Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Ihlara Vadisi; Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. Kapadokya’ya 1.5 saatlik mesafede bulunan alan eşsiz doğası ve tertemiz havası ile gelenleri büyülüyor. Ihlara Vadisi; Hasan dağından püsküren lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan kanyon vadidir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Vadi içerisindeki kiliseler (Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Ağaçaltı, Pürenliseki, Eğritaş, Kırkdamaltı, Bahattin Samanlığı gibi) İsa’nın Doğumu, Meryem’e Müjde, Son Akşam Yemeği gibi resimleri görebilirsiniz. Ihlara Vadisine giriş için müze kartınız varsa ücretsiz, olmayanlara ise ücretlidir. Bölge Akdeniz iklimine daha yatkındır. Vadiye gelen ziyaretçilerin iniş ve çıkışlarını sağlayan toplam 382 basamaklı merdiven bulunmaktadır bilginize. Biraz yorucu olsa da bu şahane yeri gördüğünüze değecek.  

Ihlara Vadisi Kamp Alanı 

Ihlara Vadisi Kamp Alanı; Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. Ihlara Vadisi’nde bulunan işletme 13 su üstü şark köşesi, 12 çadır ünitesine sahip ve karavan kabul etmektedir. Vadinin ortasından akan Melendiz Nehri, olağanüstü doğa güzellikleri ile görülmeye değer bir yerdir. Kamp alanında Melendiz Nehrinin serin suyuna girerek keyfinizi sürebilirsiniz. Ihlara vadisinde yer alan tesiste kamp yapmak tatilinize ayrı bir keyif katacaktır. Eğer kamp yapmaya gelmediyseniz, günü birlik gezi veya piknik yapmaya da gelebilirsiniz. Doğa ile iç içe olan kamp alanında kuş cıvıltıları ve harika doğa manzarası ile burada kamp yapmak için yeterli bir sebep. Gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel olan bu kamp alanında yıldız seyrine doyamayacaksınız. Kamp alanı trekking yapanlara da uygun bir alana sahip. Kamp alanı Kapadokya’ya 1.5 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Burada kamp yaparken isterseniz Kapadokya turu da yapabilirsiniz.  

İşletmenin sunduğu olanaklar; internet, duş, ortak kullanım bulaşık yıkama alanı, ortak kullanım buzdolabı, ateş yakma imkânı (personel tarafından), mangal alanı, cafe, restoran, elektrik, wc, ortak mutfak alanı ve otopark alanı bulunmaktadır. 1.5 km market bulunmaktadır.   

68500 Belisırma/Güzelyurt/Aksaray   

Ihlara Vadisi Kamp Alanında Neler Yenir?  

Kamp alanının içerisinde bulunan cafe ve restoranda her şey mevcut. Manzaraya karşı keyifli bir kahvaltı ya da akşam yemeğine, birde göze hitap eden sunumlar eklenince değmeyin keyfinize.   

Kamp Alanında yanınız da getireceğiniz yiyecek-içecekle kendi masanızı da hazırlayabilirsiniz. 

Ihlara Vadisin de Gezilecek Yerler  

Ağaçaltı Kilisesi (Daniel Pantonassa) (Ihlara Kasabası)  

Vadi’nin girişinde olan kilise gezgincilerin uğrak yeridir. Üstte kalan kilisedir. Asıl giriş yeri toprağın altında kaldığı için apsis bölümünden girilmektedir. İçerisindeki resimlerin birçoğu silinmiş olsa da hala samanlarla yapılmış Hristiyanlığa ait resimler bulunuyor. Kilisenin içerisinde bulunan bir kesitte Hz. Meryem göklerin kraliçesi olarak tanımlanmıştır.   

Yılanlı Kilise (Ihlara Kasabası)   

Konumundan dolayı en çok ziyaret edilen kilisedir. Diğer kiliselerde İncil’ den yerler verilmişken bu kilisede farklı olarak (öteki) taraftan bahsedilmiştir. (Ayrıca batı duvarında yılanlar tarafından saldırıya uğramış dört kadın bulunmaktadır. Birinci kadın, çocuklarını terk eden bir kadındır; sekiz yılanın saldırısına uğramış ve her yerinden ısırılmaktadır. İkinci kadın, çocuklarını beslemediği için iki yılan tarafından göğüslerinden ısırılmaktadır. Üçüncü kadın, iftirada bulunduğu için dilinden ve dördüncü kadın ise itaatsizliğinden dolayı kulaklarından yılanlar tarafından ısırılarak cezalandırılmaktadır.) Bu kilise için iki tane rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetler de kiliseye gizem katmaktadır. 

Sümbüllü Manastırı (Ihlara Kasabası)  

Manastır mekânları iki kat halinde kaya kütlesine oyulmuştur. Altta kilise, üstte ise bir merdivenle ulaşılan cepheye paralel beşik tonozlu bir mekân bulunmaktadır. Sümbüllü Kilisesi adını, çevresinde yetişen rengarenk sümbül çiçeklerinden dolayı yöre halkı vermiştir.  

Kırkdamaltı Kilisesi (Belisırma)  

Kırkdamaltı Kilisesi vadideki en yüksek kilisedir, Kırkdamaltı Kilisesinin bir diğer adı da Aziz George‘ dir. Kilisede eski tarihlerden kalma mezarlar bulunmaktadır.  

Selime Katedrali (Selime Kasabası)  

Selime Katedrali, Ihlara Vadisinin bitiş noktasında yer almaktadır ve Vadiden çıktığınızda peribacaları ve Selime Katedrali sizi tüm görkemiyle karşılar. İki katlı olan Selime Katedrali Kapadokya da bulunan katedrallerin en büyüğüdür. Katedral’ in üst kısmı kale olarak yapılmıştır. Katedralin önemi ilk yüksek sesli ayinin Selime Katedralinde yapılması ve bölgedeki din adamlarının yetiştirildiği Katedral olmasıdır. Katedral’ in içerisinde Mutfak da bulunmaktadır.  

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...