Dijital Ressamların Dünyası Doğa Fotoğrafçılığı ile Tanışın - Kampbros

Dijital Ressamların Dünyası Doğa Fotoğrafçılığı ile Tanışın

Konu Başlıkları

Doğa, fotoğraf için eşsiz, fotoğrafçı için sonsuz bir kaynaktır. Harika bir aktivite olarak devamlılığını sürdüren doğa fotoğrafçılığı, dünyanın her köşesinden insanları doğa ile iç içe, gezerek ve görerek heyecanlı bakışlarıyla en ince ayrıntı ve kareyi yakalama amacıyla yollara düşürmüş ve eğlence anlamında da güzel bir bağımlılık yapmıştır. Sporcular dağ tepe demeden, doğanın saflığı ve güzelliğini karelerine alabilmek için yorulmaksızın geziyorlar.

It's National Parks week. Just sayin…. @alexhonnold @thenorthface @canonusa

A post shared by Jimmy Chin (@jimmy_chin) on

Doğa ve manzara fotoğrafçılığı üzerine ilginiz varsa, benim takip ettiğim instagram’daki popüler isimlerden olan @chrisburkard, @jimmy_chin, @renan_ozturk , @jess.wandering, @everchanginghorizon gibi sanatçıları takip etmenizi öneririm. Doğa fotoğrafçılığı ile ilgili deneyimli kişilerin tavsiyelerinden ve çekim tekniklerinden biraz bahsetmek gerekirse;

Araştırma

Doğa fotoğrafçılığında önemli olan, doğru yerde, doğru zamanda bulunup kaderin karşınıza çıkaracağı eşsiz anları yakalayabilmenizdir. Lakin unutmayalım ki, bulunduğunuz her yer size baş yapıt düzeyinde fotoğraflar sunmayacaktır. Fotoğraflayacağınız bölgeyi tanımanız araştırmanız faydanıza olacaktır. Bu konuda yardımcı kaynak olarak ünlü fotoğrafçıların bloglarını okuyabilirsiniz.

Hava Şartları ve Uygunluk

Natural Bridges.

A post shared by ChrisBurkard (@chrisburkard) on

Çalışmamızı yapacağımız yer ile alakalı birkaç gün öncesinden ön araştırma yapmak yararımıza olacaktır. Bölgede çalışmalarınızın süreceği zaman içerisindeki hava durumunu günler öncesinden takip etmek karşılaşacağınız engelleri öngörebilmek açısından mutlaka yapılması gerekenlerdendir. Buna göre yakalayabileceğiniz kareleri, ışığı, kıyafet seçiminizi ve bölgeye ulaşım şartlarını kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Ekipman Seçimi

Photo by @jakobowens1 from Unsplash

Doğa fotoğrafçılığındaki en önemli etkenlerden birisi de uygun ekipman kaliteniz ve lens seçimleriniz olacaktır. Profesyonel değilseniz şahsi fikrim olarak söylemeliyim Sony a6000 serisi eşsiz doğa fotoğrafları sunmakta. Bunun için çok bir ekipmana ihtiyacınız yok. Tabi profesyonel boyutta çalışanlar genellikle setler halinde çantalarında tüm ekipmanlarını bulunduruyorlar. Filtrelerden tutun, tripodlara, mikrafonlara, lenslere kadar.

Tripod Seçimi

Photo by @jamie_fenn from Unsplash

Özellikle uzun pozlamalarda, yıldız, şelale fotoğrafları gibi. Kesinlikle maddi boyutundan kaçılmaması gereken ekipmanlardandır diye düşünüyorum. Özellikle Aura fotoğrafı çekenler veya buz zeminlerde fotoğraf çekimi yapanlar için en az makine body’si kadar önemlidir.

Lens Seçimi

Bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparat, makinelerin ön tarafında bulunan ve merceği içerisinde barındıran aparatlardır. Lensler’de geniş açı, dar açı, uzaklık ve yakınlığa göre ölçeklendirilmiş yüzlerce seçenek mevcuttur. Lensler, ters ışık, uzaklık, dar alan gibi etkenlere göre seçilir. Fotoğraftaki kaliteyi, body’den sonra belirleyen unsurdur.

Doğa fotoğrafçılığının mutlak bir görüşü yoktur aslında. İnsandan insana değişen bir hobi, iş,çalışma ortamı ve spor olarak adlandırılır. Yapılan bir ankete göre doğa fotoğrafçılığıyla uğraşan, bu işte amatör veya profesyonel olan herkes ortak bir fikirde birleşiyor. Doğa fotoğrafçılığı ile uğraşanlar ruhsal ve psikolojik bakımdan da geçmişe nazaran oldukça rahatladıklarını çalışma alanlarında oldukça huzurlu hissettiklerini belirtmişlerdir.

Ülkemizin coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve turistlik alanları, her yıl yüzlerce doğa fotoğafçısını ülkemize çekiyor. Dünya çapındaki çeşitli yarışma ve etkinliklerde birincilikleri bulunan fotoğrafçılarımız, Türkiye’de amatör doğa fotoğrafçılığının çok yaygın olduğunu fakat profesyonel fotoğrafçı sayısının diğer ülkelere kıyasla daha az olduğunu belirtmişlerdir.

Fonda gelintülü şelalesi önde bir garip yürüyen ben??

A post shared by Nisa Erdem (@bitmeyenkesif) on

Aşağıdaki videolardan doğa fotoğrafçılığı hakkındaki detaylara göz atabilirsiniz. Eğer siz de profesyonel bir doğa fotoğrafçısı iseniz, yorumlarınızı, resimlerinizi ve bloglarınızı yorumda paylaşmayı unutmayın.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”7TtHUys_zN0,jg3OecbLI4M,oIlczw_HwAo,IiYzkJauRpM,uOnQH5-8TwM” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp