Downhill Nedir ? Türkiye’de Downhill

Türkçe karşılığı tepe inişi olarak geçen ekstrem bir bisiklet sporudur. Sınırların zorlandığı ve heyecanın dorukta olduğu bu sürüş disiplininde eğlence ve teknik ön plana çıkıyor. Kullanılan bisikletler yüksek seviyede esnekliğe sahiptir ve bu esneklik sayesinde arazinin değişen yapısında bisikletin kontrolünü sağlamada yardımcı olur. Downhill bisikletinin açıları diğer dağ bisikletlerine göre yatay açılardadır. Bunun sebebi ise iniş sırasında alttan gelen darbelerin daha rahat engellenmesi gibi çeşitleri nedenleri bulunmaktadır.

Downhill sporunun başlamasının üzerinden uzun yıllar geçmiş olsada son zamanlarda yoğun ilgi oluşturan bir spor türü olmaya başlamıştır. Günümüzde eskiye göre güvenlik önlemlerinin artmış olması ve ekipman bakımından desteklenebilir olması güven hissiyatını arttırmaktadır.

Bu ekipmanlardan bazıları eldiven, dizlik, dirseklik, fullface kasklar bunlardan bazıları. Genel fiyatlandırmaya bakılırsa pahalı olan sporlar arasındadır. Bisiklet fonksiyonları ve donanımlarına göre fiyat artışlarını görebilirsiniz.

Sürüş alanları çoğunlukla şehir dışı arazilerde, dağların tepelerin yamaçlarıdır. Şehir içerisinde kullanılabilir olsada üretilme amacı dağlar veya engebeli araziler olduğundan dolayı zorlu bir sürüşe yol açabiliyor. Downhill türü sürüşlerin yapıldığı belirli parkur ve hatların birleşmiş hallerine ”Bikepark” adı verilmektedir. Bisiklet parklarının Dünya üzerinde yoğunlaştığı alanlar Amerika, Kanada ve Avrupa Kıtasının bir çok bölümünde yer almaktadır.

Kaza riskinin yüksek olduğu bir spordur. Yüksek dikkat isteyen bu sürüş disiplininde ekipmanlarınız tam olsa bile yapacğınız ufak hatalarda kendinizi yerde sürünürken bulabilirsiniz. Olayın şokunu atlattıktan sonrasında düşüş görüntülerini merak etmektedir 🙂

Bisiklet federasyonları ve özel şirketlerin yapmış olduğu yarış veya şov amaçlı etkinlikler düzenlenmektedir. Yoğun ilgi toplayan bu etkinlikler internet ve sosyal medya tarafından milyonlara ulaşmaktadır.

Ülkemizde Downhill disiplini giderek artan bir kitleye ulaşamış bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Ülkemizin bu seviyelere gelmesinde Emrah Özbay’dan bahsetmeden olmaz. Ülke içerisindeki bisiklet parkları ve yarış düzenlemelerinde ki önemli rolleri üstlenmesi ve parkur yapım aşamalarında büyük emekleri vardır.

 

Yukarıda bulunan görsel Türkiye Downhill Şampiyonası ödül töreninde çekilmiştir. Sadece ülke sınırları içinde kalmayıp yabancı ülke sporcularınıda ağırlamakta. Kayseri başta olmak üzere Karabük, Adana, Antalya ve Bursa‘da bulunan ekiplerin oluşturduğu çeşitli sürüş bölgeleri bulunmaktadır.

Bu spora ilgi duyan sürücüler genelde internet ortamında gördükleri videolar, fotoğraflar aracılığıyla başlamaktadır. İlk başlarda çeşitli kazalar yaşayabiliyorlar ama bu kazalar spordan soğumak yerine daha da hırslandırıyor. İnternet üzerinde eğitici ve açıklayıcı videolar, ulusal şampiyonlukları bulunan Burak Uzun aracılığıyla geniş kitlelere ulaşıyor. Yeni başlayan ve gelişmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Downhill ülkemizde genç sürücülerin yoğun ilgisini toplamaktadır. Birbirleri arasındaki rekabet kendi gelişimlerini desteklemektedir.

Benim sürücülere tavsiyem bu spor en güzel arkadaşlarla birlikte yapınca güzel oluyor. İçinde bulunduğum AdanaMTB topluluğu ile birlikte kendi sürüş bölgelerimizi oluşturuyoruz. Bu işe başlangıcımız uzun yıllar bu sporla uğraşmış olan Selim Merdan sayesinde olmuştur. Sizlerin keyif alacağını düşündüğüm bu sürüş stili sizi kendi sınırlarınızı zorlamaya teşvik edicektir.

 

Yorumlar

 • Avatar
  Harun
  21 Ekim 2018 at 4:18 pm

  Çok güzel bir paylaşım Teşekkürler.

 • Avatar
  Batuhan
  21 Ekim 2018 at 5:43 pm

  Gayet başarılı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. bu sporun daha da yayılmasına vesile olacağınızı düşünüyorum 🤗

 • Avatar
  Asena solmaz
  22 Ekim 2018 at 11:05 am

  İnsanı spora teşvik ediyosun😍mükemmelsin

 • Avatar
  Yaprak
  22 Ekim 2018 at 6:09 pm

  Mukemmel bir paylasim, tesekkurler 🙏🏻

 • Avatar
  Tuba
  23 Ekim 2018 at 3:18 pm

  Heyecan dolu mükemmel 😄😄Çok güzel bir yazı olmuş 👍🏻👍🏻👍🏻

chat
Bir yorum yap