Doğa Yürüyüşünde 'Rota' Nereye 'Sen' Oraya

Doğa Yürüyüşünde ‘Rota’ Nereye ‘Sen’ Oraya

Konu Başlıkları

Doğa Yürüyüşü Nedir?

Diğer bir adıyla Trekking, isterseniz bir ekiple isterseniz de tek başınıza çıkabileceğiniz bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan hafif tempolu yürüyüş demektir. Tercihinize göre daha dağlık yada ormanlık bir alan da seçebilirsiniz. Yaparken hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek kolay sporlardan biridir diyebiliriz.

Doğa Yürüyüşünde Rota Nasıl Belirlenir?

Eğer yola çıkmaya karar verdiysek öncelikle yapmamız gereken ilk şey rotamızı belirlemiş olmak. Rota belirledik ama doğru bir rota mı belirledik yoksa gelişigüzel bir rota mı belirledik buda önemli tabii. Kaybolmamak yada farklı zorluklarla karşılaşmamak için sadece rota belirlemek değil, doğru bir rota belirlemek gerektiğini unutmayalım.

1〉Gideceğiniz bölgeyi keşfetmek

Öncelikle tek başınıza mı yoksa bir arkadaşınızla mı gideceğinize karar vermeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Eğer bu yürüyüşü tek başınıza yapmaya karar verdiyseniz olası bir duruma karşı çevrenizden en azından bir kişiye nereye gideceğinizi haber vermeniz gerekir.

Daha sonra o bölgenin hava şartlarını bilmeli ve ona göre hazırlık yapmalısınız. Yürümek istediğiniz rotanın uzunluğuna göre tedbiri artırabilir yada azaltabilirsiniz. Eğer günübirlik bir yürüyüş istiyorsanız ufak tedbirler yeterli olacaktır. Ama uzun soluklu bir yürüyüş yapmak istiyorsanız kesinlikle her tedbiri almalısınız. Hava durumu ne olursa olsun tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Türkiye’de Doğa Yürüyüşü İçin En İyi 10 Yer

2〉Gideceğiniz bölgeyi tanımak

Nereye gideceğinize karar verdiyseniz eğer yapmanız gereken ikinci şey gideceğiniz bölgeyi araştırmak ve tanımaktır. O bölgenin ne kadar güvenli olduğu, o bölgeye ne sıklıkla gidildiği, parkur zorluk derecesinin ne olduğu, herhangi bir zorlukla karşılaşınca ulaşılabilecek yerler olup olmadığını bilmek gerekir. Yada ne olur ne olmaz diyerek oraya yakın bir köyden insanlarla konuşabilir size bölgeyi tanımanız açısından yardımcı olabilirler.

3〉Gideceğiniz bölgeyi keşfetmek

Eğer illa gidip görmem lazım diyorsanız yapmanız gereken yürüyüşe çıkmadan bir kaç gün öncesinde gideceğiniz bölgeye bir keşfe çıkmalısınız. Bunu bir kaç arkadaşınızla da yapabilirsiniz. Su kaynaklarının olup olmadığına, ne kadar güvenli olduğuna, gidilecek yerin uzunluğuna da bakmış olursunuz.

Eğer her şey içinize sindi ise yürüyüş için hazırsınız demektir. Belki arkadaşlarınız bile bu durumdan zevk alır ve sizinle daha kalabalık gruplarla yürüyüşe katılmak isteyebilir. Ama eğer gittiğim bölgeyi o an keşfetmek istiyorum daha heyecan verici olur diyorsanız yapmanız gereken tek şey çantanızı alıp yola koyulmaktır.

Yürüyüş Yerlerini ve Kamp Alanlarını Görmek İçin Tıklayınız

4〉Ekipmanlarınızın tam olması

Tabiki doğa yürüyüşü demek çantayı kapıp yola koyulmak demek değildir. En az rota belirlemek kadar önemli olan şeylerden biride ekipmanlarınızın tam ve eksiksiz olmasıdır. Sizi her hava durumuna karşı koruyacak şeyleri koymanız gerekmektedir.

Olası kaybolma durumuna karşı mutlaka rota haritanızı ve pusulanızı unutmamalısınız. Yiyecek ihtiyacınızı karşılayacak her şeyi de koyduysanız sıkıntı kalmamış demektir.

Trekking Malzemeleri Nelerdir?


  • Yağmurluk,
  • İlk yardım çantası,
  • Çakı,
  • El feneri,
  • Koruyucu krem,
  • Yürüyüş batonları,
  • Kamp için; çadır, uyku tulumu ve mat.

Kamp Malzemeleri ve Kamp Rehberi İçin Tıklayınız

O zaman haydi ruhumuzu dinlendirmeye gidelim…

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”clc7rn7hXgw,2PStt_JepUY,zd4SClXljJQ” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp