Eğlencenin Şeffaf Küresi “Zorbing” ile Tanışın

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Yuvarlanmaya Ne Dersiniz? Evet Derseniz Bu eğlenceli Spor Tam Size Göre.

Zorbingin tarihi  1990’lara dayanıyor. Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde, bir kaç ortakla kurulan ZORB Limited, bu aktivitenin dünyaya yayılmasında büyük pay sahibi oldu. Bu şirketin yanında bir kaç tane de bu sporun pazarlamasını yapan küçük şirketlerde var.

Peki aktivite nasıl ortaya çıktı? Yeni Zelandalı iki insanın hamsterlardan esinlenerek bu spor bulunmuş. Zorb adı verilen özel top, şeffaf plastikten oluşan birisi 3 metre, diğeri 2 metre çapında iki kürenin iç içe geçmesiyle oluşur.

İçteki kürenin  duruma göre 1,2 veya 3 insanın girebildiği bir dev kürenin, yokuş aşağı bir zeminden bırakılması sonucu yapılan bir spor.Siz de parkuru bitirdiğinizde artık bir “zorbanaut” olmuşsunuz demektir.

Ee yuvarlanıyoruz ama içinde bi zarar görürmüyüz?

Dış küresinin ve iç küresinin arasındaki 60-70 santimetrelik boşluk, darbelerin etkisini azaltıyor böylece kürenin içindeki sürücülerin zarar görmesini engellenmiş oluyor.Bu sayede, sürüklenme esnasında yaşanabilecek her türlü darbeye karşı koruma altına alınmış oluyorsunuz.

Bir diğer güzel yanı ise, kontrolün sizde olması. “Zorb”un içindeki halkalar ve tutma kolları sayesinde yönünüzü ve hızınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Zorb topu ile yapabilecekleriniz tek aktivite yuvarlanmak değil. Mesela son zamanlarda popülerleşen “insan bowlingi” ve “zorb futbolu” gibi aktiviteler olabilir. Özellikle İnsan Bowlingi size, devrilirken devirme gibi farklı bir duygu hissettirecek. Belki de en zararsız çarpışmalardan birisi diyebiliriz.

Zorb futbolu ya da “futzorb” dediğimiz zorbingin Türkiye’de de yapılıyor. Kiralama yaparak bu eğlenceye katılmanız mümkün.

Foto: thejungleni.com

Başka bir zorbing ise zorb topuyla suyun içinde de deneyim yaşayabiliriz. Bu deneyimi bir çok Avrupa ülkesinde yaşayabilirsiniz. Suyun üstünde uyumanın verdiği eşsiz bir deneyime de sahip olabilirsiniz. Yalnız çok uzun süreler kalmak isterseniz size bir oksijen tüpü sağlanıyor.

Zorbing,Hindistan’dan İngiltere’ye, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada on binlerce fanatiği var. Olmaması mümkün mü ? Eğlence ve spor bir arada. Bir de rekabet girince araya tutkunu olamamak imkansız.

İlk “zorbing” pisti olma özelliğine sahip parkur ise Yeni Zelanda’daki Rotorua parkuru. 750 metreyle dünyanın en uzun parkuru ise Amerika’nın Pennsylvania Eyaleti’nde.

2006 yılında Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Zorbing Sporu dalında iki rekor bulunmaktadır. En uzun yuvarlanma mesafesi 570 metre ile Steven Camp tarafından; en hızlı yuvarlanma ise Saatte 52 km ile Keith Kolver tarafından kırılmıştır.

Türkiye’de henüz bu sporun yapılabileceği bir parkur veya özel bir alan yok ancak Akdeniz’deki otellerde su sporu olarak veya özel dönemlerde bazı konserlerde aktivite amaçlı kullanılıyor. Ama bu alanda faaliyet gösterecek ilk zorb parkuru için çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Uludağ ve Erciyes’de ki kayak merkezlerinde önümüzdeki kış için çalışmalar başlamış bile..

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”ljbOmNX7x0,7ZhdFgG_sUU, yji-QGQ-gZw, 17xzdDyQQk8″ playlist_auto_play=”0″]

 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça