İ’Çin’den Geçerseniz Uğramanız Gereken 5 Yer

1. Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

Çin’in Hunan Eyaletindeki Zhangjiajie Şehrinde bulunan eşsiz bir ulusal orman parkıdır. 1982’de Çin’de ilk Ulusal Orman Parkı olarak kabul edilmiştir ve 1992’de UNESCO Dünya Mirası’na kabul girmiştir.  Bölge kuvars ve kumtaşının aşınması sonucu oluşan  1000 metreyi  bulun sütun dağlarla kaplıdır.

2009 yılında çekilen Avatar filmindeki puslu zirvelerin, Pandora’nın korkunç “ikran” ejderha kuşlarının bulunduğu yüzen dağlar bu bölgeden esinlenilerek tasarlanmıştır. Ocak 2010’da turizm pazarlamacıları daha çok turist çekebilmek adına parkın en uzun sütununa Avatar Hallelujah Dağı ismini vermişlerdir. Aynı zamanda 300 metre derinliğinde bir vadinin üzerinde yer alan 430 metre uzunluğundaki Zhangjiajie cam köprüsü de burada bulunmaktadır.

2. Yuyuan Bahçesi

 Çin’in Şanghay kentinin kuzeydoğusunda tarihi kent merkezinde Chenghuang Tapınağı’nın yanında yer alan geniş bir Çin bahçesidir. Arazisi yaklaşık dört hektardır. Bahçe ilk olarak 1559 yılında Ming Hanedanı zamanında yapılmıştır.

3. Longmen Mağaraları

Çin’in Henan eyaletinde bulunan Buda ve öğrencilerinin on  binlerce heykelini barındıran mağaralardır. Longmen toplam 2,345 mağara ve 100,000 heykele ev sahipliği yapmaktadır.

4. Elephant Trunk Hill

Çin’in Guilin şehrinde bulunan küçük adacık fil izlenimi verdiği için fil gövdesi tepesi ismini almıştır. Kayalığın uç bölgesindeki yuvarlak açıklığa su-ay mağarası da denilmektedir. Bu isimle anılmasının sebebi geceleri zaman zaman yuvarlağın içinden ayın gözükmesinden dolayıdır.

5. Kamış Flüt Mağarası

Çin’in Guilin şehrinde bulunan mağara bir kireç taşı mağarasıdır. Çok sayıda sarkıt, dikit ve diğer kaya oluşumları ile dolu olan mağara, İçinde mürekkeple yazılmış ve Tang Hanedanlığı’na ait MS 792 yılında yazılmaya başlanmış 70’den fazla yazıt barındırmaktadır. Aşırı renkli ışıklandırma kullanılan mağara, göz alıcı gibi gözüküyor.

İçeriğimiz deki bölgelerle ilgili videoları aşağıdan sırasıyla izleyebilirsiniz. 🙂

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”hK-frCfnsbA, ulWEgicsROA, GNsuAgTFzNI,  xEW9_HY43jM, 45rghrXIl-8″ playlist_auto_play=”0″]

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap