Denizlerin Bilinmeyen Dünyasına Dalış - Kampbros

Denizlerin Bilinmeyen Dünyasına Dalış

Konu Başlıkları

Acaba Mağara Dalışı Nedir?

Adından da belli olacağı gibi mağara dalıcılığı, deniz altı mağaralarının incelenmesinde ve araştırılmasında çok önemli sporlarındandır.

Deniz mağaraları, denizlerin eski çağlardaki coğrafi konumu, su seviyeleri, kıyısal özellikleri konusunda bize bir çok bilgiler verir.

Mağara dalıcılığını; ikiye ayırırız. Birincisi kara mağaracılığı diğer bir adıyla kuru mağaracılık olan yer üstünde bulunan mağaralardaki sularda dalışlar yapılmasına denir.

İkincisi ise su altı mağaracılığı başka bir deyişle ıslak mağaracılık; su altı ve deniz altındaki mağaralarda yapılan dalışlardır.

Açık sulardaki dalışlar ile mağara dalıcılığı sporu birbirinden farklıdır. Mağara dalıcılığı, dalış biçimleri arasında en teknik ve en tehlikeli olan dalış biçimidir. Bu nedenle ayrı ve özel eğitim gerektirir.

Dalış İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neymiş Onlara Bir Göz Atalım…

Dalışlar sırasında, mağaranın içinde birikmiş olan toz ve tortular suyun bulanmasına ve görüşün sıfırlanmasına neden olur. Bu nedenle göz, kuvvetli ışıkta bile göremediği için kılavuz ip kullanılması gerekmektedir.

Mağaradan çıkma ip ile yapılır. Dalgıçın yaşamla bağlantısı bu iptir. Dalıştan sonra mağara çıkışı zaman alabilir bu sebeple hava önemlidir. Hava azalmadan çıkışa başlanmalıdır.

Dönüş yolu bulunması sırasında hava bitebilir. Böyle tehlikeler olsa dahi bu dalışlar harika manzaralar, maceraya karşı duyulan heyecanla birlikte yeni bir spor alanı doğmuştur.

Bilgilendik…Peki Nerede Mağara Dalışını Yapabiliriz ?

Ülkemizde bu alandaki çalışmalar etkin bir biçimde 1985 yılında başlamış olup bu çalışmalarla ilgili tek kuruluş MADAG (Mağara Araştırmaları ve Dalışı Grubu)tır.

MADAG, ODTÜ-SAT’ın bir alt kümesi olarak, 1991 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Konusunda Türkiye’de ilk organize gruptur.

Türkiye’de deniz altı mağaraları  Marmaris(Muğla)-Anamur(Mersin) arasındaki bölgede yoğunlaşmaktadır. MADAG dalıcıları bu bölgede (özellikle Fethiye dolaylarında) dalışlarını gerçekleştirmektedir.Ülkemizin birçok yerinde daha yapılmaktadır.

27 Eylül 2016 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin doğusunda bulunan sular altında kalmış Hrancika Propast Mağarası, keşfi ile birlikte dünyanın en derin su altı mağarası kabul edilmiştir.

Hrancika Propast’tan önce Roma’da bulunan Pozzo del Merro düdeni dünyanın en derin su altı mağarası olarak biliniyordu.

Dünyada bir diğer derin su altı mağarası ise Meksika’da bulunan Yucatan Mağarası’dır.

Dünyanın birçok yerinde bu ilgi çekici spor yapılmaktadır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”Kei-uwOOUhM, _xsiuG7BRUk, 5zTO7CyirkY, 8ryBHHi9SFA, z2SAudt3bZo” playlist_auto_play=”0″]

 

Daha fazla bilgi ve eğitim bilgilerini öğrenmek için bu siteye bakabilirsiniz.

http://sat.metu.edu.tr/services-view/madag/

 

 

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp