Hayalinin Peşinde Bastona Değil, Düşmeye Alıştı

Hamza Güleç

Zeytinburnu’nda  11. sınıf’da lise öğrencisi olan Hamza Güleç, akraba evliliği nedeniyle anne ve babasının engelli tek çocuğu olarak 2001 yılında dizden aşağısı gelişmemiş olarak dünyaya geldi. Doktorların kararı üzerine 4 yaşında dizden aşağısı kesilerek o yaştan itibaren protez kullanmaya başladı.

Hamza 4 yaşından bu yana protez kullandığını söyleyerek, “Doğuyorsunuz, 2-3 yaşından sonra artık kendinizi fark ediyorsunuz. İki bacağınız yok. Ameliyathanede sedyedeki halimi, doktorların bana ilaç verdiklerini hatırlıyorum. Gözümü yatakta açtım, iki bacağım yok. O zaman ne yapacağınızı bilemiyorsunuz çocuksunuz, sonuçta masum bir insansınız.” diye konuşarak ameliyat anındaki duygularını bu sözlerle anlattı.

 

Küçüklüğünden bu yana atletizme ilgi duymaya başladı. Kendi imkanlarıyla antrenmanlar yaptı, misafir olarak geldiği Ataköy’deki Olimpiyat Evi’nde yaptığı antrenmandan büyük heyecanını dile getirdi. Profesyonel bir ortamda, eğitmenlerin gözetiminde paralimpik olimpiyatlara hazırlanmak isteyen Hamza’nın tek hayali, sporcu protezlerine sahip olup Türkiye’yi paralimpik olimpiyatlarda temsil etmek ve ünlü atlet Usain Bolt gibi hızlı koşmak.

Engellilerin genelde kendilerini eve kapattıklarını söyleyen Hamza, ”Ben bunu yapmıyorum. Çünkü hayat devam ediyor. Evde kalıp çürümek bence kötü bir seçenek. Hayalim koşmak. Koşan insanlara bakınca büyüleniyorum. Onları seyretmek bana keyif veriyor. Ben de onlar gibi koşmak istiyorum. Küçüklüğümden beri hayalim olan koşmayı gerçekleştirmek istiyorum. Usain Bolt dünyanın en hızlı adamı. Neden Hamza Güleç dünyanın en hızlı adamı olmasın? Azmimle, çabamla Türk bayrağını göndere çekeceğime inanıyorum. Küçücük bir yardıma ihtiyacım var. Orayı da aştıktan sonra elimden gelenin en iyisini yapacağım.” diyerek bizlere inancını gösterdi.

Ancak, antrenman yaparken protezleri sürekli çıkan Hamza’nın, sporcular için özel üretilen protezlerin koşmaya uygun olduğunu, maddi imkansızlıklar nedeniyle sporcu protezleri alamadığını dile getirdi. “Bu protezleri alacak param yok. Eğer bana gerekli destek verilirse bunun karşılığını, milli formayla paralimpik olimpiyatlarda alacağım yüksek derecelerle ödeyeceğimi düşünüyorum.” dedi ve hayaline giden yolda küçük bir yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek yardım istedi. Hamzaya gelecekteki hayatında başarılar dileriz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap