İzmir/Foça Kamp Alanları ve Gezilecek Yerler

İzmir/Foça Kamp Alanları ve Gezilecek Yerler

Konu Başlıkları

Eski Foça’nın, kendine özgün güzelliği insanların oldukça ilgisini çekiyor. Yaz sezonu başlayınca, Foça’ya İzmir’den gelen turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Balıkçılarından, dondurmacılarına, limanlarından, denizlerine aradığınız ne varsa burada bulabilirsiniz. Deniz, güneş, ağaçlar ve doğada güzel bir kamp deneyimi yapma düşüncesindeyseniz gelin İzmir’in yaz aylarının gözdesi Foça kamp alanlarına bir göz atalım.

HARİTADA GÖSTER

 1 〉 Acar Camping Eski Foça

Aranızda Rock-a Festivali’nden bilenler olacaktır Acar Camping’i. Gayet hoş, düzgün bir yer. Ağaçlık alan ve tertemiz denizi ile kafa dinlemek için uygun kamp alanlarından birisi kısaca. Bu kamp alanına sadece eşler ve bayanların girme şansı vardır eğer erkek erkeğe kamp yapmak gibi bir düşünceniz varsa burası sizin için pek uygun olmayacaktır.

Çünkü en kaba tabiriyle bu kamp alanına damsız girmek yasaktır. Aileniz eşiniz veya sevgilinizle gitmek isterseniz oldukça güzel bir kamp alanıdır. Çadır ve karavan kampı için uygun olan bu alana en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

Kamp fiyatları ise;

  • Çadır kiralamak 4 kişi; 120 TL
  • Kendi çadırınızı getirirseniz de yer kirası kişi başı; 15 TL
  • Karavanınızla gelirseniz de yer kirası kişi başı; 15 TL

HARİTADA GÖSTER

2 〉 İngiliz Burnu Kamp Alanı

2014’te müzik festivallerine de ev sahipliği yapmış olan İngiliz Burnu, kampçılar için oldukça ideal  kamp alanlarından biri oldu. İster özel kamp alnında, isterseniz kendinizin belirleyeceği ve ücretsiz ağaç altında kampınızı gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz. Özel alanda yamak isterseniz; kamp alanı, duş, tuvalet ve elektrik ihtiyaçlarını da sizlere sunan işletme sizden sezonda 25-30 TL  civarında bir ücret almaktadır. Ayrıca duş kullanımı için sadece kullanım ücreti ödeyerek de faydalanabilirsiniz. Denizi temiz, havası serin olan Foça civarındaki kamp alanları arasında belki de en başta tercih edilmesi gereken yerlerden birisi de burasıdır.

HARİTADA GÖSTER

3 〉 Sazlıca Camping

Sazlıca Kamping, yaz aylarında yer bulmakta zorlanacağınız bir kamp alanıdır. Uygun fiyata kamp yapma imkanı sağlayan bu kamp alanına önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Hem bu şekilde çok daha iyi bir yerde kalma imkanı sağlamış olursunuz.

Kamp fiyatlar ise;

  • Çadır yeri; 20 TL(hafta sonu), 15 TL(hafta içi)
  • Çadır kirası (kişi başı); 25 TL(hafta sonu), 20 TL(hafta içi)
  • Karavan (max.3kişi); 40 TL(hafta sonu), 35 TL(hafta içi)
  • Bungalov odaları(kişi başı); 35 TL(hafta sonu), 30 TL(hafta içi)

HARİTADA GÖSTER

Detaylı Kamp Alanlarını Görmek İçin Tıklayınız

Foça’da Gezilecek Yerler

Kamp yapacağımız yerde gezebileceğimiz yer yok mu? Der gibisiniz. Eşsiz bir güzelliği olan Foça’da gezilebilecek bir çok yer var. Tarihi yerler açısından da zengin olan Foça’nın diğer bir güzelliklerine bakalım.

1. Siren Kayalıkları

Homeros Destanı’nda da ismi geçen Siren Kayalıkları, Foça’nın ünlü fok balıkları burada yaşamakta. Doğal yaşama zarar vermemek adına burada denize girmek yasak. Ama Foça’ya gitmişken de Siren Kayalıklarına uğramazsak olmaz.

2. Athena Tapınağı

Batı Anadolu’nun 12 İyon kentinden biri olan Phokaia kentinin ana tanrıçası olan Athena adına M.Ö. 590-580 yıllarında yapımına başlanan İyon düzeyindeki tapınak türünün erken örneklerinden biridir. Tüf taşından yapılmış sütunları, beşik çatı sistemini taşımaktadır.

HARİTADA GÖSTER

3. Foça Adaları

Foça’da yer alan adalar da görmenizi tavsiye ettiğimiz doğa güzelliklerinden. Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası bu ada grubunun en bilinenlerinden. Özellikle İncir Adası’nda Foça halkı ve turistler sıkça vakit geçiriyor, denize giriyor ve piknik yapıyorlar.

HARİTADA GÖSTER

4. Foça Antik Tiyatrosu

İ.Ö.340-330 yıllarına tarihlenen tiyatro son dönem kazılarda bulunmuştur. Anadolu’nun en eski tiyatrosudur. Kazı iki ayrı bölümde yapılmıştır. Birinci bölümde Analemna Duvarı iyi korunmuş bir halde ortaya çıkarılmış (4,5 m. yüksekliğinde); ikinci bölümde 4 ayrı basamak bulunmuştur. Basamaklarda Fuyte Oyta yazısına rastlanmıştır. Buradan her mahallenin ayrı bir bölümde yer aldığı ortaya konmuştur. İ.S. 1.yy’da seramik çöplüğü, 2.yy’da Nekropolis (mezarlık) olarak kullanılmıştır. Dayanıklı bir taş türü olmayan ve yörede Foça Taşı olarak anılan Tufa’dan yapılmıştır.

5. Foça Frigya Tepesi

Foça seyahatiyle bütünleşmiş ve bölgenin olmazsa olmazlarından biri haline gelen bir noktası da Foça Frigya Tepesi. Özellikle gün batımı manzarası ile bir hayli ünlü olan Foça Frigya Tepesi, Foça’nın benzersiz seyir teraslarından birisi. Eğer fotoğraf çekimi yapmak istersiniz mutlaka buraya gelmeniz gerekiyor.

6. Yel Değirmenleri

Foça’ya gelirken indiğiniz yokuşun solunda yer alan dağdır Top Dağı ve üzerinde tarihi yel değirmenleri vardır. Artık yıkılmaya yüz tutmuştur ama hem tarihi anımsatır size hem de güzel bir manzara yaşatır. Yakın zamanda yel değirmenlerinin restorasyonu planlanmaktadır.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp