı ve sokakları ile görülmesi gereken yerlerden biri de Şirince’dir. 2012 Yılında kıyametin kopacağı ve bu yerin güvenli olduğu fikri ile ünlenen Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesindedir. Şarabıyla meşhur olan köyde neredeyse her çeşit şarabı deneyebilir, sıcak gözleme, bolca incir ve üzüm yiyerek enerjinize enerji katabilirsiniz.

Foto: flickr.com

Köye dilerseniz kendi özel aracınız ile tüm şehirlerden ulaşım sağlayabilir ya da otogardan kalkan şehir içi servislerle Şirince Köyüne gidebilirsiniz. Tarihi kiliseyi gezip, dilek çeşmesinde dilek dilemeyi unutmayın deriz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9. Homeros Vadisi / Bornova

Foto: gezilesiyer.com

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda düzenlenen Homeros Vadisi; suni göletleriyle, ağaçlarıyla, yürüme yollarıyla ve piknik yerleriyle keyifli bir gezi ortamı sunuyor. Ayrıca vadide bulunan Homeros Paintball tesisi survivor parkurunda paintball, ormanlık alanda ATV safari turu yaparak eğlencenize eğlence katabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10. Bozdağ Kayak Merkezi / Ödemiş

Foto: firsat35.com

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyü’nde bulunmaktadır. Kayak merkezi, 1700 – 2157 metre yükseklikleri arasında kurulmuş olup kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Dağın kuzey yamacında alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için gerekli alanlar bulunmaktadır.

Foto: kayaksever.com

Çok fazla ormanlık alana sahip olan Bozdağ, kayak dışında doğal güzellikleri, piknik alanları ve mesire yerleri ile de görülmesi gereken bir yerdir.  İzmir’den sırasıyla Kemalpaşa – Turgutlu – Sart istikameti takip edilerek Bozdağ’a ulaşabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

11. Tarihi Asansör / Konak

Foto: mynet.com

İzmir’in huzur dolu deniz manzarasını izlemek için tarih kokan sokaklarından birinde bulunan Tarihi Asansör kuşkusuz ki en iyi tercih olacaktır. 106 yıldır ayakta duran en önemli yapılarından biridir.

Foto: flickr.com

İki semt arasında ulaşımı kolaylaştırmanın yanı sıra eşsiz manzaraya sahip restoran, kafe ve bar olarak kent turizmine hizmet ediyor. Şehir merkezinde bulunan bu tarihi yere gitmek için kullanabileceğiniz en hızlı ve rahat yol otobüs olacaktır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

12. Kordon Boyu 

Foto: duygutuncer.com

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil şeridi Kordon, eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı en keyifli yerlerinden. Şiir ve şarkılara konu olmuş Kordon’da çimenlere yayılıp, görebileceğiniz en güzel gün batımlarından birine kendinizi hazırlayın.

İzmir Kordon

İzmir ruhunu en iyi yaşatan yerlerin başındaki Kordon, Ege’nin zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle tanışmanız için en iyi mekanları içinde barındıran bir yer olma özelliğine sahip.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

13. Kemeraltı Çarşısı / Konak

Foto: tarihiyapilar.org

Şehrin tarihi, kültürel ve mimari öğeleri, hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleriyle eski şehir dokusunu yaşatan bir semt, Kemeraltı. Alan 1650 – 1670 yıllarından itibaren deniz kıyısının doldurulması ve yeni yerleşim alanları ile ticarethanelerin açılması ile oluşturulmuştur.

Foto: calisma.saatleri.gen.tr

1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan Kızlarağası Hanı ve daha birçok han semte inşa edilen önemli iş merkezlerini oluşturmaktadır. Uzunca bir çarşı turundan sonra hanın avlusunda, kumda fincanda pişirilen kahve tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

14. Efes Antik Kent / Selçuk

Foto: wikimedia.org

Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesindedir. Güçlü dönemlerinde hem ticaretin, hem dinlerin, hem de kültürlerin başkenti olmayı başarmış bir şehir Efes.

Foto: yolcu360.com

Tarih sevenlerdenseniz mutlaka buraya gelmelisiniz. Her bir adımınızda hayretlerle etrafınızı izleyeceğiniz Efes Antik Kent’inde sizi bolca tarihi kalıntılar bekliyor. Artemis Tapınağı, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi mutlaka görmeniz gereken yapılardır. Kenti mutlaka bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

15. Foça

Foto: foca.bel.tr

İzmir’de gezilecek 15 yer listesinde, Foça, İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin bir sahil ilçesidir. Mavi denizi, mitolojik efsaneleri ve tarihi güzellikleriyle Ege’nin en huzurlu tatil beldelerinden biri olan Foça, Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Foto: flickr.com

En eski taş yapıları, çarşıyı ve birbirinden güzel mekanları görmek istiyorsanız Eski Foça’ya gitmeniz gerekiyor. Eski Foça’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Siren Kayalıkları’dır. İZBAN ya da otogardan kalkan servislerle yaklaşık bir saatte Foça’ya gidebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

İzmir/Foça Kamp Alanları ve Gezilecek Yerler
Ege Bölgesi’nin En İyi 22 Kamp Alanı
Türkiye’nin En İyi 26 Kamp Alanı
İzmirdeki En İyi 10 Kamp Alanı

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Kamp Yemekleri: Açık Havada Lezzetli ve Pratik Tarifler

Kamp yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, lezzetli ve...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? İpuçları ve Güvenlik Önlemleri

Kamp deneyiminin en önemli parçalarından biri olan kamp ateşi,...

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğayla iç içe olmanın ve günlük yaşamın...

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Büyüleyici Bir Keşif Rehberi

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, muhteşem doğal güzellikleri ve...