Dünya Üzerinde Kaybolmaya Yüz Tutmuş 5 Şehir

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

ANİ ŞEHRİ (Türkiye-Kars)

Kars şehrinin güneydoğusunda, şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunan Ani Ören Yeri, yerleşim ve savunmaya çok elverişli topografyası nedeniyle tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmıştır.

Ani şehri yaklaşık 500 sene evvel terk edilmiştir. 1001 kilise şehri ya da 40 kapılı şehir olarak bilinir. İlk keşfi 1880’lere kadar dayanmaktadır. Ermeni kültür mirasıyla ilgili çok önemli yapılar bulunuyor. Arkeologlar Ani’de görülen 23 tane yapı olduğunu söylemektedir. Ani’nin büyük bir kısmının 50-60 santim kadar toprak altında olduğu söyleniyor.

GEAMANA (Romanya)

Balkan yarımadasının kuzeyinde kalan Romanya , Karadeniz’in batı kıyılarına sırtını dayamıştır. Avrupa’nın en eski alanlarından olan Romanya toprakları pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

1977 yılında komünist diktatör Nicolae Ceausescu tarafından açıklanan bakır madeni planı için Geamana kentinde yaşayan her bir hane başına yaklaşık 1500 sterlin verilmiş ve burada yaşayan 300 ailenin kenti terk etmesi istenir fakat 20 kişi reddedip daha yüksek yerlere taşınır. Günümüzde kentten geriye kalan  tek şey kilise çatısı fakat zamanla oda atığın altına gömülerek yok olacak.

TERMESSOS ANTİK KENTİ (Türkiye-Antalya)

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30-35 kilometre kuzeybatısında Antalya korkuteli yolu üzerindedir. Bu antik şehir tarihte Büyük İskenderin zorlu kuşatmasıyla bilinir. Termessos’un stratejik özelliğini belirten Arrianas , şehri kuşatanların başa çıkamayacağı doğal engellerden dolayı antik şehrin küçük askeri birliğin bile savunabileceğini belirtilir.

ATLANTİS

Atlantis okyanusundaki efsanevi ada Atlantis , aralarında eflatun’unda bulunduğu Antik Çağın pek çok yazar ve düşünürün eserlerinde geçer. Efsanelere konu olan bir kayıp şehirdir. Şehir çok zengindir ve altın çağını yaşamıştır. Fakat tanrılar Atlantisliler’in şımarıklığını daha büyük bir felaketle cezalandırmaya karar vermişlerdi. Ve bir gün ne olduysa oldu bir gece içinde okyanus bu dokuz çember şeklindeki adayı yutmuştur.

ÇERNOBİL (Ukrayna)

Çernobil Ukrayna’da bulunan çernobil nükleer santralinin patlaması sonucunda şehir tam bir hayalet şehre dönüşmüştür. Patlama sonucunda çevresinde yaşam izi bulunmamaktadır.  1986’dan beri atmosferdeki radyasyon seviyesi yüksek olduğu için boşaltılmıştır. Maceracılar içinse bugünlerde Çernobil’le gitmek üzere turlar düzenlenmektedir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”CLglkO6YKVM,MqZRZux01gg,-Mb9y5TCris,_klUZvYjSIs,mNSh3XZsNWk” playlist_auto_play=”0″]

 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça