Caretta Caravan’la Tanışın!

Hepimizin hayali olan karavan yolculuğu bizi gençliğimizin en dolu olduğu anlara götürüverir. Karavan yolculuğu her zaman çekici ve cazip bir seyahat şekli olmuştur. Ancak günümüz ekonomisini ele alırsak bu hayalimiz epeyce zor gözükse de Caretta Caravan’la bunu gerçekleştirebiliriz. Sizleri, diğer karavanlara göre daha az maliyetli olan Caretta Carava’ın,  küçük ama işlevleri çok yönlü olan dünyası ile  tanıştırmak istiyoruz. Peki nedir bu Caretta Caravan? Hadi sizlerle keyifli bir karavan yolcuğu yapalım!

pinterest

Caretta Caravan Nedir?

Caretta, Türkiye’nin öncü markası olan Başoğlu Karavan dünyanın sayılı karavan şirketlerinden birisinde üretilmektedir. Araç arkası minimal karavan olarak da adlandırmak mümkündür. Caretta caravan pratik bir çekme karavanıdır aslına bakarsanız. Aracınızın arkasına çeki demirini taktığınız zaman herhangi bir işleme gerek kalmadan Caretta caravanı peşinize takabilirsiniz.

Caretta Caravan’da Yaşam Alanı?

Caretta Caravan’da yaşam alanınız oldukça kısıtlı diyebiliriz, içinde ayağa kalkma şansınız yoktur. İçinde oturabilir, yatabilir ama ayaklanamazsınız. İçerisindeki eşya yerleşimi de çok önemlidir. Caretta Caravan’ın dolap hacmi küçük olduğu için az eşya almanızda fayda var. Kişisel eşya olsun mutfak eşyası olsun yeterince sade ve kullanışlı malzemeleri göz önüne alıp oluşturmaya dikkat edelim. Yanınıza aldığınız her bir eşya karavandaki hareket alanını etkilemekte olup ona göre bir plan oluşturmanız gerekmektedir.

Caravan Market

Yapacak olduğunuz gezinin zamanı da sizi oldukça etkileyecektir. Sıcak yaz aylarında alanınızı büyütmek için yanınıza portatif masa, sandalye gibi malzemeler alarak kendinize kullanışlı alanlar oluşturabilirsiniz. Fakat gezinin uzunluğu ve havanın güzel olmadığı zamanlar içinse caretta’ya alabileceğiniz çadır vb. eklentiler sizi kurtarabilir. Tabi ki arabanın büyüklüğü ve bagajı da size yardımcı olabilecek bir başka yöntemdir. Arabanızın bagajına da istediğiniz ve ihtiyacınız olan eşya ve malzemeleri koyarak alandan tasarruf edip yanınıza birçok şeyi almanız mümkündür.

Uludağ Sözlük Galeri

Caretta Caravan’ın Arabaya Etkisi Nedir?

Caretta’yı arabam çeker mi sorusuna cevap verecek olursak büyük ihtimalle çeker fakat siz yine de caretta caravan servisine de sorarak içinizi rahatlatabilirsiniz. Aracınıza düz yolda yükü 50-60 kilo arasında değişmektedir. Hem manuel hem de otomatik vites ile de aynı yükü karşılamaktadır. Sadece manuel araçlara özel şehir içinde arabanızla dur kalk yaparken çok zorlanmaz. Otomatik de ise debriyajın ısınma durumunu ele alırsak ısınmadan kaynakları uyarılar alabilirsiniz. Fakat sizin için şehir içinde çok kalmayacağınız için pek bir sorun tahsil edeceğini sanmıyoruz. İzmir-İstanbul vb. büyük şehirlerde sıkışıp kalmadığınız sürece otomatik kullanım olan aracınızda da sorun olmadan rahatça yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Tabi ki en başta da söylediğimiz gibi caretta caravan almadan önce servisinize arabanızın modelini, arıza durumları gibi şeyleri bildirerek size uygun olan caretta carvanı tercih edebilirsiniz.

Picpanzee

 Caretta Caravan Isı-Elektrik Özellikleri Nelerdir?

Caretta Caravan ile kış aylarında yapacağınız yolculuklarda daha kalın örtüler tercih edebilir, yanınıza alacağınız kıyafetleri kışa uygun seçebilir  ya da ısıtıcı gibi malzemeler ile ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yaz aylarında ise en sıcak zamanlarda bile kapıları açabilir içeriye hava girmesini mümkün kılabilirsiniz. Nasıl olsa kapılarda bulunan sineklikler yardımıyla içiniz rahat bir şekilde caretta caravanın kapılarını açabilirsiniz. Yine de sıcaklık oranı yüksek geliyor ise caretta caravana minik bir klima taktırarak sorununuzu çözebilmeniz mümkündür.  Böylelikle yaz ve kış aylarında hiçbir sorun yaşamadan atlatabilmeniz mümkündür. 

Gramho.com

Caretta caravan da elektrik kullanımına gelecek olursak mutfak da ve kapı üstünde bulunan ledlerin tamamı karavanın aküsüne bağlı konumdadır. Caretta caravanın içinde ve mutfak bölümünde prizler de mevcuttur. Fakat bu prizler karavanın 220 voltluk akıma bağlayınca işlevlerini yerine getirmektedirler. Aynı şekilde içinde bulunan buzdolabı içinde bu geçerlidir. Karavanın standart üretiminde var olan akü tüm ışıkları varsa da müzik sistemini çalıştırmaktadır. Stop lambaları, sinyaller ve arka farları ise arabanın aküsüne bağlı olarak çalışmaktadır. Tabi ki siz caretta caravanın üretici firmasıyla iletişime geçip farklı bir elektrik yapılandırması isterseniz size ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaklardır.

basoglucaravan

Caretta Caravana Yapabileceğiniz Değişiklikler Nelerdir?

Caretta carvanın içinde bulunan eşyalarınız ve mutfak dolabında bulunan araçların hareket edip ortalığı dağıtması, kırılması ve birbirine karışmaması adına sabitleyici ekler yaparak daha da düzgün bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Çıkacağınız yolculuklar uzun ise ve çok fazla bagaj alanına ihtiyacınız var ise port bagaj kullanmak isteyebilirsiniz. Karavanınıza tente eklemesi de yaptırmanızı mutlaka tavsiye ederiz. Koruyucu ve dekoratif bir sisteme sahip olan tente sayesinde daha keyifli bir serüven sürebilirsiniz. Caretta caravan çıkıp takılabilir olmasıyla da bize avantaj sağlamaktadır. Hatta bazen geri dönülmez yerlere girdiğimizde ya da park alanlarında yaşayacağımız sorunlar takıp çıkarılabilir olma işlemi sizi kolayca çözüme kavuşturacaktır.

Benhur Branda

Caretta Caravan Ölçüleri ve Temel Bilgileri

Caretta caravanın kamp için iki modeli bulunmaktadır. 1500 ve Off-road adlı modellerdir. Uzunluğu 3.9 metre, genişliği ise 2.04 metreden oluşmaktadır. Genel olarak iç yüksekliği 1 metre, total yüksekliği 1.725 metredir. Yani ayağa kalkma imkanınız yok ama oturarak veya yatar pozisyonda kullanışlıdır. Enerji durumuysa 12V-220V arasındadır. Toplam ağırlık durumu ise 460 kg’dan oluşmaktadır. Dış yüzey yapısında ise fiberglass’dır.

Basoglukaravan

Caretta Caravanın Donanım Yapısı Nedir?

Caretta caravana öncelikle mutfakla başlayabiliriz. Mutfak bölümü karavanın arkasındadır ve dışarıdan ulaşım sağlanmaktadır. Tabi ki bu bölüm bagaj kapağı sayesinde dış etkenlerden korunmaktadır. İçerisinde buzdolabı bulunmakta ve prize takılıyken çalıştırılmasını tavsiye ederiz mağlüm akünüzün bitmesini istemeyiz. Ocak ise tek gözlü tüp şeklindedir. Yan tarafında ise küçük bir lavabo bulunmaktadır. Lavabonun musluğu aynı zamanda duş olarak kullanabileceğiniz özelliğe sahiptir. Hemen karşınızda tek kapaklı açılınca raf olabilen bir dolap bulunmaktadır. İçerisine gerekli mutfak araç gereçleri koyabileceğiniz minik tatlı bir bölüm olarak nitelendirebiliriz.

TMC Leisure

Duş için bulunan musluk ise sıcak su için güneş enerjisi sistemi bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda su deposu 60 litre kapasitelidir. Atık su bölümü bulunmadığı için atık su dışarı akmaktadır. Isıtma işlemi için ekstra ısıtıcı alınmalıdır ve dizel benzinle çalışmaktadır. Caretta caravana klima almak isterseniz offf-road modelini almanız gerekmektedir ve akü sistemi ile çalışmaktadır. Akü sistemi ise 40 amper için 1500 model caretta, off-road modeli içinse 55 amperdir. Kullanım durumunuza göre 1-2 gün dayanmaktadır.

Caretta Market

Caretta Caravan’ın içerisinde iki kişi rahatlıkla konaklayabilmektedir. Daha fazla kişi için pek rahat olmamakla birlikte hareket alanını kısıtlamaktadır. Yatak konumu alırken Careiçinde bulunan çadır uzantısı kullanılmaktadır. Bu çadır uzantısı sayesinde 2 kişinin rahatça yatabileceği bir oda hatta birde oturma bölümü bile kalabilir. Uzatma çadırı sayesinde isterseniz portatif tuvalete yer verebilir wc kabini olarak da kullanabilirsiniz. Mutfak bölümünde de aynı şekilde uzatma çadırı mevcuttur.

Benhur Branda

Caretta Caravanı Neden Tercih Etmelisiniz?

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki caretta karavan sahibi olmak için çok büyük bütçelere ihtiyacınız yoktur. Çünkü vergisi bulunmamaktadır. Diğer karavan tipleri için ödenen ağır vergiler caretta caravan ile tarihe karışıyor. Ayrıca 750 kg altında olmasıyla da carettaya ruhsat çıkarmaya gerek kalmamaktadır. Sadece araca takacak olduğunuz çeki demiri için arabanızın ruhsatına bu çekiyi işletmeniz gerekmektedir. Bunu unutmamanızı önemle rica ederiz. Aracınızın plakasının aynısını carettaya takmanız yeterli olacaktır. Caretta caravan için ayrıca ehliyet şartı da yoktur. B sınıfı standart otomobil ehliyeti yeterlidir. Caretta caravana sahip olduğunuz sürece yağmurlu yaz havalarında da rahat edip çadırın sahip olamadığı korunaklı bir yapıyı da sizlere sunmaktadır.

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...