İnsanın Kar ile Akrobatik Savaşı ”Snowboard”

İnsanoğlu tarihten bu yana zorlu hava şartlarında hayatta kalmaya çalışmış ve bunu ölüm kalım mücadelesi olarak görmek çokta yanlış olmayacaktır. Lakin artık günümüz dünyasında insanlık için doğa ve hava şartları bir zorluk olmaktan çıkmış ve artık bu bir spor ve eğlence halini almıştır.

Snowboard’da bu sporlardan biridir. 1960’da yapılmaya başlanan Snowboard ilk başlarda küçük ve ince tahtaların ip yardımıyla birbirine bağlanıp sağlamlaştırılması ile oluşmuş, 1970’li yıllara gelindiğinde bir grup arkadaşın bu sporu yapıp yaygınlaştırmasıyla dünyada da yavaş yavaş namı duyulmaya başlanmıştır.

Bu spor dalında yaş farkı gözetilmez, cinsiyet ayrımı yapılmaz dünyanın zor ve en estetik sporlarından biridir kendileri. 1998 yılında Japonya‘da ilk kez olimpik spor literatürüne girmiş ve o yıldan itibaren her geçen yıl daha da popüler bir hal almıştır.

 Snowboard’u ilk kez deneyecek okurlarımıza tavsiyemizdir:

1.Yanınızda mutlaka ve mutlaka bilen birisi olsun. Onun gözetiminde ilk denemelerinize başlayabilirsiniz.

2.İlk başlarda gerekli teçhizatları satın almanızı önermiyoruz. Kiralamanız faydanıza olacaktır.

3.Kaymaya başlamadan önce botunuzun gevşek olmamasına dikkat dikkat edin ve iyice botunuzu bağlayın.

4.Tereddüt etmeyin ya olacak ya da olmayacaktır, cesur olun lakin bunun da bir sınır olmalı.

5.Ve son olarak uygulamaya geçmeden önce fikir edinmek adına videolar izleyin ilgili dergi ve kitapları okuyarak bilgi ve fikir edinin.

Çoğu spor dalının çeşitleri olduğu gibi Snowboard’un da 3 çeşit yapılış şekli vardır bunlar:

1.Serbest Stil Snowboard: Freestyle olarak da bilinen bu tür yumuşak ve kısa dönüşlere göre teçhizat seçmenizi gerektirir ve yüksek hız, stabil duruş gibi teknikleri de uygulamanız gerekmektedir.

2.Free Ride Snowboard: Dağın her tarafında kayabilme imkanı sunan bu türde ise burnu orta derece kalkık bir board seçmeniz gerekmektedir.

3.Alp Stili Snowboard: Sert ve dar bölgelerde uygulanması mümkün olan bir kayak biçimidir.

Snowboard kayak boyu nasıl hesaplanır diye de soracak olursanız aslında çok basit. Boy ve kilo indeksinize göre bunu belirlemeniz gerekir ve eğer ki böyle yaparsanız manevra kabiliyetinizde artacaktır.Kış dönemine giriyoruz ve Snowboard’u hiç denemediyseniz şiddetle tavsiye ediyoruz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”W3u2hj1x7gY, n0F6hSpxaFc, obHWnBYl3Eo, sMBY_9rKLns, zM3fBfQ-lFw” playlist_auto_play=”0″]

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap