Doğanın İçine Yolculuk: Likya Yolu - Kampbros

Doğanın İçine Yolculuk: Likya Yolu

Konu Başlıkları

Likya Yolu Türkiye’nin güneyinde ,  Fethiye‘den Antalya‘ya kadar giden 540 km’lik bir yoldur. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir. Fethiye’den başlayarak Antalya ‘ya kadar uzanan ve tarihte likya olarak adlandırılan Tekke yarımadasındaki patikalarının bir kısmının işaretlenip harita gösterilmesi ile oluşturan yürüyüş rotasıdır.

HARİTADA GÖSTER

Parkur çalışmalarına 1992 yılında başlanmıştır fakat turizmine 1999 yılında açılmıştır. Şimdilerde ise yerli ve yabancı doğa ve yürüyüş tutkunlarına özel muhteşem doğasıyla sizleri karşılamaktadır. Akdeniz‘in güzelliğini ve Antik Likya döneminin gizemini görüp yaşayabilmek için bu yol tam size göre oluşmuş bir yürüyüş rotasıdır.

Likya yolu yürüyüşü boyunca el değmemiş küçük koylardan , çok fazla insanın olmadığı dağ ve ova köylerinden geçerek yolculuğunuzun tadına varabilirsiniz. Akdeniz’in harika doğası ve kültürüyle de tanışmış olursunuz.

Likya yolu çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olarak gösterilir. Her yıl yaklaşık olarak 30 bin kişi likya yolunda yürüyor. Parkurun tamamı sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından korunmakta ayrıca bakımı da yapılmaktadır.

Likya Yolu Yürüyüşü Kaç Gün Sürer?

Likya yolunun ne kadar süreceği tamamen size bağlıdır. Genel ortalama olarak 21 günde tamamlamak mümkün. Fakat günde 25 km’yi konu alırsak. Bazı günler 35 km’ye kadar  çıkıp bazende 8-10 km’yle sınırlı kalabilirsiniz. Bu haliyle de 21 günde bu yürüyüş rotasını kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz  29 günde bol bol tadını çıkartarak da bitirebilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Malzemeler Nedir?

Trekking de önemli olan vücut sağlığı olduğu için buna uygun rahat giyim malzemeleri olmalı. Hatta yer yer kamp kuracağınız için kamp malzemelerinizi de yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Ayrıca el feneri , kafa lambası ve ne olur ne olmaz yanınızda küçük bir ilk yardım çantasını da almayı eksik etmeyin. Telefonunuza Likya Yolu isimli mobil uygulamayı da indirebilirsiniz. Tabi ki ne olur ne olmaz Likya Yolu haritasını da elinizden düşürmeyin kimse bu heyecanı yaşarken kaybolma korkusu yaşamak istemez.

Likya Yolunda Görülmesi Gereken Antik Kentler

Likya yolu üzerinde tam 19 Antik Kent bulunuyor. Baştan sona yürüyecekseniz bu kentlerin hepsini görebilirsiniz. Ancak belirli bir rotada ilerliyorsanız rotanıza aşağıda sıralanmış olduğumuz antik kentleri eklemeye çalışın; Pınara Antik Kenti, Leteon Antik Kenti, Xanthas Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti.

Likya yolunun göreceli olmakla birlikte en güzel manzarası Gelidonya Feneri ‘ne aittir. 2007 yılında da Türkiye’nin en güzel manzarası Gelidonya Feneri olarak seçilmiştir.

Gelidonya Feneri

Bir diğer manzarası ise başlangıçtan 1 saat sonra karşınıza çıkacak olan Ölü Deniz manzarasıdır. Demre yolu üzerindeki manzaraları da es geçmeyelim onlar da bir o kadar güzeldir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”zd4SClXljJQ,u3D31jWm2z4,MHaHuGxHagc,” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp