Bisikleti İle Dünyagezer Shogan Kameda

Shogan Kameda 40 yaşında bir tenis öğretmeni aslında. Ama her şeyi Kyoto’da bırakıp dünyayı gezmeye karar vermiş. En başta yürüyerek başlayan bu macera Çin’deki bir arkadaşının bisiklet hediye etmesiyle devam etmiş.

Dünyayı bisiklet ile gezen Kameda yaklaşık 3 ay önce ülkemize geldi. Karadeniz, Marmara ve Ege’yi 2,5 aydır dolaştığını, Bodrum’u sevdiğini ifade eden Kameda, “Türkler çok misafirperver. Burada gezmek güzel. Çok büyük bir sorunla karşılaşmadım. 2,5 aydır buradayım ” diye konuştu.

Türkiye’den sonra yolculuğuna Yunanistan’la devam eden Shogan Kameda 9 yıldır gezici. İlk olarak Avrupa ülkelerini gezmeye başlayan Kameda; İsviçre, Hollanda, Çekya, İspanya, Portekiz gibi ülkeleri yürüyerek dolaştı.

Seyahatine daha sonra doğu ülkeleri ile devam eden Kameda’ya, Çin’den sonra  da turuna kaldığı yerden bisikletle devam eden Kameda, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler, Myanmar, Vietnam,Tayland, Moğolistan, Tayvan, Kırgızistan, Kazakistan ile devam edip, gemiyle Gürcistan’a geçti.

Gürcistan’da bir süre gezen Kameda, geçen 28 Ekim’de Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Karadeniz, Marmara ve Ege Bölgesi güzergâhını takip eden Kameda, sonradan rotası Bodrum’a döndü.

Seyahati boyunca geceleri çadırda kaldığını, çok soğuk havalarda ise gittiği ülkelerdeki ibadethanelerde konakladığını belirten Kameda, kimseden tek kuruş almadan tamamen kendisine verilen yiyecek ve diğer yardımlarla seyahati sürdürüyormuş.

Amerika, Afrika ve Rusya’ya gidemedim. Fırsat bulursam oralara da gitmeyi düşünüyorum ama emin değilim. Türkçeyi üç ayda kendim öğrendim. Ben dil öğrenmeyi çok seviyorum hatta Türkçeyi öğrenmek için bisikletimin önüne küçük notlar yapıştırdım.

Gezmeyi, seyahat etmeyi, tarihi yerler görmeyi sevdiğini belirten Shogan Kameda, “Tura çıktığımdan bu yana çalışmıyorum. Gençken zaman yok para var, şimdi para yok zaman var. Kendim için bir şeyler yapmaya karar verdim ve yürüyerek yola çıktım. 4 yıl yürüyerek gezdim. Geri kalan yıllarda ise bisikletle gezdim. Şu zaman kadar 37 ülke gezdim.

Ocak ayında 90 günlük vizesiz seyahat sürem doluyor ve Türkiye’den çıkış yapmam gerekiyor. Bu nedenle de Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na gideceğim ama daha sonra yine Bodrum’a döneceğim. Türkiye’yi gezmek istiyorum, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu gezmek istiyorum. Seyahatinin ne zaman sona ereceğini bilmiyorum, ölene kadar gezmeye devam edebileceğim” dedi.

İşte Shogan Kameda’nın Türkiye seyahatinden bir kaç kare…

Eğer meraklandıysanız alttaki linke tıklayıp Shogan Kameda’nın diğer fotoğraflarını görebilirsiniz 🙂

https://www.facebook.com/shogan.kameda

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap