spot_img

Doğa Yürüyüşünde ‘Rota’ Nereye ‘Sen’ Oraya

Doğa Yürüyüşü Nedir?

Diğer bir adıyla Trekking, isterseniz bir ekiple isterseniz de tek başınıza çıkabileceğiniz bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan hafif tempolu yürüyüş demektir. Tercihinize göre daha dağlık yada ormanlık bir alan da seçebilirsiniz. Yaparken hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek kolay sporlardan biridir diyebiliriz.

Doğa Yürüyüşünde Rota Nasıl Belirlenir?

Eğer yola çıkmaya karar verdiysek öncelikle yapmamız gereken ilk şey rotamızı belirlemiş olmak. Rota belirledik ama doğru bir rota mı belirledik yoksa gelişigüzel bir rota mı belirledik buda önemli tabii. Kaybolmamak yada farklı zorluklarla karşılaşmamak için sadece rota belirlemek değil, doğru bir rota belirlemek gerektiğini unutmayalım.

1〉Gideceğiniz bölgeyi keşfetmek

Öncelikle tek başınıza mı yoksa bir arkadaşınızla mı gideceğinize karar vermeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Eğer bu yürüyüşü tek başınıza yapmaya karar verdiyseniz olası bir duruma karşı çevrenizden en azından bir kişiye nereye gideceğinizi haber vermeniz gerekir.

Daha sonra o bölgenin hava şartlarını bilmeli ve ona göre hazırlık yapmalısınız. Yürümek istediğiniz rotanın uzunluğuna göre tedbiri artırabilir yada azaltabilirsiniz. Eğer günübirlik bir yürüyüş istiyorsanız ufak tedbirler yeterli olacaktır. Ama uzun soluklu bir yürüyüş yapmak istiyorsanız kesinlikle her tedbiri almalısınız. Hava durumu ne olursa olsun tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Türkiye’de Doğa Yürüyüşü İçin En İyi 10 Yer

2〉Gideceğiniz bölgeyi tanımak

Nereye gideceğinize karar verdiyseniz eğer yapmanız gereken ikinci şey gideceğiniz bölgeyi araştırmak ve tanımaktır. O bölgenin ne kadar güvenli olduğu, o bölgeye ne sıklıkla gidildiği, parkur zorluk derecesinin ne olduğu, herhangi bir zorlukla karşılaşınca ulaşılabilecek yerler olup olmadığını bilmek gerekir. Yada ne olur ne olmaz diyerek oraya yakın bir köyden insanlarla konuşabilir size bölgeyi tanımanız açısından yardımcı olabilirler.

3〉Gideceğiniz bölgeyi keşfetmek

Eğer illa gidip görmem lazım diyorsanız yapmanız gereken yürüyüşe çıkmadan bir kaç gün öncesinde gideceğiniz bölgeye bir keşfe çıkmalısınız. Bunu bir kaç arkadaşınızla da yapabilirsiniz. Su kaynaklarının olup olmadığına, ne kadar güvenli olduğuna, gidilecek yerin uzunluğuna da bakmış olursunuz.

Eğer her şey içinize sindi ise yürüyüş için hazırsınız demektir. Belki arkadaşlarınız bile bu durumdan zevk alır ve sizinle daha kalabalık gruplarla yürüyüşe katılmak isteyebilir. Ama eğer gittiğim bölgeyi o an keşfetmek istiyorum daha heyecan verici olur diyorsanız yapmanız gereken tek şey çantanızı alıp yola koyulmaktır.

Yürüyüş Yerlerini ve Kamp Alanlarını Görmek İçin Tıklayınız

4〉Ekipmanlarınızın tam olması

Tabiki doğa yürüyüşü demek çantayı kapıp yola koyulmak demek değildir. En az rota belirlemek kadar önemli olan şeylerden biride ekipmanlarınızın tam ve eksiksiz olmasıdır. Sizi her hava durumuna karşı koruyacak şeyleri koymanız gerekmektedir.

Olası kaybolma durumuna karşı mutlaka rota haritanızı ve pusulanızı unutmamalısınız. Yiyecek ihtiyacınızı karşılayacak her şeyi de koyduysanız sıkıntı kalmamış demektir.

Trekking Malzemeleri Nelerdir?


  • Yağmurluk,
  • İlk yardım çantası,
  • Çakı,
  • El feneri,
  • Koruyucu krem,
  • Yürüyüş batonları,
  • Kamp için; çadır, uyku tulumu ve mat.

Kamp Malzemeleri ve Kamp Rehberi İçin Tıklayınız

O zaman haydi ruhumuzu dinlendirmeye gidelim…

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Ayşe Akman
Ayşe Akman
Ayşe Akman, Uşak Üniversitesi Yeni Medya mezunu olup Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapıyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı ve editörlük yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Yat Camping Motel

Kuşadası yazı seven tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir....

Rengarenk Ağaçların Arasında Dama Kamp Alanı

Doğa ve köy ortamıyla baş başa olmak isteyenler için...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...

Ada Camping Kuşadası

Kampbros ile yolculuk devam ediyor. Bu seferki rotamız, Kuşadası’nın...