Dünyanın En Derin Mağarası Krubera ile Tanışın - Kampbros

Dünyanın En Derin Mağarası Krubera ile Tanışın

Konu Başlıkları

Abhazya Cumhuriyeti’nin Gagra ilçesi yakınlarındaki Kafkas Dağları’nda bulunan Krubera Mağarası, dünyanın bilinen en derin mağarasıdır. Krubera mağarasının yaklaşık derinliği 2190 metre ve uzunluğu ise 13.432 metredir. Mağaranın neredeyse tamamı kireçtaşındandır.

Rusça’da Voronya Cave olarak bilinen mağara, ismini Rus jeolog Alexander Kruber’den almıştır. Amerika’daki meşhur Empire States binasını boylu boyunca 4 kere içine alabilecek Krubera mağarası, 2 kilometrelik derinliği ile 2014 yılında adını dünyanın en derin mağaralarından biri olarak yazdırmayı başarmıştır.

Foto: yoldasin.com

Mağaranın en dibine inmek yaklaşık 30 gün sürmektedir. Krubera mağarası’na yapılan en önemli iniş, 7 ülkenin bir araya gelerek, 56 kişiden oluşan bir ekip ile gerçekleştirdiği iniştir. Kurulan ekip 2 hafta boyunca, bazen hiç ara bile vermeden 20 saat çalışarak kademe kademe mağaraya inmişlerdir.

Ekipler ilk etapta 700 metre, ikinci etapta 1.215 metre, üçüncü etapta 1.410 metre ve dördüncü etapta ise 1.610 metre derinliğe kadar inmeyi başarmış ve emeklerinin karşılığını 2.080 metre sonra kumdan zemin olan bir odacığa inmeyi başararak almışlardır.

Bu mağaracılık alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçilmiştir. Bu inişten sonra 2007 yılında yapılan bir başka inişte ise 2.190 metreye ulaşılmıştır. Derinliğinden dolayı mağaraya ”dünyanın dibi” de denilmektedir.

Foto: ensonhaber.com

Mağaranın içi korkutucu görünse de eşsiz güzellikte olduğu inkar edilemez bir gerçek. Gürcistan’da bulunan bu mağara dünyada derinliği 2000 metreyi geçen tek mağara olmasıyla dikkat çekiyor.

Foto: ensonhaber.com

KRUBERA MAĞARASI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Krubera Mağarası Belgeseli

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp