“Gidenler için bir meydan okuma. Geride kalanlar için bir rüya.” Dakar Rallisi’nde Finale Yaklaşıldı

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Her şey 1977 senesinde Thierry Sabine’in Abidjan-Nice Rallisi sırasında motosikletiyle Libya çölünde kaybolmasıyla ve ünlü yarışçının bu bölgeden çok etkilenmesiyle başladı.Çölde ölmek üzereyken kurtarılan Sabine, etkilendiği bu bölgeyi insanlara göstermek istedi. Bu yüzden  Avrupa’da başlayan, Cezayir’de devam eden, Agadez’i aşan ve nihayet Dakar’da sona eren 14 etaplık bir rota hazırladı.Her yıl tekrarlanan Dakar Rallisi, 2018 yılı şampiyonunu belirlemek için bu yıl da start verdi.Toplamda 14 etaptan oluşan Dakar Rallisi’nde 11. etap Arjantin’in Belen ile Fiambala-Chilecito kentleri arasındaki 467 kilometrelik parkurunda gerçekleşti.

Motosiklet kategorisinde Red Bull KTM Factory takımından Price, 11. etabı 4 saat 1 dakika 33 saniyede bitirerek birinciliğin sahibi oldu. Price’in 1 dakika 38 saniye gerisinden gelerek ikinciliği alan Arjantinli Kevin Benavides’i, 6 dakika 31 saniye gerisinden gelen Fransız Antoine Meo takip etti.

Foto : https://blog.ford.com.tr

Otomobil kategorisinde ise 4 saat 10 dakika 54 saniyelik derece yapan Toyota Gazoo takımından Ten Brinke birinciliği alan isim oldu. Brinke’in 4 dakika 35 saniye gerisinden gelen Fransız yarışçı Cyril Despres ikinciliği alırken, 4 dakika 40 saniye arkasındaki İspanyol yarışçı Carlos Sainz üçüncü oldu.

Foto : www.hürriyet.com

Tüm etapların genel durumuna bakıldığında ise motosiklet kategorisinde Avusturyalı yarışçı Matthias Walkner birinci, Arjantinli yarışçı Benavides ikinci, Avusturyalı yarışçı Price üçüncü, otomobil kategorisinde İspanyol yarışçı Sainz birinci, Fransız yarışçı Peterhansel ikinci, Katarlı yarışçı Nasser El-Ettiyah üçüncü sırada yer almakta.

Foto : www.ntv.com.tr

Dakar Rallisi 20 Ocak 2018’de Arjantin’in Cordoba kentinde sonlanmadan önce 12. etabını, Arjantin’in Fiambala-Chilecito ile San Juan kentleri arasında 375 kilometrelik parkurda gerçekleştirecek.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça