İç Anadolu Bölgesi’nin En İyi 15 Kamp Alanı

Bozkırı ve soğuğu ile bildiğimiz İç Anadolu Bölgesi’nin en iyi 15 kamp alanı listesini hazırladık.

1-Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, Kızılcahamam | Ankara

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ankara’nın kuzey-batı kesiminde yer alan şehir merkezine yaklaşık 70km mesafede bulunan geniş bir alana yayılmış ve tatil gülerinde bir çok ziyaretçi çeken yeridir. Kızılcahamam ilçesinin etrafını sarmış sık ormanlık alanları vardır. Geniş bir arazi olduğu için uygun olan her yerinde çadır kampı yapmak mümkündür.

Kaynak: Gezilecekyerlertr.com

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2-Şahinler Tabiat Parkı Kamp Alanı, Kızılcahamam | Ankara

Eski Ankara-Bolu kara yolu üzerinde Kızılcahamam ilçesini geçtikten sonra karşımıza çıkan bir park. Sık ormanları ve günübirlikçiler ve kampçılar için en uygun yerlerdendir. Ankara şehir merkezine yaklaşık 110 km mesafededir. Şahinler Tabiat Parkı çevresinde bir çok özel ve doğal kamp alanı mevcuttur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

kampkeyfi.com

3-Eğriova Yaylası Kamp Alanı, Beypazarı | Ankara

Geniş ve sulak bir yer ve etrafı sık ormanlar ile kaplı. Bolu sınırına çok yakın. Ankara şehir merkezine 140 km mesafede. Beypazarı ilçesinin hemen girişinden Karaşar kasabası yoluna dönüyorsunuz ve zirveye doğru tırmanıyorsunuz. Eğriova yaylasına ulaştığınızda huzurlu bir ortam sizi bekliyor olacak.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4-Beşikderesi Şelalesi Kamp Alanı, Odunpazarı | Eskişehir

Eskişehir merkeze yaklaşık 35 km uzaklıkta olan bu yere Osmangazi Üniversitesi Yurtlarının olduğu yeri geçer geçmez tabelalarını göreceğiniz köy yolundan gidiyorsunuz. Eskişehir Kent Ormanı da zaten hemen bu ayrımın biraz ilerisinde kalıyor. Köy yolu dedim ama araçla ulaşımı asfalt yol ile çok rahat. Burada kamp yapmak isteyenlerin özel aracı ile gitmeleri şart.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5-Musaözü Göleti, Tepebaşı | Eskişehir

İç Anadolu Bölgesi’nin en iyi 15 kamp alanı listesinde, Eskişehir-Kütahya yolunda, merkeze 21 km uzaklıkta kalan Musaözü, kamp için çok tercih edilen yerlerden biri. Karaçam, meşe , söğüt ve ardıç türlerinden oluşan florası ve olta balıkçılığına imkan veren sazan, yayın kerevit bulunan göletiyle tam bir doğa harikası. Bölgede güvenliği sağlamak için güvenlik görevlileri bulunuyor. Elektrik, su ve tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz alanlar da mevcut

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6-Büyükyayla Göleti Kamp Alanı, Seyitgazi | Eskişehir

Eskişehir-Afyon kara yolunun 84. kilometresindeki Büyükyayla Göleti kamp için muhteşem bir alan. Büyükyayla Köyü’nden sonra 3 km daha giderek ulaşabileceğiniz gölet çam ağaçlarıyla çevrili. Kamp yerinde bulunan pınardan su ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7-Nevşehir, Ürgüp | Nevşehir

Nevşehir’de bulunan Kapadokya bir çok turistin uğrak noktasıdır. Fakat kampı konusunda pek de adı geçmeyen bir yerdir. Ama Kapadokya kamp için çok uygun ve her türlü imkanın, güzelliğin olduğu bir yerdir, bu yüzden kamp severlerin mutlaka gitmesi ve deneyimlemesi gereken yerlenden bir tanesidir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8-Avanos Ada Camping, Avanos | Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin en iyi 15 kamp alanı listesinde, kamp kimileri için campinglerde rahat bir tatil yapmak kimileri içinse sırt çantası ve mataraların başröolleri üstlendiği bir tatildir. Ada campig ise sizlere 8000 metre kare yeşil alan içerisinde her türlü aktivite ve imkanları bulabileceğiniz bir mekan.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9-Beyşehir Gölü Milli Parkı Kamp Alanı, Beyşehir | Konya

İç Anadolu Bölgesi’nde, Konya ili sınırları içerisinde bulunur. Yüz ölçümü 86.855 hektardır. Beyşehir Gölü yüz ölçümü bakımından Van ve Tuz Gölünden sonra üçüncü büyük gölümüz olmakla birlikte, tatlı su göllerimiz içinde en büyük olanıdır. Doğu kıyıları boyunca uzanan ve üç bin metreye yaklaşan dorukları ile Dedegöl Dağları, batıdan bakıldığında göle ayrı bir güzellik vermektedir. Göl suları turkuaz mavisi olup içindeki adalarla ve çevresindeki dağlarla, muhteşem manzaralı kamp egeçirilebilir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10-Kocakoru Tabiat Parkı Kamp Alanı, Seydişehir | Konya

Tamamen doğa ile iç içe olacağınız bir yer, su ihtiyacınızı gidebilirsiniz ancak diğer alışverişleri ilçeden yapıp öyle yola çıkılmalı. Hafta sonu kaçamakları için uygun bir yer.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

11-Gökpınar Gölü Kamp Alanı, Gürün | Sivas

Sivas kent merkezine 147, Gürün ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Gökpınar Gölü, adeta doğal akvaryumu andırıyor. Dipten kaynaklarla beslenen ve derinliği 15 metreyi bulan göl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Su altı sporlarıyla uğraşanlar tarafından dalış için tercih edilen gölde, zaman zaman dalış eğitimleri de veriliyor. Balık adamların vazgeçilmezleri arasında yer alan Gökpınar Gölü, bazen su altı kameralarıyla da kaydediliyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

12-Aladağlar Milli Parkı Kampı, Çamardı | Niğde

1995 yılında Milli Park ilan edilen Aladağlar, biyo çeşitlilik bakımından oldukça zengin bir bölge. Aladağlar, genel olarak  kaya tırmanışçıları ilgi alanına girse de kamp açısından da oldukça iyi bir bölgedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

13-Ihlara Vadisi Kamp Alanları, Güzelyurt |  Aksaray

Volkanik bir dağ olan Hasan Dağında yaşanan tektonik olaylar ve püsküren volkanlar yüzeyi kaplamıştır. Bölgede oluşan Ziga Kaplıcalarından fışkıran kaynak suyu bölgede ciddi bir yapısal değişime neden olmuştur. Tarih ve doğanın uyumu içerisinde huzur dolu kamp yapabileceğiniz muhteşem bir yer.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

14-Gödet Saklı Cennet Kamp Alanı, Güldere | Karaman

Karama’nın grand kanyonu olarak bilinen Gödet Vadisi, kaya kilise mağaraları, doğal güzellikleri ile doğa severlerin uğrak noktalarındandır. Küçük Amerikayı andıran bölgede mutlaka kamp kurulmalı.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

15-Büyük Yayla Kamp Alanı, Yapraklı | Çankırı

Çankırı ili, Yapraklı ilçe sınırında bulunan Büyük Yayla,  1600-1700 metre rakımlı yükseklikte harika bir görüntüye sahiptir .Burası sarıçam, karaçam, köknar ve ardıç ağaçları ve zengin bir orman altı bitki örtüsü ile kaplıdır. Yaylada, elektrik, asfalt yol ve suyu bulunmaktadır. Burada günübirlik gezilip eğlenebildiği gibi kamp da kurulabilir. Mükemmel havası, suyu ve yeşilliği ile göz kamaştırmaktadır.

Kaynak: Gezilecekyerlertr.com

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Kamp Yemekleri: Açık Havada Lezzetli ve Pratik Tarifler

Kamp yaparken doğanın güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, lezzetli ve...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? İpuçları ve Güvenlik Önlemleri

Kamp deneyiminin en önemli parçalarından biri olan kamp ateşi,...

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğayla iç içe olmanın ve günlük yaşamın...

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Büyüleyici Bir Keşif Rehberi

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginlikleri, muhteşem doğal güzellikleri ve...