Dubai Marinası Robot Bir Köpekbalığı Tarafından Temizlenecek - Kampbros

Dubai Marinası Robot Bir Köpekbalığı Tarafından Temizlenecek

Konu Başlıkları

Yüzen Ve Temizlik Yapan Dron

Uçabilen dronların ardından şimdi de yüzebilen bir dron. Son yıllarda dronlar oldukça popülerleşmiştir. Bir çok kesimin genellikle çekim yapmak için kullandıkları dronlar şimdilerde hem yüzüyor hemde çevredeki zararlı atıkları topluyor.

Bu güzel buluşun kullanıldığı ilk yer ise Dubai Marinası‘dır. Hollanda‘lı firma RanMarine tarafından geliştirilen dron, 2 yıl süren test aşamasından sonra ilk kez kullanıma sunulmuştur. ‘WasteShark” (Atık Köpekbalığı) isimli dron, suya atılan çöpleri vakumlu sistemiyle içine çekebiliyor ve böylece çevredeki zaralı atıkları da sudan arındırmış oluyor.

WasteShark’ın Özellikleri

  1. WasteShark kıyıdan atılan çöplerin açık denize çıkmasını engellemektedir.
  2. Hem sensörle kendini kontrol edebilen hem de uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen modelleri bulunmaktadır.
  3. Geri dönüştürmek üzere 160 kilograma kadar çöp depolayabiliyor.
  4. Hava ve su kalitesi hakkında ölçümler yapabiliyor.
  5. İçinde ki filtre sayesinde su da ki arsenik ve ağır metalleri de sudan temizleyebilmektedir.

‘WasteShark’ın sensörlü modelinin fiyatı 23 bin dolar, uzaktan kumandalı modelinin fiyatı ise 17 bin dolar olarak belirlenmiştir.

 

Deniz Kirliliği Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Dünyada her yıl 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor. Deniz bugün zehirli kimyasallar için küresel bir atık alanı ve dünyanın en büyük çöp kutusu olarak kullanılıyor. Evde, ofiste, fabrikada kanalizasyona giden her şey sonunda denize ulaşıyor.

Denizlerimizde canlı yaşamının sayıca ve türce giderek azalması, kentsel, endüstriyel ve tarımsal atıklardan kaynaklanan deniz kirliliğinin artması kıyısal yapılaşmanın büyümesi ve aşırı avlanmanın önemli sonucudur. Çeşitli yollardan meydana gelen deniz kirliliği, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve insanların geleceği bakımından büyük önem arz etmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir onem taşımaktadır.

Deniz engin ve güçlüdür. Deniz, gezegenimizin %71’ini oluşturur. İklimi ve hava durumunu etkiler. Yeryüzünün sıcaklığını düzenler. Deniz yeryüzünde tamamen keşfedilmemiş tek yerdir. İnsanlar denizlerin %10’undan daha azını keşfetmiştir. Uzaya giden insanların sayısı denizin derinliklerine gitmeye cesaret edenlerin sayısından fazladır.

Ancak aynı zamanda Dünya’nın en büyük çöp kutusudur!

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp