Doğa’nın Ve Tarih’in Bütünleştiği Yer Kapadokya…

Kapadokya , kökü ” katpa tuka ” dan gelir. Bu mitolojide güzel atlar demektir. Eskiden çok iyi cins atlar yetiştirildiğinden dolayı Kapadokya ismini almıştır. Oluşumu ise,  60 milyon yıl önce Erciyes , Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü püskürttüğü lav ve küllerin yapılı yumuşak tabakaları uzun yıllar boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşınmasıyla ortaya çıkmıştır.

Eski çağlarda, Güneyde Toros Dağları , Batıda Aksaray, Doğuda Malatya ve Kuzeyde Karadeniz’e kadar uzanmaktaydı. Günümüzde, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, Kırşehir , Niğde , Aksaray,  Kayseri  ve Nevşehir  illerini kapsamaktadır. En çok ziyaret edilen bölgeler ise; Üçhisar , Göreme , Avanos ettik Ürgüp ‘dur. Eski çaglarda Hititler’in yaşadığı topraklar daha ileri dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeeyi Roma İmparatorluğunun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir. Kapadokya’da 400 üzerinde kilise bulunmaktadır.

Bölge sık sık saldırılara maruz kaldığından, savunma amaçlı yeraltı şehirleri kurulmuştur. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri yörenin özgünlüğünü gösterir. 4. yüzyılda yamaçlara ya da kayaların içlerine inşa edildi.

Püskürük kayaçların, su ve rüzgarın aşınmasıyla birlikte peri bacaları, döneminde kiler ve sığınak kullanılır.

Bölgeye Yerli ve yabancı olmakca fazla turist gelmektedir. Özellikle, ceketle, ceketle, ceketiyle, ceketiyle, ceketiyle, ceketiyle, ceketiyle, ceketiyle.

Kapadokya’ya havadan göz atılmalıdır. Mutlaka günün doğumunda ya da gün batımında mutlaka uğraşın.

Gördüğünüzde aklına gelen ilk şey, muhtemel; Burada bir ömür yaşanması gerekiyor. OLACAKTIR. Vakit kaybetmeden mutlaka gidip görmeniz dileği ile.

[td_block_video_youtube playlist_title = “” playlist_yt = “ByeNGYfoBYA, GkHzIn_JmlY, tu_TzEoidH8, 305WJ7w5_tY, Pu24I9_gVf8” playlist_auto_play = “0”]

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap