Eğlencenin Şeffaf Küresi "Zorbing" ile Tanışın - Kampbros

Eğlencenin Şeffaf Küresi “Zorbing” ile Tanışın

Konu Başlıkları

Yuvarlanmaya Ne Dersiniz? Evet Derseniz Bu eğlenceli Spor Tam Size Göre.

Zorbingin tarihi  1990’lara dayanıyor. Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde, bir kaç ortakla kurulan ZORB Limited, bu aktivitenin dünyaya yayılmasında büyük pay sahibi oldu. Bu şirketin yanında bir kaç tane de bu sporun pazarlamasını yapan küçük şirketlerde var.

Peki aktivite nasıl ortaya çıktı? Yeni Zelandalı iki insanın hamsterlardan esinlenerek bu spor bulunmuş. Zorb adı verilen özel top, şeffaf plastikten oluşan birisi 3 metre, diğeri 2 metre çapında iki kürenin iç içe geçmesiyle oluşur.

İçteki kürenin  duruma göre 1,2 veya 3 insanın girebildiği bir dev kürenin, yokuş aşağı bir zeminden bırakılması sonucu yapılan bir spor.Siz de parkuru bitirdiğinizde artık bir “zorbanaut” olmuşsunuz demektir.

Ee yuvarlanıyoruz ama içinde bi zarar görürmüyüz?

Dış küresinin ve iç küresinin arasındaki 60-70 santimetrelik boşluk, darbelerin etkisini azaltıyor böylece kürenin içindeki sürücülerin zarar görmesini engellenmiş oluyor.Bu sayede, sürüklenme esnasında yaşanabilecek her türlü darbeye karşı koruma altına alınmış oluyorsunuz.

Bir diğer güzel yanı ise, kontrolün sizde olması. “Zorb”un içindeki halkalar ve tutma kolları sayesinde yönünüzü ve hızınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Zorb topu ile yapabilecekleriniz tek aktivite yuvarlanmak değil. Mesela son zamanlarda popülerleşen “insan bowlingi” ve “zorb futbolu” gibi aktiviteler olabilir. Özellikle İnsan Bowlingi size, devrilirken devirme gibi farklı bir duygu hissettirecek. Belki de en zararsız çarpışmalardan birisi diyebiliriz.

Zorb futbolu ya da “futzorb” dediğimiz zorbingin Türkiye’de de yapılıyor. Kiralama yaparak bu eğlenceye katılmanız mümkün.

Foto: thejungleni.com

Başka bir zorbing ise zorb topuyla suyun içinde de deneyim yaşayabiliriz. Bu deneyimi bir çok Avrupa ülkesinde yaşayabilirsiniz. Suyun üstünde uyumanın verdiği eşsiz bir deneyime de sahip olabilirsiniz. Yalnız çok uzun süreler kalmak isterseniz size bir oksijen tüpü sağlanıyor.

Zorbing,Hindistan’dan İngiltere’ye, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada on binlerce fanatiği var. Olmaması mümkün mü ? Eğlence ve spor bir arada. Bir de rekabet girince araya tutkunu olamamak imkansız.

İlk “zorbing” pisti olma özelliğine sahip parkur ise Yeni Zelanda’daki Rotorua parkuru. 750 metreyle dünyanın en uzun parkuru ise Amerika’nın Pennsylvania Eyaleti’nde.

2006 yılında Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Zorbing Sporu dalında iki rekor bulunmaktadır. En uzun yuvarlanma mesafesi 570 metre ile Steven Camp tarafından; en hızlı yuvarlanma ise Saatte 52 km ile Keith Kolver tarafından kırılmıştır.

Türkiye’de henüz bu sporun yapılabileceği bir parkur veya özel bir alan yok ancak Akdeniz’deki otellerde su sporu olarak veya özel dönemlerde bazı konserlerde aktivite amaçlı kullanılıyor. Ama bu alanda faaliyet gösterecek ilk zorb parkuru için çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Uludağ ve Erciyes’de ki kayak merkezlerinde önümüzdeki kış için çalışmalar başlamış bile..

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”ljbOmNX7x0,7ZhdFgG_sUU, yji-QGQ-gZw, 17xzdDyQQk8″ playlist_auto_play=”0″]

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp