Buzullardan Bir Parça; Ballıca Mağarası

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Ballıca Mağarası, İndere adıyla da bilinir. Tokat’ın Pazar içesinde bulunur, Dünyanın en büyük mağaraları arasında yer alır. 1995’ten bu yana ziyarete açıktır. Oluşumu yaklaşık 3,4 milyon yıl önce başladığı tahmin edilen Ballıca Mağarası yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90 ile 95 metre yüksekliğindedir.

Mağara, toplamda 5 kat ve 12 salondan oluşur. Ancak bu salonlardan, Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salonlar ziyarete açıktır. Ve günümüzde halen bazı bölümlerinde oluşum devam etmektedir.

Yaz ve kış ortalama sıcaklık 17-19 derece arasında olup ortalama nemi %55’i aşmaktadır. Mağara’nın oksijeni Atmosfer’e oranla 4-5 kat daha temizdir. Bu yüzden astım hastalarına iyi geldiği düşünülmektedir. Ve Mağara her yıl birçok astım hastasını ağırlamaktadır.

Astım hastalarının yanısıra, nefes darlığı, koah ve bronşit hastalarıda sıklıkla mağarayı ziyaret etmektedir. Mağaranın temiz havası, kendisinden daha meşhur gibi gözüküyor. Doğal oluşumuylada oldukca dikkat çeken mağara, ender rastlanan soğan sarkıtları ve mağara içi oluşumlarıyla Türkiye’nin önemli miraslarından birisidir.

 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça