spot_img

Dünyanın En Derin Mağarası Krubera ile Tanışın

Abhazya Cumhuriyeti’nin Gagra ilçesi yakınlarındaki Kafkas Dağları’nda bulunan Krubera Mağarası, dünyanın bilinen en derin mağarasıdır. Krubera mağarasının yaklaşık derinliği 2190 metre ve uzunluğu ise 13.432 metredir. Mağaranın neredeyse tamamı kireçtaşındandır.

Rusça’da Voronya Cave olarak bilinen mağara, ismini Rus jeolog Alexander Kruber’den almıştır. Amerika’daki meşhur Empire States binasını boylu boyunca 4 kere içine alabilecek Krubera mağarası, 2 kilometrelik derinliği ile 2014 yılında adını dünyanın en derin mağaralarından biri olarak yazdırmayı başarmıştır.

Foto: yoldasin.com

Mağaranın en dibine inmek yaklaşık 30 gün sürmektedir. Krubera mağarası’na yapılan en önemli iniş, 7 ülkenin bir araya gelerek, 56 kişiden oluşan bir ekip ile gerçekleştirdiği iniştir. Kurulan ekip 2 hafta boyunca, bazen hiç ara bile vermeden 20 saat çalışarak kademe kademe mağaraya inmişlerdir.

Ekipler ilk etapta 700 metre, ikinci etapta 1.215 metre, üçüncü etapta 1.410 metre ve dördüncü etapta ise 1.610 metre derinliğe kadar inmeyi başarmış ve emeklerinin karşılığını 2.080 metre sonra kumdan zemin olan bir odacığa inmeyi başararak almışlardır.

Bu mağaracılık alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçilmiştir. Bu inişten sonra 2007 yılında yapılan bir başka inişte ise 2.190 metreye ulaşılmıştır. Derinliğinden dolayı mağaraya ”dünyanın dibi” de denilmektedir.

Foto: ensonhaber.com

Mağaranın içi korkutucu görünse de eşsiz güzellikte olduğu inkar edilemez bir gerçek. Gürcistan’da bulunan bu mağara dünyada derinliği 2000 metreyi geçen tek mağara olmasıyla dikkat çekiyor.

Foto: ensonhaber.com

KRUBERA MAĞARASI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Krubera Mağarası Belgeseli

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Yat Camping Motel

Kuşadası yazı seven tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir....

Rengarenk Ağaçların Arasında Dama Kamp Alanı

Doğa ve köy ortamıyla baş başa olmak isteyenler için...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...

Ada Camping Kuşadası

Kampbros ile yolculuk devam ediyor. Bu seferki rotamız, Kuşadası’nın...