İlkler Şehri Uşak’ta Gezilecek Yerler ve Şehir Rehberi

Uşak Tarihçesi

Foto: usak.bel.tr

Uşak ilinin M.Ö 4000 yıllarından itibaren yerleşim bölgesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Hitit Krallığı egemenliğinde bulunan bölge, M.Ö. 2500’lerde Luvi istilasına uğramış, Hitit Krallığı dağıldıktan sonra, M.Ö. 1000 yıllarında Ege göçleri ile boğazlardan gelen Frigyalıların egemenliğine girmiştir. M.Ö. 7.yüzyıllarda Lidyalılar ile Frigyalılar arasında paylaşılmıştır. Dünyada ilk kez parayı kullanan Lidyalılar,Uşak’ın batısında hakimiyet sürmüşlerdir. Lidyalılar, zamanında Ege bölgesini yakın doğuya bağlayan tarihi “Kral Yolu” Uşak’tan geçmiştir. M.Ö. 6.yüzyılda bütün Anadolu Pers İmparatorluğuna bağlanmıştır.

Foto: usak.bel.tr

M.Ö. 4.yüzyılda Büyük İskender’in Pers İmparatorluğunu yıkmasıyla bölge önce Makedonya Devleti daha sonra Bergama Krallığı ve M.Ö. 2.yüzyılda Roma İmparatorluğu, M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla 700 yıl boyunca Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra, Anadolu’nun fethi ile görevlendirilen 1.Süleyman Şah, Uşak’ı Selçuklu Devletine katmıştır. Selçukluların dağılmasından sonra ki beylikler döneminde Germiyanoğulları bölgede hakimiyet sürmüş, 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanoğullarına katılmıştır. Fetret devri boyunca Karamanlılar elinde kalmış,1414’ de tekrar Germiyanoğullarına geçmiş, 1429 ‘da Osmanlı Devletine katılmıştır.  Kütahya İline bağlı bir ilçe iken 15 Temmuz 1953 yılında çıkarılan 6129 Sayılı Kanunla İl statüsüne kavuşmuştur. Uşak şehrine gerçekleştirdikleri projeler sayesinde ilkler şehri de denilmektedir.

Uşak’ta Gezilecek Yerler

Küçük şehir olmasına rağmen Uşak’ta gezilecek birçok yer vardır. Bunlardan en bilinenleri sizler için derledik.

1- Ulubey Kanyonu

Foto: ucuzauc.com

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu sayılan Ulubey ilçesindeki kanyonun turizme kazandırılması için belediye cam teras yapmış ve bunun sayesinde kanyon, pek çok kişinin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Kanyonda her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Kanyona toprak yollardan iyi bir arazi aracı ile inebilirsiniz veya belirlediğiniz bir güzergahta grup halinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ulubey ilçesi, Uşak merkeze 29 km mesafededir ve gün boyu otogardan kalkan toplu taşıma araçları ile kanyona gidebilirsiniz. Uşak merkezinde konaklayabilir ya da kanyona hakim tepelerde çadır kurabilirsiniz. Kanyonun içerisinde bulunan restoranda kahve içerken manzaranın tadını çıkarmanız ise tüm yorgunluğunu almaya yetecektir. İçeride çeşitli hediyelik eşyalar ve doğal ürünleri alabileceğiniz standlar mevcuttur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2- Uşak Arkeoloji Müzesi

Foto: arkeolojikhaber.com

Müzede toplam 19.086 adet arkeolojik eser bulunmaktadır. 13.043 adet sikke, 58 adet mühür ve mühür baskısı 1 adet tablet olmak üzere çok sayıda buluntuyu koleksiyonuna dahil etmiştir. Günümüzden yaklaşık olarak 5000 yıl öncesinden başlayarak toplanmış çok sayıdaki tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Teşhir salonunda Eski Tunç çağından kalma idoller, gaga ağızlı testiler, taş baltalar yerleştirilmiştir. Türkiye’nin önemli müzelerinden olan Uşak Arkeoloji Müzesi, yılda 15.000 kişiyi ağırlamaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3- Atatürk ve Etnografya Müzesi

Foto: vagaryy.com

Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu’nda bulunan Atatürk ve Etnografya Müzesi’ne ait bina 1890’lı yıllarda yapılmıştır. Kaftancızadeler olarak bilinen Uşak’ın ileri gelen ailelerinden birisine ait yapı Kurtuluş Savaşı’nda karargah binası olarak kullanılmış olup, günümüzde müzeye çevrilmiştir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4- Taşyaran Vadisi

Foto: tr.sputniknews.com

Uşak’ta İzmir karayolu üzerinde, Yenişehir mevkiindeki yer alan Taşyaran Vadisi, ülkemizde bir eşi olmayan ve görenleri şaşırtan bir doğa mucizesidir. İmren Deresinin, nadir görülen sert kayaçları bin yıllardır aşındırılmasıyla oluşan vadi, büyük bir fay kırığı sonrasında suyun ve rüzgarın kayalarda bir nakış gibi oluşturduğu, Anadolu’nun en ilginç doğal güzelliklerinden birisidir. Fotoğrafçıların ilgi odağı olacak bu vadiyi pek bilen olmadığı için genellikle sessiz ve sakindir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5- Clandras Köprüsü

Foto: aylakgezgin.com

İki tarafı dağ kayalığına dayandırılmış ve uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre genişliği ise 1,75 metre olan, Uşak iline bağlı Karahallı ilçesinde yer alan, Frigyalılar döneminde yapıldığı bilinen Tarihi Clandras Köprüsü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır. Köprü resmi kaynaklarda Cılandıras ismiyle de bilinmektedir. Köprü aslında yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Pepeuze kentine su taşıyan kanalların başlangıcı niteliğinde bir su kemeridir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6- Huzur Park

Foto: memleket64.blogspot.com

Aileniz ya da arkadaşlarınızla keyifli bir piknik yapmak için Uşak’taki en ideal yer kuşkusuz ki adı gibi gidene huzur veren Huzur Park’tır. Büyük bir alanı kaplayan Huzur Park’ta pek çok hayvana rastlamanız mümkün. En dikkat çeken ise güzelliği ile sizi büyüleyecek olan tavus kuşları. İster yanınızda erzak götürebilir, isterseniz de içeride bulunan cafede yemek yiyebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7- Atapark

Foto: Uşak Belediyesi Twitter Hesabı

İçerisinde kaykay, paten, koşu parkuru, voleybol, basketbol ve tenis aktivitelerini yapabileceğiniz alanların bulunduğu Atapark’ta bisiklet kiralayıp etrafı gezebilir, yorulduğunuzda da ister çimlerde isterseniz de alandaki cafede dinlenebilirsiniz. Hemen bitişiğinde bulunan alışveriş merkezi sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Uşak Nerede?

Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde kalan kentlerinden Uşak, aynı zamanda Kütahya, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar gibi kentlere bir bağlantı noktasıdır. Bitki örtüsü iklimsel durumlara göre değişmektedir. Sanılanın aksine Uşak, Karadeniz’de değil Ege’de yer almaktadır. Küçük ve Ege’nin tüm imkanlarına sahip olan Uşak genellikle soğuk bir şehrimizdir. Birçok ilçesinde çok eski zamanlara ait yapı veya kalıntılar bulunan Uşak, dokumacılık alanında gelişmiş sanayiye sahip olup eski höyük çalışmaları sürdürülmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Uşak’a Nasıl Gidilir?

Foto: haberturk.com

Şehre ülkenin her yerinden karayolu ile ulaşılabileceği gibi, Afyon-Uşak-İzmir demiryolu ile veya dilerseniz İzmir-Ankara arası hızlı tren hattı sayesinde demiryolu aracılığıyla da ulaşmanız mümkün. Uşak’ta havalimanı da var fakat havalimanın seferleri çok az olduğu için pek kullanıldığı söylenemez.

Uşak İçi Ulaşım

Foto: Ali Kılınçay

Uşak şehir içinde hizmete sunulan minibüsler, midibüsler ve otobüslerle toplu taşıma yapılmaktadır. Şehrin bazı noktaları fiziki olarak otobüs ulaşımına izin vermese de o bölgelere en yakın yerlere ulaşım sağlayan otobüsler var. Uşak’ta şehir içi ulaşımda kullanılan toplu taşıma araçları kartlı sistem yerine nakit para ile yapıldığı için kullanacak yabancılara büyük avantaj sağlamaktadır.

Uşak Yöresel Mutfağı

Foto: rejital.com

Birbirinden farklı yemekleriyle adeta keşfedilmeyi bekleyen Uşak mutfağının vazgeçilmezleri arasında gümlü kebabı, zini hamursuzu, tarhana çorbası ve demir tatlısı yer alıyor. Her mevsim mutfaklarda başköşede yer alan bu dört lezzette yörede yetişen et ve tarım ürünleri kullanılmaktadır. Hastalığı anında alıp götüren yöresel acılı tarhanalarından içmeden dönmeyin deriz.

Uşak’ta Gece Hayatı

Foto: Ali Kılınçay

Büyük şehirlerin aksine Uşak, gece hayatı olarak imkanların kısıtlı olduğu bir şehirdir. Genellikle sakin olan Uşak’ın gece hayatı, şehir merkezinde bulunan otel ve restoranların barları ile sınırlıdır. Şehir merkezi olarak bilinen İsmet Paşa Caddesi’nde sıralı olarak açılmış cafeler şehre gelen gençler için sınırlı eğlence yerlerinin başında gelmektedir. Bunların dışında sayılı da olsa Uşak’ta gece kulübü bulunmaktadır.

Uşak Gençlik Festivali

Foto: Foto : theodysseyonline.com

İlki geçen yıl düzenlenen Uşak Gençlik Festivali hakkında detaylı bilgi için yazdığımız içeriğe bakabilirsiniz;

TIKLAYINIZ

Uşak’ta Alışveriş

Foto: avmgezgini.com

Şehirde alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mağazalarn dışında Karun, Festiva ve Özdilek olmak üzere üç farklı alışveriş merkezi vardır. Yöresel ürünlerden almak isterseniz size genellikle cumartesi-pazar günleri kurulan pazarlarına gitmenizi tavsiye ederiz. Yerli halkın kendi ürettikleri taze meyve-sebzeleri ve dünyaca ünlü Uşak kilimlerini pazarlardan almanız mümkün.

Uşak Tanıtım Videosu

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...