Dubai Marinası Robot Bir Köpekbalığı Tarafından Temizlenecek

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Yüzen Ve Temizlik Yapan Dron

Uçabilen dronların ardından şimdi de yüzebilen bir dron. Son yıllarda dronlar oldukça popülerleşmiştir. Bir çok kesimin genellikle çekim yapmak için kullandıkları dronlar şimdilerde hem yüzüyor hemde çevredeki zararlı atıkları topluyor.

Bu güzel buluşun kullanıldığı ilk yer ise Dubai Marinası‘dır. Hollanda‘lı firma RanMarine tarafından geliştirilen dron, 2 yıl süren test aşamasından sonra ilk kez kullanıma sunulmuştur. ‘WasteShark

” (Atık Köpekbalığı) isimli dron, suya atılan çöpleri vakumlu sistemiyle içine çekebiliyor ve böylece çevredeki zaralı atıkları da sudan arındırmış oluyor.

WasteShark’ın Özellikleri

  1. WasteShark kıyıdan atılan çöplerin açık denize çıkmasını engellemektedir.
  2. Hem sensörle kendini kontrol edebilen hem de uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen modelleri bulunmaktadır.
  3. Geri dönüştürmek üzere 160 kilograma kadar çöp depolayabiliyor.
  4. Hava ve su kalitesi hakkında ölçümler yapabiliyor.
  5. İçinde ki filtre sayesinde su da ki arsenik ve ağır metalleri de sudan temizleyebilmektedir.

‘WasteShark’ın sensörlü modelinin fiyatı 23 bin dolar, uzaktan kumandalı modelinin fiyatı ise 17 bin dolar

olarak belirlenmiştir.

 

Deniz Kirliliği Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Dünyada her yıl 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor. Deniz bugün zehirli kimyasallar için küresel bir atık alanı ve dünyanın en büyük çöp kutusu olarak kullanılıyor. Evde, ofiste, fabrikada kanalizasyona giden her şey sonunda denize ulaşıyor.

Denizlerimizde canlı yaşamının sayıca ve türce giderek azalması, kentsel, endüstriyel ve tarımsal atıklardan kaynaklanan deniz kirliliğinin artması kıyısal yapılaşmanın büyümesi ve aşırı avlanmanın önemli sonucudur. Çeşitli yollardan meydana gelen deniz kirliliği, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve insanların geleceği bakımından büyük önem arz etmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir onem taşımaktadır.

Deniz engin ve güçlüdür. Deniz, gezegenimizin %71’ini oluşturur. İklimi ve hava durumunu etkiler. Yeryüzünün sıcaklığını düzenler. Deniz yeryüzünde tamamen keşfedilmemiş tek yerdir. İnsanlar denizlerin %10’undan daha azını keşfetmiştir. Uzaya giden insanların sayısı denizin derinliklerine gitmeye cesaret edenlerin sayısından fazladır.

Ancak aynı zamanda Dünya’nın en büyük çöp kutusudur!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça