Gürcü Gezgin Kaxa Shamatava İle Otostop Maceraları

Gürcü Gezgin Kaxa Shamatava İle Otostop Maceraları

Konu Başlıkları

Gürcü Gezgin Kaxa Shamatava otostop ile Türkiye’nin birçok şehrini gezmiş, dondurucu soğukta karlar ve buzların arasında kamp yapmış, hayatını doğaya ve spora adamış henüz 25 yaşında genç bir arkadaşımız.

Kendisi ile olan dostluğum uzun yıllara dayandığı için şahit olduğum durumlara sizleri de şahit etmek istedim ve ona bir kaç soru sordum. Haydi gelin Gürcü Gezgin’in otostop maceraları ve gelecek planlarını birlikte inceleyelim..

Merhaba Kaxa  bize biraz kendinden bahseder misin ? 

Merhaba, ben Kaxa Shamatava. Aslen Gürcistanlıyım ama 20 yıldır Antalya’da yaşıyorum. 3 yıldır da Kütahya’da Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyorum. Burada üniversite futbol takımının altyapısında antrenörlük yapıyorum. Bahçeşehir Kolejinde haftasonları öğretmenlik yapıyorum, geçimimi sağlamak için evde profesyonel masörlük yapıyorum. Üniversite hocaları, milli sporcular ve isteyen kişilere aromaterapi masajı yapıyorum.

Nereden geliyor bu otostop tutkusu ?

Otostop maceralarım 3 sene önce üniversite sınavlarına giderken başladı, tabi ondan önce Youtube’dan ve İnstagram’dan hep gezginleri takip ediyordum. Hep onlara özeniyordum, yatağa yattığımda kendimi sırt çantasıyla yollarda hayal ediyordum hep. Açıkçası üniversite sınavı benim için bir bahaneydi, o bahaneyle yollara çıktım. İlk seferlerde hep otobüsle yolculuk yaptım ama gittiğim şehirlerde küçük yerlere otostop çekerek gittim.

Benden mutlusu yoktu. İlk çıktığımda ne çantam, ne de diğer malzemeler vardı. Sadece çıkıp gittim. Kalacak yerler bulamadım, gittiğim şehirlerin hep altını üstüne getirdim, akşamları sahilde, üniversitenin bekçi kulübesinde ve bir gece de Brezilyalı akrobat Piva ile bir apartta kalmıştım. Kütahya’da girdiğim sınavda birinci gelerek öğretmenliği kazandım, ve asıl otostop maceralarım üniversite 1. sınıfta başladı. Ege turu, Günaydoğu turu, İç Anadolu derken çoğu yerleri otostopla gezdim. Tabi bu dönemlerde ailemle kavga ettiğim de oldu, ikna edip ailemle otostop çektiğim zaman da oldu.. Şimdi ki hedefim Karadeniz turu yapıp Yurtdışına açılmak.

Çok yoğun bir tempo var hayatında her şeye vakit ayırmak zor olmuyor mu ?

Ortaokul ve liseden beri senin de bildiğin gibi sürekli uğraşlar peşindeyim.. Valla zor evet ama o yoğunluk olmayınca sıkılıyorum bir bunalıma giriyorum, geçen yoğunluktan o kadar yoruldum ki bir hafta yatıcam kafamı dinlicem dedim. 2-3 gün hiçbir şey yapmadım bu sefer bir şey yapmadığım için bunalıma girip kendimi kötü hissettim.

Seni mutlu eden şey sürekli bir şeylerle uğraşmak, koşuşturmak, yanılıyor muyum ?

Kesinlikle, uğraşmaktan çok yollarda olmak, yeni yerler yeni insanlar tanımak, yeni kültürler.. en çok bunlar beni mutlu ediyor. Türkiye’nin her bölgesinde ayrı bir sıcaklık gördüm.

Seni en çok cezbeden yer neresi oldu ? Ya da aklında en çok neresi kaldı ?

Tek yer söylemek mümkün değil çünkü Türkiye’nin her bölgesi benim için ayrı bir sevgi ve saygı kattı, ama en çok neresi diye sorarsanız eğer Doğu ve Güney doğuda ayrı bir sevgi gösterdiler, beni sırt çantasıyla gördüklerine veya otostopta alan insanlar hep bir yardım derdine düştüler. Kalacak yer ayarlama da olsun yemek bulma da olsun veya insanlar benim için 5-6 km daha fazla yol yaptılar.

Küçük bir anımı anlatayım size; Şanlıurfa Harran Üniversitesinin oradaki yerleşimleri gezerken küçük bir çocuk grubuyla karşılaştık ve hep beraber bir ağacın altına oturup sohbet ettik. Biz burada nerede su bulabiliriz diye çocuklara söyledik. Aralarından biri durun ben size şişeyle evden buz gibi su getireyim şimdi derken iki üç sokak ötedeki evine gidip 2,5lt’lik buz gibi suyu bize getirdi. Biz içtikten sonra çocuklara uzattık sizde için diye ama çocuklar kabul etmediler. Yok abi siz için o kadar yoldan geldiniz susuz kalmayın yanınıza da götürün deyip su içmeyi reddettiler. Bu küçük bir olay bile beni öyle bir etkiledi ki…

Kafanda belirlediğin herhangi bir rota var mı ?

Evet hayallerimin arasında yurt dışı var ama ilk önce bir üniversitemi bitirmem gerekiyor ki daha bir buçuk senem var. Hindistan, Endonezya, Pakistan bilmiyorum bir planım yok şimdilik ama otostopla gideceğim için büyük ihtimalle Türkiye’nin komşu ülkelerinden başlarım gezmeye.

Planların güzel ve merak uyandırıcı, acaba nasıl olucak demeye başladım mesela ben ki eminim okuyanlarda bunu düşünüyorlardır. Ehh ne diyelim umarız istediğin gibi olur her şey. Sorularımızın sonuna geldik son olarak söylemek istediğin bir şey var mı ?

Umarım, çok teşekkür ediyorum. Bu güzel röportaj için tüm ekibinize teşekkür ediyorum. Sn. İlber Ortaylı hocamın da dediği gibi ” Mektebi bitirir bitirmez mobilyacı dükanı gezeceğinize dünyayı gezin.” Ve son olarakta bana destek olan bütün takipçilerime çok teşekkür ediyorum. Desteklerinizi bekliyorum. Hiçbir şeyi ötelemeyin, hayat bir gün o da bugün.

Gürcü Gezgin Kaxa’ya bu güzel ve keyifli röportaj için çok teşekkür ediyorum.. Bundan sonra ki maceralarında takipteyiz Gürcü Gezgin 🙂

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp