Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey ve Kars Rehberi - Kampbros

Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey ve Kars Rehberi

Konu Başlıkları

1. Doğu Ekspresi Nedir ?

Ankara Gar’dan yola çıkan Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum güzergahlarından geçen ve Kars’ta yolculuğunu tamamlayan tren seferidir. Özellikle Kış aylarında büyüleyici kar ve doğa manzaraları ile yoğun ilgi görmektedir.

2. Bilet Nereden Alınır ?

Tur şirketlerinden, acentalardan veya işi ticarete dökmüş diğer kişi ve kuruluşlardan. Şansımı denemek istiyorum diyen varsa EYBIS‘ten bakabilir. Her sabah 7:45’de yeni açılacak gün için rezevasyon savaşı veriliyor. 8:00’a kadar bulanlar şanslı. Onlar da bazen dönüş biletini bulamadıkları için alamıyolar. Serzenişimize kızmasınlar ama böyle güzel şeyleri ticarete dökmeleri can sıkıcı olabiliyor. Akşam saat 18:00 gibi tren Irmak istasyonundan hareket ediyor. Sonraki gün saat 17:00 gibi Kars’a varmış oluyor.

“BAŞKENTRAY çalışmaları nedeniyle Irmak – Kars – Irmak arasında işletilmektedir. Ankara – Irmak arası ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Doğu Ekspresi için Ankara Gar’dan otobüs hareket saati 17.00’dir.”

3. Trende Ne Çeşit Vagonlar Var ?

Örtülü Kuşetli:

fotoğraf: @ismailaksuphoto

Kuşetler 4 Kişi kapasitelidir. Koltukları, yatağa dönüşebilmekte, her yatak için de temiz nevresimler verilmektedir. “Biz 3 kişi kalıcaz ama 4. kişi gelebilir mi ?” diyorsanız. Evet gelebilir. Gruptaki erkek arkadaşların başka vagonlara transfer edilme ihtimalini de unutmamak gerekir. Bu nedenler 4 kişilik örtülü kuşetin tamamının alınması öneriliyor.Aynı zamanda Freelance olarak çalışanların olmazsa olmazı prizler kuşetli ve yataklıda da mevcut.

Yataklı:

Kendi odanız gibi kullanabileceğiniz özel vagon. Burada iki kişilik ranza yatak, buzdolabı, lavabo ve masa bulunuyor. Tavan veya pencere kenarları için rengarenk led ışıklarınızı da unutmayınız. Malum geleneksel bir hal aldı. Hikaye atarken de güzel çıkıyor. 2 kişiyseniz ve örtülü kuşetli almak istemiyorsanız o zaman yataklı vagonu tercih edebilirsiniz. Tek kişiyseniz de iki kişilik yataklı vagonu kapatma olanağınız var.

Pulman:

fotoğraf: @ismailaksuphoto

Standart tren koltukların bulunduğu vagon. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk var. Koltuklar yatmıyor ama geniş aralıkları var. Trende en hesaplı vagon pulman. Amacı gerçekten Kars’a varmak olanların sıklıkla tercih ettiği vagon. Yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalamak için ideal.

Yemekli:

fotoğraf: @ismailaksuphoto

Dörtlü koltukların ortasında yemek masalarından oluşan vagondur. Trenin restaurantı da denilebilir. Menüde çorba, ızgaralar, mezeler, atıştırmalıklar ve alkolsüz içecekler de mevcut. Trenin hiçbir yerinde alkol satışı veya servisi yapılmıyor. Sibirya Ekspresi ile karıştırmayalım. Ve unutmadan yemek konusunda, yanınıza mutlaka atıştırmalık birşeyler alın. Her istasyonda alışveriş şansınız olmayabiliyor. Ama tabiki Erzurum’dan geçerken cağ kebap siparişi vermeyi de ihmal etmiyoruz. Telefonla internetten bulduğunuz herhangi bir kebapçıyı, Aşkale’de arayın. İstasyona siparişinizi yetiştiriyorlar.

4. Fiyatlar Nasıl?

Örtülü Kuşetli Fiyatları 

Öğrenci: 51.50 ₺
Tam: 61 ₺
Basın,Öğretmen: 51.50 ₺
60-64 Yaş: 51.50 ₺
65+ Yaş: 38.50 ₺
Çocuk: 38.50 ₺

21.12.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Pulman Fiyatları

Öğrenci: 36.50 ₺
Tam: 46 ₺
Basın,Öğretmen: 36.50 ₺
60-64 Yaş: 36.50 ₺
65+ Yaş: 23.50 ₺
Çocuk(7-12): 23.50 ₺

21.12.2017 tarihinde güncellenmiştir.

 2 Kişilik Yataklı Fiyatlar

Tam: 96 ₺
Öğrenci: 86.50 ₺
Basın,Öğretmen: 86.50 ₺
60-64 Yaş: 86.50 ₺
65+ Yaş: 73.50 ₺
Çocuk: 73.50 ₺

21.12.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Tek Kişi Kompartman Kapatma Fiyatları

Tam: 116  ₺
Öğrenci: 106.50 ₺
Basın,Öğretmen: 106.50 ₺
60-64 Yaş: 106.50 ₺
65+ Yaş: 93.50 ₺
Çocuk: 93.50 ₺

21.12.2017 tarihinde güncellenmiştir.

5. Akşam Neler Yapılabilir ?

Akşam saatlerinde Kars’a varıp bir otele veya pansiyona yerleştikten sonra, şehir merkezini gezerek başlayabilirsiniz. Meşhur kaz etini denedikten sonra, merkezdeki eski Rus evlerinin tarihi dokusunu fotoğraflamayı da unutmuyoruz tabiki. Bazı restoranlarda müzikli ziyafetler de oluyor. Kısacası akşam saatlerinde bulabildiğimiz herşeyi değerlendiriyoruz.

6. Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Kars özellikle Rus döneminde oldukça iyi bir şehirleşme planı ile hayat bulmuş. Düz, uzun ve birbirini paralel kesen ana caddeler mevcut. Kazımkarabekir, Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri bunlar arasındaki en yoğun ve en önemli caddeler.

Kars Kalesi

Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak anılır. M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yy’da inşa edilmeye başlanmış 1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat’ın fermanı ile Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından kale ve dış cephe surları yeniden yaptırılmıştır.

Ani Harabeleri

Kırmızı taşlarla yapılmış Ani Katedrali’nin 1319’daki bir depremde tavanı, daha sonraki bir depremde ise başka bir köşesi yıkılsa da, bugün bile anıtsallığını koruyor. 1001 yılında Ermeni kralı 1. Gagik döneminde tamamlanan kilise, Ani’nin nüfus ve zenginlik bakımından dorukta olduğu döneme tanıklık etti.

Katerina Av Köşk’ü

Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl süreyle Rus işgali altında kalan Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, o dönem Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan ve yöre sakinlerince “Katerina’nın Köşkü” olarak anılan tarihi av köşkü de Kars’ta görülmesi gerekenler listesinde.

Çıldır Gölü

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü, kış aylarında soğuk havayla birlikte buz tutuyor. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, insanlar buzda kaymanın keyfini yaşıyor, balıkçılar ise buz’u kırıp ağlarını suya bırakıyorlar. Burası da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, ünlü Sarıçam ormanları ile eşsiz manzaralar sunmaktadır. Kayak merkezi 2700 metre yüksekte bulunan bir platoda yer almaktadır. Toplamda günlük 15.000 sporcuya hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Sadece Alp dağlarına özgü olan kristal kar, Sarıkamış Kayak Merkezinde de görülmekte ve bu neden ile kayak sporu açısından son derece el verişli bir hal almakta. Eğer vaktiniz varsa mutlaka uğrayın diyebileceğimiz yerlerden..

Foto: www.valstur.com.tr

Eklemek istediğiniz şeyleri yorumlarda belirterek geniş bir rehber oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp