Eskişehir’in Bilinmeyen Güzelliği Gürleyik Şelalesi

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Özellikle yaz aylarında serinleyebileceğiniz, doğa yürüyüşü, kamp ve piknik gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz Gürleyik Çağlayanı yani bilinen diğer adıyla Gürleyik Şelalesi, Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik Köyü’nde bulunmaktadır.

Foto: aylakgezgin.com

Köyün ve şelalenin adı, Gürleyik Çayı’ndan gelmektedir. Köy merkezine yaklaşık 300 metre uzaklıkta bulunan Gürleyik Şelalesi, Eskişehir ve Ankara’dan hafta sonu kısa bir kaçamak yapmak isteyenlerin akınına uğramasına rağmen çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Foto: aylakgezgin.com

Gürleyik Şelalesi’nde bulunan piknik alanı, köy halkı tarafından işletilmekte ve bakımı yapılmaktadır. Bu yüzden de giriş için ufak bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Foto: ucucbocegi.com

Ayrıca bölgede çok az bir ücret karşılığı kamp kurulmasına da izin verilmektedir. Çadırınızı kendiniz getirerek burada kamp kurabilir, elektrik ve su hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Foto: aylakgezgin.com

Gürleyik Şelalesi’nde Neler Yapılabilir?

Gürleyik Şelalesi’nde doğayla iç içe bir gün geçirmek, mangal ve piknik yapmak dışında en çok tercih edilen aktivite bazı bölümleri taşlarla çevrilmiş ve doğal bir yüzme havuzu haline getirilmiş derenin serin sularında yüzmektir.

Foto: ucucbocegi.com

Sürekli akan su, temiz bir ortam sağlamakla beraber yüzme işini biraz daha keyifli hale getirmektedir. Derenin bazı bölümlerinde su derinliği 5-6 metreyi bulsada çoğu nokta, sığ bir derinliğe sahiptir.

Foto: ucucbocegi.com

Bölgede yapılacak en güzel aktivitelerden biri de doğa yürüyüşüdür. Trekking için burayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır ve bölgede güzel yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Foto: ucucbocegi.com

Gürleyik Köyü ve çevresinde yemek yemek ve konaklamak için yeterli tesis bulunmadığı için eğer hazırlıksız bir şekilde gidecek olursanız konaklamak için tercih edebileceğiniz en yakın yer Mihalıççık ilçe merkezi, yemek yemek için ise bölgenin girişinin hemen yanında bulunan köy lokantası çok uygun fiyatlarıyla imdadınıza yetişecektir.

Foto: fotodunyam.com

Gürleyik Şelalesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gürleyik Köyü, Eskişehir’e 120 kilometre ve Ankara’ya 180 kilometre uzaklıktadır. Ankara’dan Gürleyik Şelalesi’ne gitmek için Ankara-Beypazarı-Nallıhan rotasını izleyerek Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra sol taraftaki yol ayrımından Yunus Emre Türbesi yazan yola dönmelisiniz. Sola dönüş yaptıktan sonra yaklaşık 30 kilometre kadar tırmanışlı ve virajlı bir yolun ardından Gürleyik Köyü’ne varmış olacaksınız.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Foto: gezilecekyerler.com

Gürleyik Subaşı Şelalesi

Gürleyik Şelalesi’nin yaklaşık 3 km yukarısında bulunan Subaşı Şelalesi’ne de kesinlikle uğrayın deriz. Sadece bölgeyi bilen kişilerin gittiği Subaşı Şelalesi, doğal bir havuz konumundadır. Derinliği 1-7 metre arasında değişen bu havuz, doğal kaynak suyuyla dolmakta ve sürekli akış nedeniyle temizlenmektedir. İç Anadolu’da yüzmek için tercih edilebilecek en iyi tatlı su kaynaklarından biri olan bu bölgede piknik yapmak da mümkündür.

Foto: Recep Hasan Ümitli

Subaşı Şelalesi’nin bulunduğu yerde Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Geliştirme Derneği’nin tabelası dışında buraya giden yolu gösteren tabela bulunmamaktadır. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi yürüyerek de gidebileceğiniz şelalenin yakınlarında turistik bir çalışma olmadığı için market-lokanta gibi işletmeler de bulunmamaktadır. Önceden hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Gürleyik Şelalesi Tanıtım

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça