Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye‘nin en kalabalık yirmi beşinci şehridir ve Türkiye’de en yaşanılabilir şehirler arasında yer almaktadır. Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odun Pazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı olmak üzere 14 tane ilçesi bulunmaktadır. Eskişehir, geçmişte bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır sanayicilik ve şehircilik anlamında çok gelişme göstermiştir ayrıca şehirde 2 üniversite bulunmaktadır öğrenci şehri olarak da anılan Eskişehir kültürel mirasları ve sanat yapılarıyla eğitim kenti olmuştur. Eskişehir’de gezilecek yerler listesini sizin için hazırladık.

Eskişehir’in Tarihi

Eskişehir, tarihi dönemler içinde Anadolu’daki ünlü merkezlerden biri olmuştur,bir çok Anadolu şehrine göre kuruluş yerini büyük ölçüde değiştirmeden gelişmiştir. Kentin ilk kuruluş yerinin neresi olduğu tam olarak belli değildir ancak kentin ilk yerleşim yeri olarak 3 bölgeden söz edilir bunlar, şimdiki çarşı yakınında sıcak su kaynakları civarı, ovanın ortasındaki Şarhöyük ve güney batıdaki Karacaşehir mevkiidir. Porsuk Çayı’nın yaratacağı taşkınlıklar, Ayrıca çevresindeki bataklıkların yol açacağı sıtma, ayrıca dışarıdan gelecek saldırılardan korunmak için plato yamacının hemen önünde Odunpazarı adı verilen sahada yeni bir yerleşim yeri de daha sonraları oluşmuştur. İlk ve ortaçağda Eskişehir, Batı Anadolu’da büyük bir uygarlık kuran Friglerin egemenliğine girmiştir, M.Ö. 334′te Büyük İskender, Anadolu’ya girerek Persleri mağlup ettikten sonra Frigya, İskender’in egemenliğine girmiştir. Bu topraklar daha sonraki yıllarda Romalıların eline geçmiştir,  Hristiyanlaşma sürecine giren Bizans’la birlikte kentte toplumsal yapıda önemli değişimler yaşanmıştır. İmparatorluğun verdiği önemle bu bölge gelişmiş ve bu gelişme içinde Sivrihisar  gibi yeni kentler kurulmuştur. 8. yüzyılın başında Arap işgaline uğrayan Eskişehir kısa bir süre sonra tekrar Bizans’ın egemenliğine girmiştir. Selçuklu Sultanı Mesud, 1147′de Eskişehir önünde 2. Haçlı ordusunu yenmiş, Türkler 1196′dan sonra tamamen hakim olmuştur.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

1-Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde yer alan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış olan bu müze Madame Tussauds Müzesinin bir benzeri olan bu müze Eskişehirliler tarafından büyük ilgi görmektedir. Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır. Müzede fotoğraf çektirmek istiyorsanız özel fotoğraf ekibiyle fotoğraf çektirebilirsiniz yada kendiniz bazı bölümlerde flaşsız fotoğraf çekebilirsiniz. Müze 5 farklı bölümden oluşmakta Müzenin giriş kısmı Kurtuluş’tur Kurtuluş Savaşı ile ilgili kişilere ait balmumu heykellerden oluşuyor. Kurtuluş bölümünün sonunda Atatürk ve Ailesi bölümüne geliyor. Burada Atatürk’ün farklı dönemlerine ait çeşitli heykeller sergileniyor. Atatürk ve Ailesi bölümünün hemen karşısında Cumhuriyet bölüm bulunmaktadır.

Burada eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül gibi önemli siyasilerin yanı sıra bazı sanatçılara ait heykeller özel bir bölümde sergilenmekte. İkinci bölüm ise Salon B olarak adlandırılmakta Havacılık ve Demiryolu, Basın Yayın, Sinema Tv, Tiyatro, Sanayi, Dünya Liderleri vb. heykeli burada bulunmaktadır ve en ilgi gören bölümlerden biridir. Üçüncü bölüm ise Alparslan, Seyit Battal Gazi, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin balmumu heykellerini camdan görebilirsiniz. Dördüncü bölümde ise Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş gibi bazı politikacılar yer almakta, müzenin son bölümü olan Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmakta ve Büyükerşen’in çeşitli ödülleri 2 adet balmumu heykeli ve müzeye ait hediyelik eşyaların satıldığı bir bölüm bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2-Sazova Parkı

Ziyaretçilerine kapılarını 2008 yılında açmış olan Sazova Parkı 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan bu devasa park Eskişehirliler’in göz bebeği olsa da Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi alıyor ve Türkiye’nin en güzel ve en büyük parkları arasında yer alıyor ayrıca Disneyland‘ın Türkiye versiyonu diyebiliriz. İçerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi,Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi olmak üzere 8 tane bölüm bulunmaktadır fakat bazı bölümler paralıdır. Bazı bölümlerde eğlenip fotoğraf çekerken bazı bölümlerde ise öğrenip bilgi edineceğiniz Sazova Parkını Eskişehir’e geldiyseniz ziyaret etmeyi unutmayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3-Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde yer alan bu sualtı parkı Eskişehir belediyesi ve Eti’nin işbirliği ve desteği ile 2014 yılında kapılarını ziyaretçilerine açtı, giriş ücretlidir. Türkiye’de belediye işletmesindeki ilk özel sektör katkılı akvaryum olma özelliğini taşımaktadır. İlk başlarda tek başına bir sualtı parkı olmuş olsada 2017 yılından itibaren çok yakınlarında hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Bu Sualtı Dünyasında 2350 metrekareden oluşmakta ve 84 farklı üründen toplam 2150 adet balık bulunmaktadır.

Burada Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika Gölleri gibi dünyanın farklı noktalarından getirilen birçok türden balığı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Gezmekten yorulursanız veya hediyelik eşya satın almak isterseniz eşya satışı ve kafeterya alanları da bulunmaktadır.  Ayrıca çocukların gece burada uyku tulumlarıyla kalarak sualtı canlılarının davranışlarını inceleyebilecekleri akvaryumda okullar için eğitici seminer aktiviteleri, okul sualtı belgeseli izletilmesi gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4-Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer almakta olan Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in eski yerleşim yerini oluşturmaktadır Osmanlı döneminden kalma tarihi evlerdir. Sokakları tarih kokan bu evler  UNESCO dünya mirası listesindedir, Bazı rengarenk evleri ve renkli çiçekleri ise sokağa renk veren ve canlandıran detaylarıdır. Fotoğraf çekmek için bile buraya gelinir renkli sokaklarında gezilir. Bölgede evlerinin yanı sıra döneme özgü Kurşunlu Camii ve Külliyesi de bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin geleneksel el sanatlarının örneklerini görebileceğiniz tarihi Atlıhan, Eskişehir Sanatları Çarşıları ve dünyada sadece Odunpazarı’nda bulunan Lületaşı Müzesi de bulunmaktadır. Geçmişi yad etmek isterseniz bu nostaljik sokaklara mutlaka uğrayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5-Porsuk Çayı

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır Eskişehir’in en önemli simgelerinden biri olan Porsuk Çayı şehrin tam ortasından geçmektedir. Çayın en çok sevilen özelliklerinden biri Venedik havası vermesi üzerinde Kayıkların ve Gondolların bulunması, böylece kendinizi Venedikteymiş gibi hissedebilirsiniz ve gondol keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Etrafında bulunan cafelerde oturabilir yada çayın kenarına çimenlere oturabilir ve burada bir şeyler atıştırabilir veya arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6-Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır, tarihi önemli bir yapı olup Eskişehir’in önemli dini yapılarının başında geliyor. Adını Kubbesinin kurşunlu kaplı olmasından almaktadır, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Acem Aliye yaptırılmıştır. Külliye Cami, Şadırvan, Zaviye, Talimhane, Harem, İmaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşmaktadır. Kurşunlu Camii ise İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese ve Tabhane bölümlerden oluşmaktadır. Mektep bölümü, 2010 yılından bu yana kütüphane olarak kullanılmaktadır. Tarihle ve tarihi yapılarla içli dışlı olmayı sevenlere göre.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

7-Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu çarşı 1850 yılında Takattin Bey tarafından  kasaba ve şehirlerden  gelen  pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için yaptırılmıştır. Eskiden Atlıhan hayvanların bakımın yapıldığı ve dinlenilip konaklanıldığı bir yer iken dönemin bütün sosyal, siyasi ve ekonomik  gündeminin oluştuğu bir mekân halini almıştır.

Han 20.yüzyılın sonunda eski işlevini yitirmiştir bir harabe şekline gelmiştir  Odunpazarı Belediyesi tarafından Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesiyle Atlıhan adıyla Eskişehir’e yeniden kazandırılmıştır, iki katlıdır. Eski Mimarisiyle dikkat çeken geleneksel tarzıyla turistlerin de odağı, lületaşından yapılmış yöresel eşyalar, hattat sanatçılığı ve üst katında ise cam işçiliği sanatları bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8-Şelale Park

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu park 38.000 m2 lik alana sahip olup Eskişehir’in en büyük parklarından biridir. Yeşilliği göz kamaştıran bu yerin doğal güzelliği bulunsa da bir yapay şelalesi bulunmaktadır 1.400 m2 lik alana sahip Eskişehir’ in en büyük şelalesidir. Çocuk Oyun Alanı, Çocuk Spor Alanı, Yürüme Yolları, Seyir Terası, Ahşap Yel Değirmeni, Oturma Alanları ve Mini Anfitiyatrosu, Restoran vb. alanları bulunmaktadır. Bu müthiş manzaranın tadını çıkartırken yemek yiyebilir, kahvenizi alıp dinlenebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9-Han Yeraltı Kenti

Osmanlı döneminin eski yapıları ve Hristiyanlığın ilk barınağıdır, ilçe merkezinde bulunduğu anlaşılan antik yerleşimin izleri bugün için güney ve batısındaki kayalık yamaçlarda takip etmektedir. Tarih ve arkeoloji meraklılarına göre olan bu antik kent kayaya oyulmuş tekli ve oda tipinde 100’den fazla mezar bulunmaktadır ayrıca ipek yolunun buradan geçmesi topraklarını önemli kılmıştır. Han Antik Kentinde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken kalıntılar, kayaya oyulmuş yer altı galerileridir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

10-Balıkdamı Kuş Cenneti

Bu doğa harikası yer Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer almakta. Türkiye’nin en sulak alanlarının başında gelmektedir, bu kuş cennetinde bir de küçük gölet ve sazlıklar bulunmakta. Balıkdamı Kuş Cenneti yaklaşık 3000 dönümden ve iki bölgeden oluşmaktadır Birinci bölge asıl Balıkdamı olarak bilinen kısımdır. Bu bölge yaklaşık 503 hektarlık bir alanı kaplar ve geniş sazlıklar, çamur düzlükler ile mevsimsel gölcükler içeriyor, İkinci bölge ise Ahiler ve Kurtşeyh Köyleri arasında yer alan bataklık ve çayırlardan oluşan batı kısmıdır. Ayrıca bölgede kuşlar olduğu kadar balıklarda oldukça fazladır zaten ismini de buradan almaktadır. Mevsimlik göç eden kuşlar için de en önemli konaklama noktalarından biridir bu anı yakalayıp harika görüntüler elde edebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

11-Kentpark

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde yer alan bu yapay plaj ayrıca Türkiye’nin ilk yapay plajı olma özelliğine de sahiptir. Plaj 300.000 m2’lik alana sahiptir bu yapay plajda yapay deniz’in yanında havuz da bulunuyor. Her yaştan geleni ağırlamakta olan bu plajda Restoran, Kafe, Çocuk Parkı, Yürüyüş Yolları ve Hediyelik Eşya Dükkanı da bulunmakta. Eskişehir’e geldim ama deniz yok diye üzülmeyin Kentpark bu ihtiyacınızı karşılayacak.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

12-Lületaşı Müzesi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu müze Kurşunlu Camii ve Külliyesinde yer alıyor, 1989 yılında kurulan müzede lületaşından yapılmış bir çok eser bulunmakta. 60 civarında sanatçının yaklaşık 400 eseri bulunmaktadır. Lületaşından yapılmış pipolar, takılar vb. şeyler bulunuyor ve bu müze dünyanın ilk Lületaşı Müzesi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Lületaşı’nın nasıl çıkarıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz, Odunpazarı belediyesi’nin bu müzeyi açmasında ki amacı ise Lületaşı’nın tekrardan dünyaya tanıtmak ve pazarlamaktır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

13-Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu müze 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu’nun işbirliği ile kuruldu. Türkiye’nin ilk Cam müzesi olarak tarihe geçmiştir 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserleri bulunmaktadır. Cam sanatına meraklılarını ağırlayan müzede 3 galeri bölümü bulunuyor, 2 tanesinde rutin olarak müzenin devamlı koleksiyonları sergileniyor bir diğerinde ise genç sanatçılara fırsat vermek için onların yaptığı eserleri geçici olarak sergilenmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

14-Havacılık Müzesi

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alan bu müze 1998 yılında kapılarını ziyarete açmıştır. Müzede bir çok tip uçak çeşitleri bulunmaktadır, içeride kapalı müzedeyse Pilot Kıyafetleri, Rozetler, Maket Uçaklar bulunuyor. Eskişehir de ki bu müze pek rağbet görmesede pilotluğa ve uçaklara ilginiz varsa gelip gezebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

15-Doktorlar Caddesi

Aslında gerçek adı İsmet İnönü Caddesi olan bu cadde merkezde bulunmaktadır, ”Doktorlar Caddesi” adını alışı yol üzerinde bulunan doktor muayenelerinin çokluğundandır, bu yüzden bu ismi almıştır. Cadde trafiğe kapalıdır rahat rahat dilediğiniz gibi gezebilir, alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bu cadde İstanbul’un kalbi olan İstiklal Caddesine benzemekte ve bu cadde de Eskişehir’in kalbi konumundadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

Gürleyik Şelalesi

Türkiye Kamp Alanları Haritası

Türkiye’de Yaz Tatili İçin Gidebileceğiniz En Güzel 10 Yer

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

İstanbul’da Ormana Giriş Yasağı Başladı

Bayram tatili için İstanbul'da kamp ve piknik yapmayı düşünenlerin...

Gelmiş Geçmiş En İyi 55 Yabancı Dizi

Haftasonu geldi, işler de biraz sakinledi derken dizi severler...

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar Nereye Gidiyor?

Artan nüfusla birlikte çevre kirliliğinin de arttığından bahsederken bir...

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Bir şelalenin yanında vakit geçirirken dökülen suların etkisiyle tüm...